Jesteśmy mieszkańcami Kwidzyna, jesteśmy Polakami, jesteśmy Europejczykami

  • 01.05.2019, 15:23
Jesteśmy mieszkańcami Kwidzyna, jesteśmy Polakami, jesteśmy Europejczykami
1 maja 2019r. w samo południe w Kwidzynie, podobnie jak w całej Polsce, rozbrzmiały dźwięki Ody do radości. W ten sposób uczczono 15 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Słowo do zebranych wygłosił wiceburmistrz Piotr Widz, a wszyscy chętni mogli zapoznać się z wystawą ilustrującą inwestycje zrealizowane w Kwidzynie dzięki środkom europejskim.

    Na Traktacie Akcesyjnym pieczętującym wejście Polski do Unii Europejskiej widnieją podpisy ówczesnego premiera Leszka Millera i ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza, ale ten dziejowy akt był spełnieniem pragnień pokoleń Polaków. Dziś członkostwo Polski w Unii Europejskiej pozytywnie ocenia aż 91% Polaków i jest to najlepszy wynik wśród wszystkich krajów członkowskich. Zwracając się do mieszkańców Kwidzyna, Piotr Widz przypomniał, że w referendum akcesyjnym aż 85% z nich poparło wejście Polski do Unii. - U podstaw tego poparcia legły trzy pragnienia Polaków - mówił P.Widz - bycie we wspólnocie, wolność i życie według zasad demokracji oraz potrzeba skoku cywilizacyjnego. Dziś z dumą mówimy: jesteśmy mieszkańcami Kwidzyna, jesteśmy Polakami, jesteśmy Europejczykami.

   Rocznicowe spotkanie odbyło się na Placu Plebiscytowym, gdzie Odę do radości wykonał Chór Państwowej Szkoły Muzycznej w Kwidzynie, a okolicznościowa wystawa ilustrowała wysokość środków europejskich pozyskanych przez samorząd Kwidzyna i zrealizowane za ich pomocą inwestycje. To ponad 60 milionów złotych, za tóre m.in. zmodernizowano sieć ciepłowniczą i kanalizacyjną, wybudowano kompleks sportowy przy Wiejskiej, a ostatnio integracyjny węzeł transportu i nową siedzibę biblioteki. Piotr Widz przypomniał też, że warta 180 milionów złotych  modernizacja linii kolejowej Malbork - Grudziądz również realizowana jest ze środków unijnych. Warto także wspomnieć o  dziesiątkach projektów miękkich, które pozwoliły na prowadzenie dodatkowych zajęć w oświacie, doposażenie szkół i pracowni lub aktywizowały rynek pracy. To także środki na aktywizację społeczną oraz umocnienie tożsamości lokalnej i narodowej. Swoboda podróżowania bez kontroli granicznych, swoboda przepływu towarów i usług, czyli możliwość podejmowania legalnego zatrudnienia poza granicami ojczyzny to również przywileje obywateli Unii Europejskiej.

O Radości, iskro bogów, kwiecie elizejskich pół

Święta, na twym świętym progu staje nasz natchniony chór

Jasność Twoja wszystko zaćmi, złączy co rozdzielił los

Wszyscy ludzie będą braćmi, tam gdzie Twój przemówi głos.

 

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

PW
PW 06.05.2019, 23:13
demagogia i oratoryjny bełkocik, słabe
LS
LS 06.05.2019, 23:10
Leszek Sarnowski, politycznie zatrudniony w Urzędzie Miasta Kwidzyn...wstyd
Lol
Lol 02.05.2019, 09:47
Komuniści stanęli na wysokości zadania. Opędzili po kolei dwie imprezy: pierwszomajową i rocznicową wejścia do Unii. Chyba nie ma w całej Polsce tak silnej i sprawnej struktury SLD jak w Kwidzynie. Włodarze powinni być z nich dumni.
słabe to wszystko
słabe to wszystko 01.05.2019, 23:23
1 maja w komunistycznej PRL to było kluczowe święto komunistycznej propagandy. Znajdźcie inną datę na świętowanie wejścia do UE bo ta się nie przyjmie. Słaba impreza, słabi prelegenci, słaba frekwencja, słaby pomysł. A gdzie nasz burmistrz a gdzie starosta - zaczęła się kampania i zwierają szyki? Robią frekwencję gdzie indziej. Słabi jesteście.

Pozostałe