Na zamku o zamku

  • 24.05.2019, 14:49 (aktualizacja 24.05.2019, 15:34)
  • TV Kwidzyn
Na zamku o zamku
16 maja 2019r w Zamku w Kwidzynie odbyło się spotkanie z mieszkańcami. Uczestnicy wyrażali swoje opinie na temat dotychczasowej działalności muzeum oraz oczekiwania dotyczące dalszej formuły działania. O wnioskach płynących ze spotkania oraz o rodzących się na ich podstawie planach, podczas tegorocznej Nocy Muzeów opowiadała szefowa Zamku w Kwidzynie dr Justyna Liguz

Zespól katedralno-zamkowy to najbardziej rozpoznawalny symbol naszego miasta. Monumentalne Gdanisko, pochówki wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego, freski czy mozaika zwana pieszczotliwie św. Janem w oleju to zabytki najwyższej klasy, z których Kwidzyn może być dumny i, które powinny przyciągać tu rzesze turystów. Sprawę wykorzystania do celów promocji turystycznej miasta tego unikatowego na skalę europejską zespołu utrudnia fakt, że ma on dwóch właścicieli. Katedra, gdzie znajduje się większość zabytków, jest własnością parafii św. Jana Ewangelisty, przyległy do niej zamek należy do Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego i Kultury, a znajdujące się w nim muzeum jest częścią muzeum w Malborku. W dodatku kryptą gdzie pochowani są wielcy mistrzowie zarządza KCK. Te wszystkie okoliczności oraz różne potrzeby właścicieli obiektu znakomicie utrudniają wykonanie zbornego programu zwiedzania całego obiektu oraz wykorzystanie go w celach promocji turystycznej. Od lat współpraca między trzema działającymi w zespole instytucjami układa się bardzo dobrze, czego efekty można obserwować podczas Nocy Muzeów, ale okazuje się, że oczekiwania są większe, szczególnie w obszarze dotyczącym działalności muzeum. Aby dobrze rozpoznać oczekiwania mieszkańców, zorganizowano spotkanie podczas, którego każdy uczestnik mógł swobodnie wyrazić swoją opinię na temat dotychczasowej działalności muzeum oraz oczekiwania dotyczące przyszłych działań. Uczestnicy mówili o tym jakiego rodzaju wystaw oczekują, czego brakuje im w programie cyklicznych spotkań odbywających się w zamku oraz co myślą o ekspozycjach stałych. O wnioskach płynących ze spotkania i działaniach jakie zostaną podjęte, aby sprostać oczekiwaniom mieszkańców oraz samorządu, mówi dr Justyna Liguz, która zarządza muzem, oficjalnie noszącym nazwę Zamek w Kwidzynie.

 

TV Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

obserwator
obserwator 28.06.2019, 23:02
Za czasów Antoniego Pawłowskiego było dobrze, zamek był miejscem wielu spotkań, koncertów i innych imprez. Redaktor, swoim zwyczajem pospieszył z hura optymizmem, jak na gorliwego poplecznika PO-SLD przystało. Co ciekawe nowa pani dyrektor jest z PO, stało się to za rządów PIS jakim cudem?
nick
nick 12.07.2019, 09:50
Musiała mieć rekomendację od kwidzyńskiej struktury PiS
Arbiter
Arbiter 29.06.2019, 19:54
W polityce nie ma cudów. Jednych się wsadza na stołki a drugich usuwa. Prawda Panie Andrzeju?
Arbiter
Arbiter 27.05.2019, 20:39
"Od lat współpraca między trzema działającymi w zespole instytucjami układa się bardzo dobrze". Uśmiałem się.
JL
JL 26.05.2019, 23:40
muzeum na tle santandera...ciekawy obrazek współcesnych casóf..

Pozostałe