Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 03:18
Reklama

Co trzeba wiedzieć o fakturach VAT?

Praktycznie w każdej firmie wystawiamy ważne dokumenty, które wskazują na podejmowane działania. Fakturowanie w dzisiejszych czasach nie jest trudne, zwłaszcza że można skorzystać z wielu ciekawych propozycji. Przedsiębiorcy chętnie wybierają wystawianie faktur elektronicznych, co generuje oszczędności i jest niezwykle wygodne. Co trzeba wiedzieć o fakturach VAT? Dlaczego są to jedne z najważniejszych dokumentów w firmie?
  • 21.09.2023 08:39
Co trzeba wiedzieć o fakturach VAT?

Faktury VAT

Jak już wiemy, faktury stanowią udokumentowanie zdarzeń gospodarczych i są praktykowane w wielu firmach. To najczęściej wybierany dokument wskazujący na dokonanie transakcji. Co ciekawe, postawić można zarówno na formy papierowe faktur, jak i elektroniczne. Ustawa o VAT mówi o tym, że na fakturę wskazują zamieszczone dane, a nie nazwa dokumentu. Jeśli nie mamy do czynienia z ważnymi elementami, wskazanymi w przepisach, dokument nie jest uznawany za fakturę. 

Pamiętajmy o tym, że faktura musi być wystawiona w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich trafia do wystawcy, a drugi do nabywcy. Z kolei trzy dokumenty wystawiają jedynie organy egzekucyjne, przy czym trzecia faktura jest przekazywana dłużnikowi. 

Dokumentowanie sprzedaży

Wystawianie faktur jest podstawową formą dokumentowania sprzedaży w przedsiębiorstwie. Dokument ten potwierdza dokonanie transakcji, która jest opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT). Poza tym faktura VAT jest niezbędnym elementem odpowiedniego rozliczenia podatku. Nie bez znaczenia jest to, że wystawianie faktu jest jednoznaczne z dokumentowaniem sprzedaży w naszym kraju. Jest to oficjalna dokumentacja, potwierdzająca zawarcie umowy sprzedaży między sprzedawcą a nabywcą. Poza tym stanowi istotny środek dowodowy dla urzędów skarbowych i organów podatkowych, które mają za zadanie kontrolować prawidłowe prowadzenie firmy. 

Przedsiębiorca musi wystawiać faktury także wtedy, gdy sprzedaje towar lub świadczy usługi na rzecz osób prawnych, innych podmiotów lub osób fizycznych prowadzących działalność. Faktura powinna składać się z licznych elementów, tj. nazwa i adres nabywcy i sprzedawcy, numery NIP, data wystawienia i nr faktury, opis sprzedanych towarów, kwota netto, kwota podatku, stawka podatku VAT, czy też kwota brutto do zapłaty. Wystawienie dokumentu wpływa z pewnością na zwiększenie profesjonalizmy i przejrzystości w relacjach z innymi podmiotami. Nabywca uzyskuje dowód zakupu, co pozwala odpowiednio rozliczyć podatek VAT. Sprzedawca natomiast korzysta z ważnych danych finansowych, tak aby śledzić sprzedaż i płynność finansową w firmie. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.

Do kiedy należy wystawić fakturę?

Ogólne zasady wskazują na to, że podatnik powinien wystawić fakturę do 15 dnia danego miesiąca, który następuje po miesiącu sprzedaży. Wyjątkami są tutaj:

  • Dostawy książek drukowanych (do 60 dnia od dnia wydania towarów)
  • Usługi budowlane i budowlano-montażowe (do 30 dnia od dnia wykonania usług)
  • Dostawy energii cieplnej i elektrycznej (wraz z upływem terminu płatności)
  • Czynności dotyczące drukowania książek (do 90 dnia od dnia wykonania czynności)

Ponadto, obowiązkowe wystawianie faktur może dotyczyć żądania nabywcy usługi lub towaru, jeśli zostało ono zgłoszone w ciągu 3 miesięcy od dnia ostatniego miesiąca, w którym dostarczono towary lub usługi. Wystawianie takich dokumentów w określonych terminach jest związane nie tylko z vatowcami, lecz także z nievatowcami. 

Tworzenie, przechowywanie i przesyłanie faktur VAT jest dokładnie określone w przepisach prawnych, których należy przestrzegać. Aktualnie szerokie grono przedsiębiorców stawia na elektroniczne faktury, które nie wymagają drukowania i generowania dodatkowych kosztów w firmie. Podczas wystawiania faktury VAT, nie należy zapominać o wszystkich istotnych elementach, które wskazują na zgodność z przepisami prawnymi. Istnieje wiele różnorodnych programów do wystawiania faktur, dzięki czemu to zadanie staje się jeszcze szybsze, łatwiejsze i przyjemniejsze dla przedsiębiorcy. 

Materiał zewnętrzny


Reklama
Reklama