Wtorek, 22.01.2019

Podatkowe obowiązki

  • 23.01.2018, 10:50
  • Grupa Tipmedia
Podatkowe obowiązki
Do rozliczeń podatkowych zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Towarzyszą nam od 1991 roku i mimo tego że co roku wprowadzane są różnego rodzaju zmiany, to nowe technologie oraz różnego rodzaju poradniki i wsparcie pracowników urzędów skarbowych znacznie upraszczają dość skomplikowane procedury.

Nie ulega wątpliwości, że ten niezbyt przyjemny obowiązek wynika z konkretnych przepisów, a oprócz aktualnych druków i dokładnych obliczeń oraz załączników przede wszystkim obowiązują nas terminy. Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi PIT-11 https://www.PITax.pl/PIT-11/ do 28 lutego natomiast podatnicy rozliczający się poprzez PIT- 37 muszą się rozliczyć z urzędem skarbowym do końca kwietnia, a do końca stycznia podpisane deklaracje PIT-28 składają osoby rozliczające się z urzędem skarbowym drogą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Druki, deklaracje i terminy

Dla większości podatników najważniejszym terminem rozliczenia z urzędem skarbowym jest 30 kwietnia. To ostatni dzień, w którym można złożyć deklarację. Wiedza, jak rozliczyć PIT-37 https://www.PITax.pl/PIT-37/ oraz pilnowanie terminu są sposobem na uniknięcie kar finansowych. Koniec kwietnia jest również czasem składania deklaracji PIT-36, PIT-38 oraz PIT-39. Podstawową bazą na temat dochodów w poprzednim roku podatkowym jest otrzymana informacja od pracodawców. To, jak rozliczyć PIT-11, w dużej mierze jest zależne od ilości źródeł dochodu, jakie udało nam się wypracować.

Ryczałt, działalność i najem

Podatnicy, którzy w minionym roku rozliczeniowym osiągnęły przychody z tytułu własnej działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy często szukają informacji, jak rozliczyć PIT-28 https://www.PITax.pl/rozliczenie-PIT-28/. W tym wypadku terminie obowiązującym będzie koniec stycznia roku następnego po okresie rozliczeniowym.

Dużym ułatwieniem dla podatników od 2008 roku jest możliwość składania deklaracji przez internet. Oczywiście w przypadku takich e-deklaracji obowiązuje te same terminy, jakie dla wersji papierowej, ale rozliczenie przez internet jest zdecydowanie prostsze i szybsze. Poza tym dzięki tej drodze rozliczenia szybciej otrzymamy zwrot podatku. Do sporządzenia e-deklaracji warto wykorzystywać dedykowane programy, które można ściągnąć bezpośrednio na komputer i pracować zarówno w wersji online, jak i offline.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia
Podziel się:

Pozostałe