Puchar Najmłodszych w Biegach Na Orientację

  • 14.06.2019, 08:00
  • TV Kwidzyn
Puchar Najmłodszych w Biegach Na Orientację
399 zawodników z 33 klubów wystartowało w Pucharze Najmłodszych w Biegach Na Orientację w Kwidzynie. Podczas trzydniowej imprezy zawodnicy zmagali się w trzech konkurencjach, sprincie, klasyku i sztafecie, do których trasy wyznaczono w Kwidzynie i okolicach. W klasyfikacji drużynowej i medalowej bezkonkurencyjny okazał się WKS Wawel Kraków, ale UMKS Kwidzyn, który był też gospodarzem i organizatorem imprezy, mocno deptał mu po piętach, zajmując drugie miejsce. Przez trzy dni sprawdzaliśmy przyczyny rosnącej popularności biegów na orientację oraz przyglądaliśmy się karierze Uczniowskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego Kwidzyn, który w ciągu zaledwie 8 lat stał się, pod względem wyników, drugim klubem w Polsce.

Puchar Najmłodszych w BNO to wielka impreza mająca status nieformalnych  mistrzostw Polski. Nieformalnych, bo najmłodsi zawodnicy nie mają jeszcze swojej kategorii wiekowej, a mimo to, zaopatrzeni w mapy i kompasy stanęli na starcie imprezy. To właśnie umiejętność radzenia sobie w nieznanym terenie i nawigowania za pomocą mapy i kompasu odróżnia BNO od normalnego biegania. Zdaniem entuzjastów tej dyscypliny BNO to naturalny i wyższy poziom biegania, to jego rozwinięcie o kolejne umiejętności, których nabycie wymaga pewnych predyspozycji. Może dlatego dzieciaki uprawiające biegi na orientację dobrze sobie radzą w życiu i odnoszą spore sukcesy w nauce. Jak wyjaśnił nam prezes UMKS Kwidzyn Tomasz Müller, większość zawodników jego klubu przynosi świadectwa z paskiem i wykazuje szereg innych aktywności. UMKS Kwidzyn to zjawisko na mapie polskiego BNO. Klub istnieje zaledwie od ośmiu lat, a już sięga po najwyższe laury w imprezach krajowych i zagranicznych. Niedawno jego zawodniczka Iga Müller została dwukrotną srebrną medalistką szkolnych mistrzostw świata w Estonii, w Kwidzynie sięgnęła po dwa złote i jeden srebrny medal, a cały klub uplasował się na drugim miejscu, niewiele ustępując WKS Wawelowi Kraków, który jednak góruje stażem i ilością zawodników. Sam fakt rywalizacji z najbardziej utytułowanym polskim klubem sporo jednak mówi o aspiracjach i poziomie orientalistów z Kwidzyna. UMKS spisał się nie tylko w obszarze wyników. Był też organizatorem tej ogromnej imprezy i ze swojej roli, w opinii jej uczestników, wywiązał się doskonale. Warto podkreślić, że ta sprawność organizacyjna w dużej mierze wynika z ogromnego zaangażowania rodziców zawodników, którzy też szybko połknęli bakcyla biegania na orientację i włożyli ogromny wkład pracy w organizację imprezy. Każdego dnia zawodów trzeba było zająć się 399 zawodnikami i towarzyszącymi im trenerami i opiekunami, nakarmić ich, sklasyfikować i wręczyć nagrody. Każdego dnia trzeba też było zbudować w innym miejscu rejon startu, wyznaczyć trasy, rozstawić punkty kontrolne, strefę mety i dekoracji. W przypadku rozgrywanych nad Liwą sztafet wzniesiono nawet prowizoryczny most nad rzeką, aby zawodnicy nie musieli korzystać dwa razy z tej samej przeprawy.

W klasyfikacji medalowej i drużynowej Puchar Najmłodszych wygrał Wawel Kraków, ale gospodarze zdobyli dwa drugie miejsca i już zapowiadają dalszą pogoń za najstarszym i największym klubem w Polsce. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zdobył MKS MOS Wrocław, a w medalowej trzecim stopniem na podium podzieliły się UKS Azymut 45 Gdynia i KS Kościelec Kraków.

Medaliści z Kwidzyna

SPRINT

Złoty medal

Iga Müller (K14 – SP4)

Srebrny medal

Jakub Jędras (M10 – SP4), Adam Zaremba (M12 – Społ. SP)

Brązowy medal

Alicja Kędzior (K14 – Społ. SP)

 

5 miejsce Klaudia Marciniak (K10 – SP4)

6 miejsce Gabriela Rombel (K10 – SP4)

 

KLASYK

Złoty medal

Iga Müller (K14 – SP4), Władysław Cepurdej (M13 – SP4)

 

5 miejsce Paweł Pękal (M10 – SP6), Adam Zaremba (M12 – Społ. SP)

6 miejsce Katarzyna Szafarewicz (K10 – SP4), Jakub Jędras (M10 – SP4), Marek Kisłowski (M11 – SP Rakowiec),

       Mikołaj Pękal (M12 – SP6)

 

SZTAFETY

Srebrny medal

K14 – Alicja Kędzior (Społ. SP), Kinga Rygielska (SP6), Iga Müller (SP4)

M12 – Adam Zaremba (Społ. SP), Wiktor Droń (SP6), Paweł Perfikowski (Społ. SP)

Brązowy medal

K10 – Gabriela Rombel, Klaudia Marciniak, Katarzyna Szafarewicz (wszystkie SP4)

M12 – Wiktor Rygielski (SP6), Mikołaj Pękal (SP6), Marek Kisłowski (SP Rakowiec)

 

Porównanie rok do roku

2018 – 20 reprezentantów UMKS           2019 – 26 reprezentantów UMKS

2018 – 243 punkty drużynowo               2019 – 269 punktów drużynowo

2018 – 2 miejsce drużynowo               2019 – 2 miejsce drużynowo  

2018 – 10 medali (4 złote, 2 srebrne, 2 brązowe) 2019 – 10 medali (3 złote, 4 srebrne, 3 brązowe)

 

To porównanie pokazuje, że mimo odejścia do wyższej kategorii 3 naszych medalistów z ubiegłego roku (Hanna Perfikowska, Katarzyna Cepurdej i Wiktor Müller) poziom sportowy naszych zawodników nie spada, ponieważ w ich miejsce wchodzą nowi zawodnicy z najmłodszych kategorii, którzy gwarantują następne pokolenie reprezentantów na kolejne lata Pucharu Najmłodszych.       


 

W 2020 roku Puchar Najmłodszych odbędzie się w Ulanowie koło Rzeszowa i będzie to z pewnością duże wyzwanie logistyczne i finansowe dla planowanej około 36 osobowej reprezentacji UMKS.

 

TV Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Redaktorki
Redaktorki 20.06.2019, 20:58
Śmiejecie się z telewizji publicznej, ale wiadukt przy Owczej to nie temat dla dziennikarzy opłacanych z naszych podatków.
Knock
Knock 18.07.2019, 10:29
Wiadukt na Owczej został POdmyty

Pozostałe