Kwidzyńska "Piątka" ma już 70 lat

  • 07.02.2017, 14:17 (aktualizacja 07.02.2017, 16:14)
  • TV Kwidzyn
Kwidzyńska "Piątka" ma już 70 lat
"Czarne przegrywa, kolor wygrywa, w kolory grajmy dziś..." zaśpiewały dzieciaki w wielkim finale przedstawienia uświetniającego obchody jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 5 im. Zjednoczonej Europy w Kwidzynie. Urodzinowa impreza była niezwykle radosna i sympatyczna, ale przede wszystkim bardzo, bardzo rodzinna.

Niezwykle popularna przed laty piosenka harcerskiego zespołu Gawęda świetnie oddała nastrój obchodów 70 rocznicy powstania szkoły. Bez patosu i martyrologicznych odniesień, za to bardzo pomysłowo i dowcipnie, historia placówki została przedstawiona w spektaklu przygotowanym przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Od Szkoły dla Dziewcząt noszącej imię mistrza krajowego Zakonu Krzyżackiego  Hermana Balka Szkoły, przez ośmioklasową Szkołę Podstawową im. Karola Świerczewskiego do dzisiejszej, za chwilę ponownie ośmioklasowej, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Zjednoczonej Europy. Kolejne etapy historii ilustrowały symboliczne sceny zwieńczone  pointą mówiącą o tym, że "Piątka" zawsze była szkołą przyjazną  uczniom i idącą z duchem czasów, nawet, jeżeli nie były to czasy najłatwiejsze. Radosny i tak ciepło przyjęty przez widownię finał, pokazał, że mimo zawirowań targających oświatą Jubilatka z optymizmem patrzy też w przyszłość.

- "...Tu, gdzie inni widzą tylko zabytkowy budynek, my widzimy świat tętniący życiem, tu, gdzie inni widzą roześmianą gromadę dzieci, my widzimy ludzi zmierzających do większej i piękniejszej rzeczywistości. Nie snujemy marzeń o nadzwyczajnych wydarzeniach lecz dostrzegamy możliwości, które daje codzienność..." - mówiła w swoim wystąpieniu dyrektorka szkoły Renata Dzikowska. Chociaż podkreślała, że nie jest to czas ani miejsce, aby chwalić się sukcesami dydaktycznymi, to liczba rodziców, którym wręczano listy gratulacyjne za osiągnięcia w nauce ich dzieci, była bardzo długa. Lista przyjaciół szkoły, którym wręczano pamiątkowe odznaki i publikacje o historii placówki niewiele jej ustępowała wielkością, podobnie jak lista absolwentów i pozostałych gości, którzy chcieli złożyć urodzinowe życzenia albo powiedzieć kilak ciepłych słów  o szkole, w której spędzili osiem lat. Senator Leszek Czarnobaj, z rozrzewnieniem wspominał czasy, kiedy to zapomniał słów wierszyka o Rewolucji Październikowej, który miał wyrecytować na szkolnej akademii. Podobnie jak inni absolwenci podkreślał, że tym, co zapamiętał najbardziej to wyjątkowy i przyjazny klimat panujący w szkole oraz atmosfera sprzyjająca mądremu zdobywaniu wiedzy.

Na koniec uroczystości odbyła się prapremiera hymnu szkoły, do którego słowa napisała Magdalena Fijałkowska absolwentka szkoły i mama ucznia aktualnie pobierającego tam nauki, a muzykę skomponował Marcin Sawicki, nauczyciel muzyki, który w swoim dorobku ma już hymn dla ZSO nr 2.  We foyer odsłonięto  tablicę upamiętniającą pracowników, którzy współtworzyli historię szkoły przez ostatnie 70 lat.

Wszystkiego najlepszego "Piątko".

Skrót uroczystości.

 

TV Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe