Wtorek, 22.01.2019

OC podrożało - ile zapłaci student?

  • 6.02.2018, 08:24
  • Grupa Tipmedia
OC podrożało - ile zapłaci student?
OC drożeje z roku na rok, o czym nie trzeba przekonywać nikogo, kto ma swoje auto. Podwyżki dotyczą wszystkich kierowców, ale są najbardziej dotkliwe dla osób młodych, w tym studentów. Jeśli uczęszczasz na uczelnię i ciekawi Cię, ile zapłacisz za obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, w poniższym artykule znajdziesz wyjaśnienia.

Najdroższej dla młodych

Cena OC zależy od bardzo wielu czynników, przy czym do najważniejszych zalicza się wiek właściciela pojazdu. Co do zasady, im młodszy kierowca, tym więcej zapłaci za obowiązkowe ubezpieczenie. Nie jest to dobra wiadomość dla studentów, ponieważ wiek większości z nich nie przekracza 28 lat. To z kolei oznacza, że zmotoryzowani studenci, którzy zarejestrowali samochód na siebie, muszą się przygotować na naprawdę wysokie składki na OC, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe traktują ich jako potencjalnie najbardziej ryzykownych kierowców.

OC dla młodych kierowców jest bardzo drogie z uwagi na statystyki drogowe, które pokazują, że właśnie osoby do 28. roku powodują najwięcej stłuczek, kolizji i wypadków. Poprzez wysokie składki towarzystwa rekompensują sobie ryzyko, z jakim wiąże się ubezpieczenie młodego kierowcy, w tym również studenta. O jak wysokich stawkach mowa? Ile wynoszą składki dla osób uczęszczających na uczelnie wyższe? Aby to sprawdzić, wykonajmy kalkulację.

Koszt OC dla studenta

W celu obliczenia składki dla studenta sięgnijmy po kalkulator OC - kalkulator-oc-ac.auto.pl jest przykładem takiego narzędzia. Żeby wykonać kalkulację, należy w formularzu podać informacje na temat osoby właściciela – m.in. data urodzenia, miejsce zameldowania, doświadczenie za kółkiem, data uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami – oraz dane dotyczące jego auta – m.in. marka, model, rok produkcji, pojemność silnika.

W celu sprawdzenia, ile za OC zapłaci student, wykonaliśmy kalkulację dla 22-letniego kierowcy z Warszawy, który uzyskał prawo jazdy w połowie 2016 r. i posiada Volkswagena Golfa z 2005 r. z silnikiem benzynowym o pojemności 1400 cm3 i łącznym przebiegiem 180 tys. km. To jego pierwsze auto, którego właścicielem jest od roku, dlatego przedłuża polisę dopiero po raz pierwszy. Można się domyślać, że znikome doświadczenie za kółkiem i młody wiek sprawią, że cena będzie naprawdę wysoka. I rzeczywiście tak jest.

Kalkulacja składki wykazała bowiem, że nasz student musi zapłacić, bagatela, 2615 zł – na taką kwotę opiewa najtańsza oferta. Dla porównania, 40-letni kierowca z 10-letnim stażem za kółkiem, który wykupuje ubezpieczenie nieprzerwanie od kilku lat, za OC dla tego samego auta zapłaciłby zaledwie 700 zł. I gdzie tu sprawiedliwość?

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia
Podziel się:

Pozostałe