Kwidzyn na liście Pomników Historii

  • 25.04.2018, 16:24 (aktualizacja 25.04.2018, 16:35)
  • TV Kwidzyn
Kwidzyn na liście Pomników Historii
20 kwietnia plac Jana Pawła II i znajdujący się tam zespół katedralno-zamkowy zostały wpisane na listę Pomników Historii. Wpisanie na listę Pomników Historii dokonuje prezydent Polski na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

     W uroczystości, która odbyła się w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy wzięli  udział burmistrz Andrzej Krzysztofiak, starosta kwidzyński Jerzy Godzik, Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum w Malborku, Janusz Cygański, kierownik Muzeum w Kwidzynie oraz ks. Ignacy Najmowicz, proboszcz  katedry  pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty. Wpisanie na listę Pomników Historii dokonuje prezydent Polski na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na liście znajdują się obiekty o wyjątkowych walorach historycznych. Pierwsze Pomniki Historii umieścił na liście w 1994 roku prezydent Lech Wałęsa. Na liście ma się znaleźć ponad   100 zabytków. Oprócz katedry i zamku w Kwidzynie na liście umieszczono także: Twierdzę Wisłoujście w Gdańsku, zespół dworsko-parkowy w Koszutach, zespół zamkowo-parkowy   w Krasiczynie, zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, Wzgórze Tumskie w Płocku, zespół pałacowy z ogrodem i parkiem w Rogalinie, zespół dawnego klasztoru Norbertanek w Strzelnie, sanktuarium pielgrzymkowe w Świętej Lipce i ruiny zamku Krzyżtopór w Ujazdowie.

 

TV Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

L4
L4 30.04.2018, 22:25
Dopóki urząd miasta nie robi tego, co jest jego zas..nym obowiązkiem, to znaczy promocji, to nawet wpisanie na listę UNESCO Kwidzynowi nie pomoże. Ruszcie doopy w magistracie, ciecie.
Quasar
Quasar 26.04.2018, 08:44
Wielki "sukces" Krzysztofiaka i Godzika. Zapewne wpiszą sobie to do ulotek wyborczych, jak to osobiście wywalczyli ten wpis podczas manifestacji KOD.

Pozostałe