Korwin przeciwko prywatyzacji szpitala

  • 02.03.2016, 23:25
  • Telewizja Kwidzyn
Korwin przeciwko prywatyzacji szpitala
Protest personelu kwidzyńskiego szpitala nie uszedł uwadze różnych srodowisk politycznych. Stanowisko w tej sprawie zajęły kwidzyńskie struktury Partii Korwinn. Lektura tego materiału może być dla niektórych sporym zaskoczeniem.
Protest personelu kwidzyńskiego szpitala nie uszedł uwadze różnych srodowisk politycznych. Stanowisko w tej sprawie zajęły kwidzyńskie struktury Partii Korwinn. Lektura tego materiału może być dla niektórych sporym zaskoczeniem.
 Tytuł tego materiału to nie prowokacja. W dyskusji nad przyszłoscią szpitala wciąż przewija sie wątewk sprzeciwu wobec prywatyzacj wyrażanego przez niektórych z przedstawicieli protestujących oraz osoby je wspierające, rozumianej jako zbycie udziałów na rzecz prywatnego operatora medycznego. Do grona pojmującego prywatyzację własnie w ten sposób dołączyły kwidzyńskie struktury Partii Korwin. Satnowisko w tej sprawie nadesłał Kamil Zatorski. Materiał publikujemy w całości.

                                                                                              3.03.2016 r., Kwidzyn

 

Oświadczenie w sprawie ostatnich wydarzeń związanych z kwidzyńskim szpitalem.

 

            W ostatnich dniach jesteśmy świadkami protestu jaki trwa w Starostwie Powiatowym. Z jednej strony pracownicy szpitala, z drugiej zarządcy kwidzyńskiego szpitala. Analizując sytuację zarówno z pozycji globalnej jak i lokalnej przedstawiamy nasze stanowisko w tej sprawie oraz możliwe rozwiązania problemu – długofalowe i krótkofalowe. Jednocześnie mamy nadzieję, iż ktoś z naszych rad choć częściowo skorzysta. Koniec końców pamiętajmy, że w całej tej batalii tak naprawdę chodzi o dobro pacjentów. A pacjentem może w dowolnej chwili być każdy z nas.
     Problem choć przedstawiany w odniesieniu do kwidzyńskiego szpitala jest dużo głębszy i poważniejszy. Rozpoczyna się on w momencie poboru środków finansowych od obywateli na utrzymanie szpitali i personelów. Dzisiaj wygląda to w ten sposób, że każda pracująca osoba płaci przymusowe ubezpieczenie. Wszystkie te pieniądze trafiają do jednego worka – NFZ-tu. Ten następnie dzieli pieniądze na coraz to bardziej konkretne rzeczy. Dodatkowo szpitale powiatowe finansuje samorząd powiatowy. Oczywiście wszystko to z naszych pieniędzy zabranych pod przymusem w postaci różnorodnych podatków i danin publicznych.
       W tym miejscu chcemy zwrócić szczególną uwagę na to jak drogi w poborze i utrzymaniu jest ten system. Aby cały system działał, my - wszyscy podatnicy – musimy utrzymać tysiące urzędników na poziomie gmin, powiatów, województw. Do tego dochodzą oddziały NFZ-tu. Wszyscy oni mają zajmować się tym, aby nasze zdrowie było jak najlepsze, ale tak naprawdę już na samym początku pobierają lwią część zebranych pieniędzy na swoje utrzymanie. Dlatego jeśli ktoś dziwi się dlaczego pielęgniarki czy lekarze zarabiają tak niewiele, a szpitale są w złym stanie to właśnie znalazł odpowiedź. Urzędnicy kosztują, a zdrowia nie leczą.
    Innym problemem dotyczących Polską służbę zdrowia jest wszechpanująca biurokracja. Ilość dokumentów do wypełnienia zwiększa się. A lekarze i pielęgniarki stają się coraz bardziej urzędnikami.
    Jako partia KORWiN postulujemy odbiurokratyzowanie służby zdrowia, tak by mogła zająć się faktycznie leczeniem, a nie wypełnianiem coraz to kolejnych papierów. Jednak co ważniejsze proponujemy odejście od państwowego, przymusowego ubezpieczenia zdrowotnego. Uważamy, że  lukę powstałą po NFZ-cie znakomicie wypełnią prywatne ubezpieczalnie, które konkurując ze sobą na wolnym rynku już dzisiaj ofertują tańsze, a przede wszystkim efektywniesze świadczenia zdrowotne.  
 Jednak rozwiązania przedstawione wyżej nie zostaną wprowadzone w najbliższym czasie. Dlatego też chcielibyśmy przedstawić analizę oraz chwilowe rozwiązanie problemu dla naszego szpitala.
    Służba zdrowia finansowana jest ze środków publicznych. Obowiązek utrzymania szpitala powiatowego ciąży na Starostwie Powiatowym. Sytuacja, w której szpital przekazywany jest prywatnej spółce, która z oczywistych względów będzie szukać zysków tworzy bardzo niebezpieczną sytuację, w której pokrzywdzeni będą pacjenci oraz pracownicy szpitala. Prywatna spółka z założenia jest nastawiona na zysk. Oddając jej monopol na hospitalizację powstaje sytuacja, w której spółka świadomie może ograniczyć modernizacje, płace czy rozwój szpitala do minimum skoro jej celem nie jest jak najlepsze leczenie, a osiąganie zysków.

            W takiej sytuacji i w aktualnym stanie prawnym uważamy, że kontrolę nad szpitalem powinien mieć jedynie samorząd.

            Oczywistym jest, że samorząd nie będzie zarządzać szpitalem wyjątkowo dobrze, jednak nie będzie także nastawieny na zyski. Ze swej natury samorząd nie jest nastawiony na osiągnie zysków, a na zapewnienie jak najlepszych standardów usług, które świadczy mieszkańcom danego regionu.
     Wzywamy wobec tego Zarząd Powiatu do wzięcia odpowiedzialności za szpital i nie powodowania patologicznej sytuacji, w której jedyny szpital w mieście oddajemy prywatnej spółce. Wiadomo, że nie będzie ona zainteresowana zapewnieniem jak najwyższych standardów oraz rozwojem, a osiąganiem zysków. Mimo finansowania z pieniędzy podatników.
    Mamy także nadzieję na jak najszybsze złagodzenie problemu. Pamiętajmy, że w całęj tej potyczce najważniejsze jest zdrowie pacjentów i opieka nad nimi.

 

                                                                                              Kwidzyński oddział partii KORWiN


 
Telewizja Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe