Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 04:51

Stypa, czyli co warto wiedzieć o konsolacji?

Stypa, inaczej nazywana konsolacją (co oznacza pocieszenie), to czas przeznaczony na spotkanie z żałobnikami. Chwile, podczas których można wspólnie wspominać zmarłą osobę, dzielić się przeżyciami, emocjami oraz być dla siebie wsparciem w tych trudnych chwilach.
  • 18.03.2024 13:42
  • Autor: Grupa tipmedia
Stypa, czyli co warto wiedzieć o konsolacji?

Czy organizacja stypy jest obowiązkiem, a może tylko zwyczajem, który warto praktykować? O czym warto pamiętać podczas planowania konsolacji? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. 

Stypa – czy jest obowiązkowa?

Organizacja stypy jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze, dlatego w zdecydowanej większości przypadków najbliżsi zmarłej osoby starają się ją zorganizować. Nie jest to jednak obowiązek, a jedynie zwyczaj, ponadto dobra okazja do wspólnego wspominania bliskiej osoby, która odeszła. 

Konsolacja może mieć również wymiar terapeutyczny. Do czasu pogrzebu, który zwykle organizowany jest w ciągu zaledwie kilku dni, najbliżsi mają – mówiąc kolokwialnie – ręce pełne roboty. Korzystają z pomocy profesjonalistów, wybranego domu pogrzebowego, decydując się na rozmaite usługi, których przykłady można znaleźć na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/. Jest to czas trudny, wymagający i mimo wszystko naznaczony licznymi kwestiami, których trzeba dopilnować. Towarzyszą temu smutek, żal, ale i stres oraz napięcie. 

Już po pogrzebie, w trakcie stypy, te najtrudniejsze emocje zwykle nieco ustępują. Obecność bliskich i przyjaciół, wspominanie szczęśliwych chwil czy wzruszających momentów, a także ważnych wydarzeń, w których uczestniczyła zmarła osoba, są w stanie dać ukojenie. Zdarza się również, że to okazja do spotkania z osobami, które na co dzień są daleko. Czasami te najtrudniejsze chwile przynoszą coś dobrego – odnowienie kontaktów, wybaczenie, zmianę podejścia do życia, która oznacza uświadomienie sobie kruchości i ulotności życia. Znikają dawne niesnaski, jeśli nie były one podyktowane naprawdę ważnymi i trudnymi sytuacjami. 

Kogo zaprosić na stypę?

Na stypie pojawiają się przede wszystkim najbliższe osoby, głównie rodzina i przyjaciele. Na taką uroczystość warto również zaprosić dalszą rodzinę, znajomych czy współpracowników bądź sąsiadów – każdego, kto niezależnie od więzów krwi, utrzymywał bliski kontakt ze zmarłą osobą. 

Dobrym pomysłem jest uwzględnienie osób, które na pogrzeb przyjechały z daleka. Stypa może być dla nich momentem odpoczynku przed drogą powrotną. 

O możliwości uczestnictwa żałobników warto poinformować nieco wcześniej, aby mogli zarezerwować sobie czas na tę okazję. Natomiast oficjalną informację przekazuje się zazwyczaj już po zakończonym pogrzebie, zanim wszyscy się rozejdą. 

Stypa w domu czy w lokalu?

Konsolacja to uroczystość, którą można zaplanować zarówno w domu, jak i w lokalu. Wszystko zależy od możliwości finansowych, tego, co za najlepsze rozwiązanie uzna rodzina organizująca stypę, a także od liczby gości. Jeśli na stypę pożegnalną mają przyjść tylko najbliżsi, nierzadko wystarczy spotkanie w domu – przy kawie, herbacie i małym poczęstunku. Jeśli jednak na stypę zaproszonych jest większość żałobników, zdecydowanie lepiej postawić na organizację w lokalu, aby móc spokojnie korzystać z czasu przeznaczonego dla bliskich, nie zajmując się gotowaniem, podawaniem dań czy sprzątaniem. 

Konsolacja to piękna i długoletnia tradycja, która przynosi wiele pozytywnych aspektów. Od najbliższych jednak zależy, czy postawią na spotkanie z żałobnikami, czy jednak trudny czas będą woleli spędzić tylko we własnym gronie. 

Artykuł sponsorowany