Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego w I LO w Kwidzynie

  • 24.02.2017, 11:46 (aktualizacja 24.02.2017, 13:47)
  • tv.kwidzyn
 Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego w I LO w Kwidzynie
Czym różni się Rada Europy od Rady Europejskiej, ilu posłów zasiada w Parlamencie Europejskim i jaką część z nich stanowią Polacy. Unia Europejska i jej instytucje były podstawowymi tematami spotkania Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Bogusława Liberadzkiego z młodzieżą z kwidzyńskich liceów ogólnokształcących.

Spotkanie odbyło się w poniedziałek 20 lutego, w auli I LO w Kwidzynie, dokąd Bogusław Liberadzki przybył w towarzystwie szefa pomorskich struktur SLD oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Jerzego Śniega oraz Włodzimierza Dawidowskiego reprezentującego zarząd powiatu. Chociaż Wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego prof. Liberadzki jest dopiero od 18 stycznia tego roku, to mandat eurodeputowanego sprawuje od początku członkostwa Polski w Unii. Wśród informacji, które przekazał  słuchaczom, było zatem sporo ciekawostek i faktów szerzej w Polsce nieznanych, ani nie komentowanych. Po krótkim kursie podstawowym obejmującym informacje na temat kompetencji i kosztów działania PE młodzież dowiedziała się, jakie ugrupowania polityczne wchodzą w jego skład i do których z nich przynależą polskie partie, tam reprezentowane. Jedną z ciekawostek była informacja o tym, że szefem europejskiej grupy konserwatystów reformowanych, w której bardzo silną pozycję zajmuje rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość, jest obywatel brytyjski, muzułmanin arabskiego pochodzenia. Inną, że rząd Prawa i Sprawiedliwości, w ciągu dotychczasowych 15 miesięcy swoich rządów, nie zawetował w Radzie Europejskiej ani jednej uchwały.  Tematyka procedury ochrony praworządności, którą KE wszczęła wobec Polski, jako pierwszego kraju w historii Unii, nie była poruszana, za to Bogusław Liberadzki sporo mówił o wartościach łączących kraje UE, takich jak prawa podstawowe i obywatelskie, tolerancja, poszanowanie prawa i szacunek dla odmienności, a raczej tożsamości, który jest opoką złożonej z 28 bardzo zróżnicowanych pod względem kulturowym państw. - Dziękujemy panie profesorze za ten bardzo szczegółowy wykład na temat Unii europejskiej, widzę, że lekko zaskoczył Pan młodzież niektórymi informacjami - powiedział, żegnając Bogusława Liberadzkiego, dyrektor ZSO nr 1 Sebastian Więckowski - być może niektórzy z dzisiejszych słuchaczy spotkają się jeszcze z Panem na uczelni, gdzie Pan wykłada albo w Parlamencie Europejskim.

Prezentujemy skrót spotkania.

 

 

tv.kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gosc
gosc 26.02.2017, 02:51
Wow! Co za wydarzenie! Zapowiadane przez redaktora, budowane napięcie... a tu no cóż, sam Pan widzi redaktorze - klapa, po prostu klapa. Jaki układ ma z władzami przew. Śnieg, że na jego życzenie robią mu taką pokazówkę w szkole (dawne polskie gimnazjum!). Bo układ z red, jest oczywisty.
A ten "szczegółowy" wykład nt.UE . Czy młodzież tam obecna wyraziła zgodę na nagrywanie i publikowanie i to w takim kontekście?
Quasar
Quasar 24.02.2017, 15:34
Kto wciąga z szafy te trupy polityczne z SLD?

Pozostałe