PiS wygrywa w powiecie.

  • 27.10.2015, 17:14
  • Telewizja Kwidzyn
PiS wygrywa w powiecie.
W realiach powiatu kwidzyńskiego taki wynik można określić jako sensację. Prawo i Sprawiedliwość zdobywa więcej głosów w wyborach do sejmu niż Platforma Obywatelska.
W realiach powiatu kwidzyńskiego taki wynik można określić jako sensację. Prawo i Sprawiedliwość zdobywa więcej głosów w wyborach do sejmu niż Platforma Obywatelska.

Przewaga PiS jest niewielka, ale wystarczająca, aby zająć pierwsze miejsce na wyborczym podium.  Na listę Prawa i Sprawiedliwości w powiecie kwidzyńskim zagłosowało 8105 wyborców, co stanowi 31,47% oddanych głosów ważnych. Platforma Obywatelska zdobyła 7986 głosów, a więc o 119 mniej niż PiS. Jej wynik to 30,01%.
  Trzecim ugrupowaniem, pod względem ilości głosów zdobytych na terenie powiatu, jest Zjednoczona Lewica. Swoje głosy powierzyło jej 2715 wyborców, co stanowi 10,54% ogółu. 
  Taki podział sympatii w powiecie kwidzyńskim nie jest niczym zaskakującym. Od lat te trzy ugrupowania zdobywają większość głosów podczas wszystkich wyborów. Zdecydowaną nowością jest zmiana na miejscu lidera. Po raz pierwszy zdarza się, aby Platforma Obywatelska utraciła palmę pierwszeństwa. Zaskakująco dobre są też wyniki ugrupowań debiutujących podczas tych wyborów parlamentarnych.
Czwarty na liście powiatowych symaptii znalazł się KWW Kukiz`15 z 2102 zdobytymi głosami i poparciem na poziomie
8,16%.  Kolejne miejsce przypadło również formacji debiutującej. Nowoczesna Ryszarda Petru sięgnęła po 1548 głosów przeliczonych na 6,15% poparcia. Korwin zdobył 1222 głosy i 4,5% udziału w wyborczym torcie powiatu kwidzyńskiego, a debiutująca Partia Razem musiała zadowolić się 964 głosami (3,74%). Polskie Stronnictwo Ludowe, które było czarnym koniem ubiegłorocznych wyborów samorządowych, zdobyło przedostatni wynik. Na  ludowców oddano zaledwie 878 głosów przeliczonych na 3,41% poparcia. Gorzej poszło tylko KWW Zbigniewa Stonogi.  Swoje głosy powierzyło im 195 osób, czyli 0,7% głosujących w niedzielę.

  Większość komitetów rywalizujących o głosy mieszkańców naszego powiatu osiągnęło wyniki bardzo zbliżone do średniej krajowej. Wyjątkiem jest Zjednoczona Lewica, której wynik bardzo przewyższa osiągnięcia tej formacji, w skali i województwa, i kraju. PSL dla odmiany uplasowało się w powiecie kwidzyńskim grubo poniżej wyniku krajowego, jednak największym zaskoczeniem jest wygrana Prawa i Sprawiedliwości, które do tej pory na terenie powiatu zawsze ustępowało Platformie Obywatelskiej.
  Na terenie Kwidzyna wybory wygrała Platforma Obywatelska z 4831 głosami. Jej przewaga jest dosyć znacząca, bowiem PiS zdobył 4096 głosów. Procentowo stosunek ten wynosi  34,4% dla PO i  29,1% dla PiS.  Pozostałe komitety uplasowały się w takim samym porządku, jak na terenie całego powiatu. Frekwencja wyborcza w powiecie kwidzyńskim wyniosła 41,84%, czyli tradycyjnie niżej niż w całym kraju.
Telewizja Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Quasar
Quasar 02.11.2015, 15:49
Co za tragedia - nie będziemy mieć "swojego" posła. Proponuję opuścić flagi do połowy we wszystkich urzędach. Kto teraz będzie wspierał kwidzyńską demokrację???

Pozostałe