Ciepła woda potanieje

  • 04.01.2018, 13:02 (aktualizacja 04.01.2018, 13:50)
  • TV Kwidzyn
Ciepła woda potanieje
W tym roku zostanie zrealizowana pierwsza część projektu modernizacji sieci ciepłowniczej w Kwidzynie. W jej wyniku mieszkańcy zaopatrywani w ciepło z centrali grupowej na ul. Kasprowicza powinni odczuć znaczącą obniżkę kosztów wytwarzania ciepłej wody, nawet o połowę. Termin zakończenia prac zakładany jest pod koniec września.

Celem projektu jest zasadnicza zmiana sposobu dostarczania ciepła z PEC w niektórych rejonach miasta. Istniejące w tej chwili centrale zbiorowe mają zostać zlikwidowane i zastąpione nowoczesnymi węzłami, które zostaną umieszczone w budynkach mieszkalnych. Ich zadaniem będzie przygotowanie ciepła dla celów grzewczych oraz ciepłej wody użytkowej. Jak powiedział, podczas podpisania umowy z wykonawcami, prezes PEC Grzegorz Hejna ciepło raczej nie potanieje, bo jego cena wyznaczona jest w taryfie, ale znacznemu obniżeniu ulegnie cena podgrzania metra sześciennego ciepłej wody. W tej chwili, w rejonach obsługiwanych przez stare centrale grupowe, koszt tej prostej operacji przekracza 20 zł, po zakończeniu prac modernizacyjnych powinien spaść o połowę, tak jak to już ma miejsce w innych rejonach miasta, gdzie funkcjonują nowocześniejsze systemy. To będzie najbardziej odczuwalna korzyść dla mieszkańców. Realizacja projektu będzie niestety wiązała się z pewnymi niedogodnościami. Najmniejsze z nich to przerwy w dostawie ciepłej wody, które według zapewnień prezesa PEC nie powinny trwać dłużej niż 48 godzin. Znacznie bardziej uciążliwe będą prace ziemne związane z wymianą rur i nowymi podłączeniami w budynkach.  Wartość projektu "Budowa i modernizacja sieci ciepłowniczej i węzłów cieplnych na terenie Kwidzyna" przekracza 18 milionów złotych. Aż 85% kosztów kwalifikowanych pokryje dotacja z Unii Europejskiej. Wykonawcami projektów będą firmy Elektrotermex z Ostrołęki, która dostarczy nowoczesne węzły oraz Saturn z Gdańska, która przeprowadzi prace ziemne. Prezes PEC Grzegorz Hejna zapewnia, że prace rozpoczną się po zakończeniu sezonu grzewczego i zakończą się najpóźniej we wrześniu tak, aby odbiorcy odczuli jak najmniej niedogodności związanych z modernizacją. Z kamerą byliśmy na uroczystym podpisaniu umowy między PEC i wykonawcami, gdzie dopytywaliśmy prezesa PEC o szczegóły realizacji inwestycji. 

 

 

TV Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ken
Ken 15.01.2018, 16:58
Chciałoby się platformersom coś zaplusować. Są jednak beznadziejni i bez fantazji. Trzeba wierzyć, że wreszcie w naszym mieście powstanie prawdziwa opozycja i rozprawi się z nimi.
Quasar
Quasar 09.01.2018, 12:15
Ciepła woda w mieście Kwidzyn - nieosiągalne marzenia dla mieszkańców przedwojennych dzielnic. Zwykłe nieudacznictwo czy celowa dywersja?
miał i plastik
miał i plastik 05.01.2018, 00:22
Typowe darmozjady. Całymi latami nie potrafili systematycznie podłączyć do sieci cały skupisk domostw a teraz trąbią o jakimś sukcesie. Spółka komunalna a ceny świadczonych usług jak z kosmosu.
wyborca
wyborca 05.01.2018, 11:31
Kampania wyborcza PO ruszyła
a
a 04.01.2018, 19:24
Mowa głównie o Spółdzielni Pomezania ale na Zatorzu II jest również SM Nad Liwą. Czy tam też będą prowadzone prace?

Pozostałe