A. Krzysztofiak wygrywa w I turze, PKO z większością w radzie

  • 22.10.2018, 09:46 (aktualizacja 22.10.2018, 11:13)
A. Krzysztofiak wygrywa w I turze, PKO z większością w radzie
To ciągle nieoficjalne wyniki głosowania w Kwidzynie, ale bardzo prawdopodobne w przypadku wyborów na burmistrza. Andrzej Krzysztofiak wygrywa z wynikiem 57, 65% głosów, pokonując Sebastiana Kasztelana (24,46%) i Marka Strociaka (17,89%). Wiele wskazuje na to, że KWW PKO wygrała również wybory do Rady Miejskiej, ale potrzebna będzie koalicja.

       Andrzej Krzysztofiak (KWW PKO) uzyskał 8136 głosów, co zapewniło mu bezdyskusyjne zwycięstwo już w  I turze. To piąte zwycięstwo urzędującego burmistrza, a tegoroczny wynik jest lepszy od tego sprzed 4 lat. Na kandydata KWW Kwidzyniacy głos oddało 3498 mieszkańców, a Marek Strociak, po raz drugi ubiegający się o fotel burmistrza z KW PiS, musiał się zadowolić 2562 głosami. O ile wyniki wyborów na burmistrza są raczej ostateczne, a na ich wynik wpływ może mieć już tylko decyzja PKW, to ciągle niepewne są wyniki wyborów do Rady Miejskiej. Według wstępnych szacunków najwięcej mandatów obejmie KWW PKO, ale raczej nie będzie mogła rządzić samodzielnie. Szacunkowy rozkład mandatów w Radzie Miasta wygląda następująco:

KWW PKO - 9 radnych

KWW Kwidzyniacy - 5 radnych

KW PiS - 5 radnych 

KW SLD - Lewica Razem  - 2 radnych

Dokładne wyniki nie są jeszcze znane, ale wiadomo, że do Rady weszli wszyscy kandydaci na burmistrza, ciągnący listy swoich komitetów. Prawdopodobnie z kandydatami na burmistrza KWW Kwidzyniacy i KW PiS, do rady weszli ich bracia, więc obok Sebastiana Kasztelana zasiądzie Rafał Kasztelan, a obok Marka Strociaka zasiądzie Jacek Strociak, który w poprzedniej Radzie migrował między klubami. W nowej Radzie zabraknie kilku nazwisk znanych od lat, pojawią się też nowe twarze. Wśród nich może znaleźć się Monika Szerszeń i Danuta Chodorowska, zabraknąć może Grzegorza Obiały, Lecha Kwiatkowskiego, Mieczysława Dzikowskiego i Jarosława Goldera. W ławach Kwidzyniaków  może nie zasiąść Zbigniew Drelich. Nowymi twarzami w Radzie mogą być też Justyna Kozłowska i Radosław Smejlis z PiS. Radnymi SLD - Lewica Razem, którzy w każdym wypadku będą języczkami uwagi, prawdopodobnie zostaną Piotr Wilk i Zdzisław Wiśniewski. Z nieoficjalnych informacji wynika, że o objęciu mandatu może zdecydować różnica kilku, a nawet jednego głosu, więc wyniki mogą się jeszcze trochę zmienić, a publikowane informacje mają charakter szacunkowy. Wynik wyborów na burmistrza jest jednak pewny i nie ulegnie zmianie.

 

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe