30 rocznica wyborów 30 czerwca 1989r.

  • 20.05.2019, 14:21
30 rocznica wyborów 30 czerwca 1989r.
Już w piątek rozpocznie się cykl imprez, którymi miejski samorząd chce uczcić rocznicę pamiętnych wyborów z czerwca 1989r. W ich wyniku władzę w kraju objął rząd Tadeusza Mazowieckiego, co było początkiem przemian ustrojowych w Polsce oraz w tzw. bloku wschodnim.

W piątek 31 maja rozpoczynamy cykl wydarzeń mających upamiętnić trzydziestolecie wyborów z 4 czerwca 1989 roku, dzięki którym rozpoczął się w Polsce proces demokratyzacji i odzyskiwania niepodległości. O godz. 18.00 w Teatrze odbędzie się promocja książki Leszka Sarnowskiego i Jacka Kluczkowskiego – „Kwidzyn 1989. Początek wolności” oraz otwarta zostanie wystawa „Kwidzyn 1989. Jacy Byliśmy”. O godzinie 19.00 zapraszamy na wyjątkowy spektakl poznańskiego Teatru Ósmego Dnia pod tytułem „Teczki”. To poruszająca historia inwigilacji Teatru Ósmego Dnia przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Spektakl oparty na dokumentach z archiwum IPN, obrazujących działania operacyjne SB w stosunku do aktorów, zakończone przymusową emigracją zespołu w latach 80. To dokument mówiący o ludziach stojących po obu stronach barykady, prześladowanych i prześladujących. Historia, która nadal budzi grozę, jest równocześnie postawieniem pytania o mechanizmy zdrady, donosu, sens przyjaźni, rolę państwa w życiu jednostek.

-„Cała ta afera teczkowa dotyczy pokolenia, które dziś rządzi - mówi Ewa Wójciak, aktorka Teatru. Pomyślałam, że trzeba o tym porozmawiać z naszą, bardzo młodą, publicznością, bo za chwilę to oni będą kształtować rzeczywistość. Że ważne jest postawienie pytania o mechanizm zdrady. O to, co jest takiego w człowieku, że donosi na kogoś bliskiego albo obcego. Trzeba to wiedzieć, żeby się przed tym bronić". Teatr Ósmego Dnia powstał w 1964 roku jako teatr studencki. Teatr awangardowy, pozostający pod wpływem estetyki Grotowskiego, słynął ze spektakli, które w bezkompromisowy i ironiczny sposób krytykowały rzeczywistość PRL. Po ogłoszeniu stanu wojennego, teatr miał zakaz występów i większość jego członków wyemigrowała. Teatr wznowił swoją działalność po 1989 roku.

Od 21 maja w kasie teatru kwidzyńskiego będą dostępne bezpłatne wejściówki na spektakl. Zapraszamy.

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe