Uczcili pamięć Wyklętych

  • 01.03.2018, 23:10 (aktualizacja 01.03.2018, 23:36)
  • TV Kwidzyn
Uczcili pamięć Wyklętych
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się o 10.00. uroczystością w Marezie pod tablicą upamiętniającą działaczy Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny.

    W uroczystości w Marezie, której gospodarzem była Gmina Kwidzyn, uczestniczyli przedstawiciele lokalnych samorządów, organizacji politycznych i społecznych, służb mundurowych i szkół. Była też spora grupa mieszkańców Marezy, gdzie powstała Konfederacja Obrony Wiary i Ojczyzny. Głos zabrali Wójt Gminy Kwidzyn Ewa Nowogrodzka i Leszek Torłop - syn jednego z działaczy Konfederacji, a część artystyczną przygotowali uczniowie SP w Tychnowach. Po złożeniu wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową Konfederacji uczestnicy uroczystości udali się pod budynek ZSO nr 1, dawnego Gimnazjum Polskiego, aby dać wyraz swojej pamięci o Organizacji Młodzieży Demokratyczno-Katolickiej. Tam też złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową. Ostatnim akordem uroczystości była skromna ceremonia pod obeliskiem upamiętniającym organizacje niepodległościowe działające w rejonie Kwidzyna. Podczas wszystkich trzech uroczystości warty honorowe zaciągnęli harcerze z Hufca ZHP Kwidzyn. W materiale filmowym relacja z uroczystości w Marezie oraz pod obeliskiem przy ul. Grudziądzkiej w Kwidzynie.

 

TV Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

obserwator
obserwator 03.03.2018, 19:29
Nie wszyscy wyklęci byli święci, a niektórzy są wspominani nawet jako przeklęci, bo mordowali kobiety, dzieci i cywilów.
X
X 04.03.2018, 14:22
Jednego idioty nie zdążyli.
y
y 04.03.2018, 17:29
No właśnie widzę

Pozostałe