Stanowisko EMC wobec protestu

  • 01.03.2016, 16:06
  • Telewizja Kwidzyn
Stanowisko EMC wobec protestu
Zarząd EMC Instytut Medyczny ustosunkował się do protestu prowadzonego w gmachu starostwa przez pracowników kwidzyńskiego szpitala. Oficjalne stanowisko dotarło do redakcji mailem.
Zarząd EMC Instytut Medyczny ustosunkował się do protestu prowadzonego w gmachu starostwa przez pracowników  kwidzyńskiego szpitala. Oficjalne stanowisko dotarło do redakcji mailem.

 Zawarta w nim ocena sytuacji mocno odbiega od poglądów wyrażanych przez protestujących.  EMC całkowicie nie zgadza się z opinią o niskiej jakości świadczonych w Kwidzynie usług i wylicza koszty poniesione na działalność szpitala, w tym zapłacone kary, które na Spółkę Zdrowie nałożył NFZ. Operator kwidzyńskiego szpitala informuje też, że część podwyżki wynagrodzeń została zrealizowana, a dalsze rozmowy na ten temat są w toku. Nadesłane stanowisko publikujemy w całości:

Wrocław 01.03.2016

Zarząd EMC Instytut Medyczny z zaskoczeniem przyjął oświadczenie i kroki Związków Zawodowych i Rady Pracowników działających w Spółce Zdrowie, która prowadzi szpital w Kwidzynie. Według naszej wiedzy władze kwidzyńskiej Spółki prowadzą dialog z przedstawicielami pracowników odnośnie podwyżek płac. Wypłaty podwyżek dla pielęgniarek są realizowane, trwają natomiast rozmowy dotyczące innych grup zawodowych.

Duże zaniepokojenie budzi również bardzo krytyczna ocena naszych dotychczasowych działań w kwidzyńskim szpitalu. Działamy w szpitalu zgodnie z warunkami umowy dzierżawy, zawartej w maju 2013 roku.  W szpitalu prowadzone są w niezmienionym zakresie oddziały szpitalne, w tym Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz poradnie w zakresie opieki specjalistycznej. Od 2013 roku przeprowadzone zostały najpilniejsze remonty m.in. remont oddziałów ortopedycznego, chirurgii i urologii, modernizacja instalacji wody użytkowej. Sukcesywnie dokonywane są zakupy sprzętu medycznego, w tym nowoczesne aparaty USG, wymieniana jest infrastruktura informatyczna. Łącznie te nakłady wyniosły w latach 2014-2015 ponad 1,2 mln zł.

W 2015 roku w Szpitalu Zdrowie w Kwidzynie hospitalizowanych było 8.627 osób, czyli o 1.252 pacjentów więcej niż w 2014 roku, gdy hospitalizowano 7.375 osób. (wzrost o 17 proc.). W 2015 roku w kwidzyńskim szpitalu na świat przyszło 718 dzieci, czyli o 6 proc. więcej niż w 2014 roku, gdy urodziło się 676 noworodków. Jest to w dużej mierze zasługa nowo pozyskanej kadry lekarskiej na oddziale położniczo-ginekologicznym oraz neonatologicznym, która podniosła jakość i rozszerzyła zakres oferowanych świadczeń.

Dzięki przeprowadzonym działaniom naprawczym, po wielu latach generowania wielomilionowych strat, sytuacja finansowa kwidzyńskiego szpitala ustabilizowała się.  W 2015 roku przychody Spółki Zdrowie wzrosły o 5 proc.

Należy wspomnieć, że w 2014 roku Spółka Zdrowie zapłaciła 3,4 mln zł kary nałożonej przez Pomorski NFZ w związku z  nieprawidłowościami na oddziale kardiologii przed przejęciem zarządzania przez EMC i spłaciła 0,6 mln zł  kar finansowych z projektów unijnych, które również wynikały z wcześniejszego zarządzania. Pieniądze na ten cel pochodziły w dużej mierze od EMC Instytut Medyczny.

 

EMC od początku swojej obecności w Kwidzynie wraz z Zarządem Szpitala wypracowuje wieloletni plan inwestycyjny. Prowadzone są na ten temat  rozmowy ze Starostwem Powiatowym w Kwidzynie, spotykamy się z przedstawicielami mieszkańców na posiedzeniach Rady Powiatu. Zakres i terminy rozpoczęcia strategicznych inwestycji uzależnione są jednak również od innych czynników niezależnych od spółki, takich jak inwestycje w programy unijne, tworzenie map potrzeb zdrowotnych w całej Polsce, czy też zatwierdzenie wariantów rozbudowy przez urzędy nadzorujące.

Tym bardziej, jest nam przykro, że niezależnie od obiektywnej oceny sytuacji Spółki Zdrowie w Kwidzynie staliśmy się celem krytyki i mijających się z prawdą stwierdzeń. Liczymy na podjęcie dialogu z Zarządem Spółki, który przede wszystkim powinien przywrócić poczucie bezpieczeństwa dla mieszkańców i pacjentów szpitala.

                                                      

                                                                 Z poważaniem,

                                                                 Ewa Pogodzińska

                                                                 Rzecznik Prasowy EMC Instytut MedycznyTelewizja Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

BP
BP 05.03.2016, 22:06
dobry marketing,zrobi wszystko lepiej -z czarnego można zrobić białe, z madrego -głupiego i to w sposób taki ze nikt się nie zorientuje..taka jest polityka EMC,ale my ,tak się składa że się na tym znamy i nie z nami te numery,,,
Gość
Gość 03.03.2016, 07:58
mcm kłamie w żywe oczy, przywłaszczają sobie to co zrobili inni dla dobra szpitala, podwyżki dla pielęgniarek były od państwa a nie od nich, ale oni uważają że od nich, podszywają się pod wszystko co dobre , farbowane lisy,,,,,,
Gość
Gość 01.03.2016, 23:23
Co ze sklepikiem ,czyzby automty z niezdrowa zywnoscia to dla dobra pacjentow ....chora ta sluzba zdrowia.Ale coz, biznes to biznes co tam pacjent ...byl jest i bedzie....niech starosta się cieszy bo to ostatnie takie machlojki PiS nie dopusci do zawlaszczenia mienia spolecznego jak w przypadku np szpitala juz dawno trzeba bylo tak walczyc,a nie pozwolic na okradanie sie...
Andrzej
Andrzej 01.03.2016, 16:58
Brednie.
Gość
Gość 01.03.2016, 16:45
Klamstwo. Jakie inwestycje? Pomalowana chirurgia? Odnowiony oddział to kpina. Odpadający tynk nazywają remontem. Coraz mniej personelu i coraz więcej pracy dla innych po tych których zwolnili. Salowych coraz mniej. Wszędzie syf

Pozostałe