Poniedziałek, 14.10.2019

Pani na zamku

  • 21.02.2019, 17:00 (aktualizacja 21.02.2019, 20:11)
  • TV Kwidzyn
Pani na zamku
Od 1 lutego 2019r. nową kierowniczką Zamku w Kwidzynie jest dr Justyna Liguz. Jej nominacja zbiegła się z planami wypracowania nowej strategii rozwoju muzeum w Malborku, którego Zamek w Kwidzynie jest oddziałem. Z nową Panią na Zamku w Kwidzynie rozmawiamy o jej wizji działania muzeum oraz o planach na przyszłość.

Kwidzyńskie muzeum to miejsce specyficzne. Po pierwsze zamek jest integralną częścią unikatowego zespołu architektonicznego, który obecnie ma dwóch właścicieli. Po drugie nie dysponuje zbiorami, które mogłyby być magnesem dla zwiedzających, generować duży ruch turystyczny i poważne przychody w kasie. Po trzecie lokalna społeczność ma spore oczekiwania i co ważniejsze własne wyobrażenia na temat działalności muzeum i roli jaką m odgrywać w miejscowym środowisku. W końcu jest placówką zamiejscową muzeum w Malborku gdzie zapadają ostateczne decyzje dotyczące jego działalności, a lokalne samorządy chciałyby aby kwidzyński zamek odgrywał znacznie większą rolę w turystycznej promocji regionu. Wszystko to sprawia, że kierowanie Zamkiem w Kwidzynie to wyzwanie. Trzeba pogodzić liturgię w katedrze, gdzie znajdują się najcenniejsze zabytki kultury z oczekiwaniami turystów chcących zwiedzać cały zespół architektoniczny. Wobec braku istotnej kolekcji trzeba też wymyślić formułę działalności atrakcyjną dla turystów i mieszkańców. Oczywiście takie działania miały już miejsce, a muzeum w Kwidzynie było areną wielu wydarzeń naukowych i kulturalnych o dużej skali, ale oczekiwania, szczególnie te wyrażane przez mieszkańców, są dużo większe.  Jednym z pomysłów Justyny Liguz, są społeczne konsultacje dotyczące oczekiwań wobec działalności muzeum. Pozwolą one nie tylko na zapoznanie się z oczekiwaniami, ale i pokażą prawdziwą skalę zainteresowania działalnością muzeum, które przecież ma służyć szerokiej grupie odbiorców. Wyzwań jest mnóstwo, a działalność muzeum z pewnością będzie bacznie obserwowana przez przedstawicieli różnych środowisk i  zupełnie różnych wyobrażeniach na jej temat. Przed Justyną Liguz stoi zatem niełatwe zadanie wprowadzenia oczekiwanych zmian i pozostania w zgodzie z zasadami funkcjonowania  placówek muzealnych, co często będzie przypominało próby pogodzenia ognia z wodą. Jakie są plany nowej Pani na zamku poznacie oglądając materiał filmowy.

 

 

 

 

 

 

TV Kwidzyn
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lol
Lol 24.02.2019, 11:33
Tej pani możemy już podziękować. Po tylu latach uczestniczenia w życiu publicznym, będzie się teraz pytać i konsultować z mieszkańcami jaki powinien być kształt kwidzyńskiego muzeum i jakie winno spełniać oczekiwania.
Zła wiadomość
Zła wiadomość 23.02.2019, 23:03
Zapewne ruszy, ale nie w temacie zamku. Nadeszły ciężkie czasy.....
Mieszkanka
Mieszkanka 22.02.2019, 21:51
Super ;) miejmy nadzieję, że coś się ruszy w temacie Zamek i turystyka :)

Pozostałe