Czwartek, 24.01.2019

Anioły Kultury

  • 10.01.2018, 12:24 (aktualizacja 10.01.2018 13:32)
  • TV Kwidzyn
Anioły Kultury
Już po raz trzeci Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie przyznał honorowe tytuły Aniołów Kultury. Uroczystość wręczenia, która odbyła się 7 stycznia w świetlicy wiejskiej w Rakowcu, uświetnił koncert zespołu kameralnego Artis, na który złożyły się arie z najpiękniejszych oper i operetek.

- To nie są żadne statuetki, to nie jest żadna kasa, ani żadna wartościowa nagroda rzeczowa, to są anioły wykonane zawsze i tylko, i wyłącznie przez zespół GOK, w tym roku 13 osób - powiedziała dyrektor gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie Katarzyna Bednarek, rozpoczynając uroczystość wręczenia tytułów. Nie tylko to stanowi o wyjątkowości tych nagród. Każdy z aniołów urzekał urodą i starannością wykonania, a cała uroczystość przebiegła w wyjątkowo ciepłym i serdecznym klimacie. Ręcznie wykonane anioły już po raz trzeci trafiły w ręce osób, które współpracowały z GOK przy realizacji projektów kulturalnych. Ponieważ GOK imponuje aktywnością i ilością zrealizowanych przedsięwzięć, nagród też było sporo. O każdym z 13 laureatów tegorocznej edycji  Aniołów Kultury mieli do powiedzenia kilka ciepłych słów, a osobisty ton wypowiedzi dowodził, że personel GOK świetnie zna ludzi, których postanowił nagrodzić. Ta dająca się odczuć sympatia narodziła się podczas realizacji projektów, które GOK prowadzi przede wszystkim z udziałem mieszkańców Gminy Kwidzyn i, które odpowiadają na ich potrzeby określone uprzednią diagnozą. Chociaż Anioły mają wartość symboliczną i naturalnie estetyczną, bo pracownicy GOK i w tym wypadku dowiedli, że znają się na swojej robocie, to osobom, którym je wręczono musiały sprawić sporą przyjemność. W trzeciej edycji nagród Anioły Kultury wyróżnieni zostali:

Wiesława Szkutnik i Anna Burakowska  - na co dzień nauczycielki w SP Janowo. Ich ogromny wkład oraz zaangażowanie w program „Patriotyzm Jutra”, którego beneficjentem był Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie zaowocowały powstaniem tekstu „Opowieść o Tadeuszu Tolliku”. Obie Panie współpracowały z instruktorami GOK Kwidzyn podczas tworzenia ww. opowieści w formie bajki Kamishibai dzieląc się swoim doświadczeniem oraz wiedzą historyczną dotyczącą osoby Tadeusza Tollika oraz okresu plebiscytowego.

Erika i Marek Tezmer  - małżeństwo z Dubiela, które bardzo mocno angażuje się w działalność kulturalną w społeczności wsi Dubiel. Zarówno pan Marek jak i pani Erika brali udział w Inicjatywach Lokalnych w Gminie Kwidzyn 2017 oraz w projekcie „Asamblaż – Trzy wymiary kultury” realizując jednocześnie kilka zadań. Wymagało to od nich sporego zaangażowania i poświęcenia czasu, a to wszystko w duchu bezinteresowności.

Ewa Goryńska  - jedna z inicjatorek Grupy Nieformalnej „My i nasza wieś”. Wraz z p. Eriką Tezmer aktywizowały mieszkańców Dubiela proponując wspólne działania w ramach programu Inicjatywy Lokalne w Gminie Kwidzyn 2017 oraz w projekcie „Asamblaż – Trzy wymiary kultury”. Pani Ewa poświęcając bezinteresownie swój czas przyczyniła się również do powstania publikacji „O Dubielu przy kawie”, która opowiada o historii wsi Dubiel oraz jej mieszkańców.

Regina Olszewska – tą osobę można nazwać mianem „odkrycia roku”. Pani Regina aktywnie włączyła się najpierw jako uczestnik inicjatywy realizowanej w Dubielu, a następnie jako osoba, która przeprowadziła warsztaty artystyczne dla mieszkańców tejże wsi. Okazało się, że pani Regina jest prawdziwą artystką, która posiada ogromny talent jakim jest malarstwo. Zaproszona przez inicjatorki do współpracy włączyła się bezinteresownie w organizacje warsztatów malarskich, które zostały bardzo dobrze przyjęte. Jak widać odkrywanie zasobów wsi Dubiel zaowocowało odkryciem prawdziwej artystki.

Beata Przelińska i Lidia Banaś – siostrzany team, który bez wątpienia posiada ogromne pokłady energii. Jako liderki Grupy Nieformalnej „Aktywni dla Brachlewa” już po raz drugi brały udział w Konkursie Inicjatyw Lokalnych w Gminie Kwidzyn aktywizując tym samym mieszkańców wsi Brachlewo do wspólnych działań kulturalnych.  Ich bezinteresowność oraz chęć działania dla wspólnego dobra wsi jest tym, co warto naśladować, a wzajemna współpraca i zrozumienie cechami, do których warto dążyć.

Ewa Nowogrodzka – na co dzień Wójt Gminy Kwidzyn, ale również uczestnik wielu działań organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie. Jako były dyrektor GOK-u rozumie potrzeby kulturalne mieszkańców Gminy Kwidzyn, a także chętnie bierze udział w realizowanych przez mieszkańców działaniach w ramach Konkursu Inicjatyw Lokalnych w Gminie Kwidzyn.  Jak sama mówi „Staram się być chociaż na jednym wydarzeniu każdej Grupy Nieformalnej realizowanym w ramach Konkursu Inicjatyw Lokalnych”.

Nadleśnictwo Kwidzyn – wieloletni partner Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie, który wspiera również organizację Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźbiarskiego, który odbywa się co roku w Rakowcu. Podczas wręczenia „Aniołów Kultury” nadleśnictwo reprezentowała pani Monika Wudarczyk.

Kwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji – podczas wręczenia „Aniołów Kultury” instytucję tą reprezentował p. Kamil Świątkowski, z którym rozmowa zawsze należy do tych, które wspominamy z uśmiechem na ustach. Współpraca z KCSiR jest dowodem na to, że instytucja może wspierać drugą instytucję bezinteresownie w ramach wspólnej idei bycia dla ludzi. KCSiR wspiera nasze działania przez pożyczanie podestów scenicznych, dzięki którym możemy nadać wielu wydarzeniom prawdziwy charakter. Jako, że GOK Kwidzyn nie posiada własnych podestów scenicznych pomoc KCSiR  jest nieoceniona.

Ewa Deka – na co dzień nauczyciel w Szkole Podstawowej w Janowie. Pani Ewa jest społecznikiem, który angażuje się w wiele działań bezinteresownie. Pracuje również z młodzieżą, z którą co roku bierze udział w organizowanym przez GOK Kwidzyn przeglądzie grup teatralnych „Teatralia”. Jest to osoba z pasją, która uwielbia pracę z ludźmi i dla ludzi.

Jolanta Bryczkowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze. Pani Jolanta jest osobą bardzo otwartą na współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kwidzynie. Współpraca ta owocuje bardzo dobrym partnerstwem w trakcie organizacji imprezy „Kulturalnie, Zdrowo i Sportowo”  podczas której uczestnicy zarówno z Gminy Kwidzyn jak i Gminy Gniew mogą gościć w Szkole Podstawowej i korzystać z atrakcji dla nich przygotowanych. Pani Jolanta współpracowała z GOK Kwidzyn także podczas realizacji projektu „Teatr na wynos dla każdego – proszę!!!” w ramach  programu MKiDN Kultura Dostępna . Jest to współpraca, która cały czas się rozwija i przynosi pozytywne skutki.

Władysław Hiszczyński – człowiek-ikona. Pana Władysława nie trzeba przedstawiać mieszkańcom Rakowca. Jest to człowiek, który zawsze jest uśmiechnięty i każde spotkanie z nim można nazwać bardzo pozytywnym. Pan Władysław z racji swojego doświadczenia i wiedzy bardzo mocno wsparł realizację projektu „Asamblaż – Trzy wymiary kultury”, który również był realizowany w Rakowcu. Jego zaangażowanie oraz przekazane informacje bardzo mocno przydały się w odkryciu zasobów wsi Rakowiec, a tym samym przy stworzeniu gry terenowej „Quest – Gross Krebs”.

Alicja Zacierka – kolejny człowiek-społecznik na którego zawsze można liczyć. Pani Alicja wspiera działania Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie przez uczestnictwo w różnego rodzaju przeglądach i konkursach. Jako członek komisji oceniających stara się zawsze obiektywnie spojrzeć na twórczość uczestników konkursu, co bez wątpienia przyczynia się do poprawy jakości prezentacji w kolejnych latach.

Uroczystości wręczenia tytułów, która odbyła się 7 stycznia w świetlicy wiejskiej w Rakowcu, towarzyszył tradycyjny Koncert Noworoczny. W tym roku zespół Artis, do którego dołączyli soliści Karolina Sołomin (sopran) oraz Kamil Pękala (baryton), zaprezentowali wybór najpiękniejszych arii operowych i operetkowych. Obszerne fragmenty koncertu oraz uroczystość wręczenia tytułów Anioł Kultury w materiale filmowym. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć.

 

 

 

TV Kwidzyn
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe