Niedziela, 17.02.2019

Uczcili pamięć Wyklętych

  • 2.03.2016, 10:50
  • Telewizja Kwidzyn
media-artykuly-Wykleci_016
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, od 2011 roku nosi rangę oficjalnego święta państwowego. Lokalne obchody otworzyła uroczystość w Marezie, pod pomnikiem upamiętniającym Konfederację Obrony Wiary i Ojczyzny.
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, od 2011 roku nosi rangę oficjalnego święta państwowego. Lokalne obchody otworzyła uroczystość w Marezie, pod pomnikiem upamiętniającym Konfederację Obrony Wiary i Ojczyzny.

Uroczystości w Marezie mają bardzo specyficzny charakter, dla wielu uczestników wręcz osobisty, ponieważ to właśnie tu powstała i tu działała ta organizacja. Wciąż żyją ludzie, świetnie pamiętający czasy, w których ich ojcowie i dziadowie jednoczyli się w obronie bliskich im wartości. Pamiętają też represje, których zaznali. W swoich wystąpieniach przypomnieli o tym wójt gminy Kwidzyn Ewa Nowogrodzka oraz syn jednego z założycieli Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny, Leszek Torłop. Po części artystycznej, którą przygotowała młodzież ze szkoły podstawowej w Janowie, zgromadzeni złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod tablicą upamiętniającą działalność Konfederacji.
  Uroczystości w Marezie były najważniejszym akordem lokalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kolejnym, ale juz skromniejszym było złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą działaność Młodzieży Demokratyczno-Katolickiej, która zawiązała się w murach dzisiejszego I LO w Kwidzynie. Podobną formę miały uroczystości na Skwerze Żołnierzy Wyklętych, gdzie pod odsłoniętym 17 września ubiegłego roku obeliskiem, również złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Uroczystości zamknęła msza święta celebrowana w katedrze. Relacja filmowa poniżej:

Telewizja Kwidzyn
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość
Gość 14.03.2016, 08:56
To racja może lepiej nie ruszać tematu jak obecnie 1 LO czci swoich,z Organizacji Młodzieży Demokratyczno -Katolickiej, wyklętych. 1 marca zabrakło pocztu sztandarowego, flag na szkole, chociażby delegacji szkoły i nauczycieli przy składaniu przez samorządowych oficjeli kwiatów pod tablicą OMDK na tej szkole, 1 LO nie było stać nawet na wiązankę kwiatów dla swoich niezłomnych, oficjele składający kwiaty przeciskali się pomiędzy samochodami, pan dyrektor wyszedł na ten czas popatrzył i poszedł, także na stronie szkoły czy szkolnym facebooku jest 14 luty( walentynki) i 8 marca ,a o 1 marca ani wzmianki, nikt się nie zająknął. Wyklęci z OMDK działającej w 1 LO nadal pozostają przez te szkołę wyklęci! zapomniani, wymazani
Gość
Gość 7.03.2016, 12:39
Panie Redaktorze proszę zapytać władz miasta dlaczego w Kwidzynie wszystkie uroczystości są robione do południa, w godzinach pracy urzędników? Czy chodzi o to aby nie uczestniczyła w nim ucząca się i pracująca młodzież, uczniowie, pracujący mieszkańcy? jasno wynika,ze taki jest cel robienia w godzinach dopołudniowych tych uroczystości !!!
Gość
Gość 6.03.2016, 12:11
Szanowny Panie Redaktorze był Pan niezwykle delikatny piszą o skromniejszej uroczystości pod 1 LO. to co było pod 1 LO to skandal i lekceważenie tego Święta państwowego. składający kwiaty musieli przeciskać się pomiędzy zaparkowanymi samochodami. Brakowało młodzieży 1 LO, nauczycieli, chociażby nauczycieli historii, pocztu sztandarowego szkoły, w której w latach 1949-1950 działała niepodległościowa organizacja. Zabrakło, ale do końca tego nie jestem pewna flag narodowych na szkole,a już na pewno na placu przed tablicą ( kiedyś za wyśmiewanej komuny zawsze w święta państwowe w tym miejscy stał stojak z flagami niekoniecznie narodowymi)! Gdzie są tradycje tej szkoły, dlaczego dyrektor , radny PO, wiceprzewodniczący RM tak lekceważąco podszedł do tego tak ważnego Święta? gdzie patriotyczne tradycje tej szkoły. Dla mnie to co działo się przed 1 LO to jeden wielki skandal. ciekawe czy w szkole , w działała organizacja niepodległościowa była akademia w NDPŻW?
Gość
Gość 4.03.2016, 17:46
ładny reset komuchy

Pozostałe