Wtorek, 22.01.2019

Opłatek Sybiraków i harcerzy

  • 19.12.2017, 05:08 (aktualizacja 19.12.2017 16:50)
  • Piotr Marek
Opłatek Sybiraków i harcerzy
Z kamerą odwiedziliśmy jedno ze spotkań opłatkowych, jakie przed świętami odbywają się w naszym mieście. Członkowie kwidzyńskiego oddziału Związku Sybiraków spotkali się z harcerzami z kręgu seniorów Płomienie, aby podtrzymać pamięć o trudnej przeszłości, podzielić się opłatkiem oraz wspominać tych, którzy odeszli.

Opłatek Sybiraków i harcerskich seniorów to niewątpliwie najbardziej rozśpiewane spotkanie świąteczne w Kwidzynie. Oprócz kolęd śpiewane są uroczyste pieśni rytualne oraz wzruszający Hymn Sybiraków. Zapalane też jest symboliczne światło mające upamiętnić tych, których na spotkaniu już zabrakło. Podczas oficjalnej części spotkania wręczono jedno złote i dwa srebrne odznaczenia Związku Sybiraków. Jedno ze srebrnych trafiło w ręce  Przewodniczącego Rady Powiatu Jerzego Śniega, o którym szef kwidzyńskiego oddziału Związku Sybiraków Antoni Dąbek powiedział, że jest bardzo zasłużony dla kultywowania pamięci o Sybirakach w Kwidzynie. - To dzięki niemu mamy w naszym mieście nie tylko ulicę, ale całe osiedle Sybiraków - mówił Dąbek. Wspomniał też postać Zofii Smodlibowskiej, która sprowadziła do Kwidzyna blisko dwie setki dzieci zesłańców. Dziś ulica jej imienia znajduje się właśnie na osiedlu Sybiraków. Życzenia do zgromadzonych skierowali burmistrz Andrzej Krzysztofiak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz naturalnie odznaczony Jerzy Śnieg. Po części oficjalnej uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem i przy świątecznym stole zaśpiewali wspólnie kolędy.

 

Piotr Marek
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

r
r 20.12.2017, 12:58
Harcerze tego pokolenia niegdyś wychwalali PRL a teraz kolędy HIPOKRYCI! Doskonale pamietam jedną z harcerek , która jest na zdjęciu z lat 80. zawsze pierwsza w 1 majowym pochodzie z pieśnią rewolucyjną na ustach,
taki jeden
taki jeden 19.12.2017, 23:16
Jak "Śniega koledzy na Sybir wysyłali" to Śniega jeszcze na świecie nie było (rocznik 48)-więc jaka obłuda?????????????
Wilk
Wilk 19.12.2017, 21:33
Śniega koledzy na Sybir wysyłali, a teraz Sybiracy go odznaczają . Co za obłuda.

Pozostałe