Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 00:51
Reklama

Szkoła bliska pracy

Pod takim tytułem realizowany był projekt mający na celu nakłonić uczniów ostatnich klas gimnazjów do wyboru technicznych kierunków kształcenia. Zdaniem Marcina Uścinowicza z Lacroix Electronics, które było inicjatorem tego działania, tylko w ten sposób można powiązać szkolnictwo z potrzebami rynku pracy. U schyłku roku szkolnego w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo Technologicznym podsumowano pierwszą edycję projektu.
Szkoła bliska pracy

W projekcie wzięły udział wszystkie gminy powiatu kwidzyńskiego, które wyasygnowały środki na zakup zestawów politechnicznych klocków. Te wraz z instruktorami z Lacroix oraz CKZiU wędrowały po gimnazjach, gdzie podczas zajęć praktycznych miały wzbudzić zainteresowanie uczniów elektroniką.. Marcin Uścinowicz nie ukrywa, że jego firma jest zainteresowana, aby młodzież nabywała właśnie takie kwalifikacje. Jego zdaniem kierunki kształcenia ponadgimnazjalnego całkowicie mijają się z potrzebami lokalnego rynku pracy, a najlepszym tego przykładem są klasy mundurowe. Ich absolwenci pracę w większości znajdują właśnie w jego firmie, która musi sama przekazać im wiedzę niezbędną, aby podjąć tam zatrudnienie. Po pierwszej edycji projektu dokonano podsumowania podjętych w nim działań, a także wręczono nagrody uczniom, którzy najlepiej poradzili sobie z klockami. Odebrali oni tablety, a najlepsi z nich polecą na wycieczkę do Francji, gdzie oprócz zamków nad Loarą zwiedzą tamtejsze zakłady Lacroix. Projekt był realizowany przy udziale firmy SEB Team, która nakłaniała poszczególne samorządy do zaangażowania finansowego. W materiale z podsumowania pierwszej edycji projektu znajdziecie jego ocenę sformułowaną przez uczestników oraz niezwykle interesujące przemyślenia Marcina Uścinowiczna na temat jakości kształcenia ponadgimnazjalnego.

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
gość 26.09.2016 22:55
kierunki politechniczne to kierunki techniczne na STUDIACH WYŻSZYCH - tak dla informacji pana redaktora. Szkolnictwo ponadgimnazjalne obejmuje kierunki techniczne, które oferują szkoły zwane technikami. Rada dla Lacroix Electronics i pana Uścinowicza - dajcie ludziom dobrze zarobić to do was przyjdą - to naprawdę proste.
Rodzic 17.09.2016 00:13
Super inicjatywa. Daje młodym możliwość poszerzenia swoich horyzontów.
Ewa 05.07.2016 14:43
W dupę sobie wsadźcie te klocki, razem z gimnazjami. Modlić się i brzozy pancerne rozpoznawać, to jest wyzwanie na przyszłość a nie tam jakieś kierunki politechniczne.
Kolega 01.07.2016 19:28
Dobra inicjatywa aby zachęcać dzieci do nauki w kierunkach, które mogą dać im dobry zawód. Szkoda że bardziej zależy na tym potencjalnym pracodawcom niż szkołom. Zresztą dlaczego szkołom powinno zależeć na szkołach technicznych ? nie mają w tym żadnego interesu !!! Dodatkowo wymagało by to dodatkowego wysiłku i zaangażowania ze strony szkół ! Zachęcam gimnazja i ich włodarzy (gminy) aby zainwestowały w zajęcia w gimnazjach omawiające elektronikę, mechanikę, etc. PS. techników teleinformatyków jest już tak dużo, że są operatorami maszyn.
Reklama
Reklama