Kajakiem po rzekach Syberii

  • 30.06.2019, 22:02
  • TV Kwidzyn
Kajakiem po rzekach Syberii
Kwidzyński eksplorator, podróżnik, fotograf przyrody i ekstremalny kajakarz Piotr Opacian wyrusza na kolejną epicką wyprawę. Tym razem wraz z trzema innymi śmiałkami zmierzy się z dziką i niedostępną syberyjską rzeką Oleniok.

Po spłynięciu jej dolnym biegiem i krótkim rejsem po morzu Łaptiewów będącym częścią Oceanu Arktycznego,  wyprawa popłynie w górę Leny. Ekspedycja  nosi nazwę  Śladami Aleksandra Czekanowskiego, aby uczcić polskiego geografa i odkrywcę, który jako pierwszy przemierzał te tereny. Cały dystans do przepłynięcia szacowany jest na około 2370 kilometrów, w tym 230 kilometrów pod prąd. Już samo dotarcie do górnego Olenioka stanowi niemałe wyzwanie. Sprzęt został tam przetransportowany w lutym „drogą zimową”, ponieważ po wiosennych roztopach drogi są nieprzejezdne. Droga na Oleniok prowadzi najpierw pojazdem gąsienicowym „wiezdiechod”, potem pieszo, transportując cały sprzęt na plecach, do małej rzeczki Alakit, którą wyprawa ma nadzieję dotrzeć do Olenioka. 
Uczestnicy wyprawy płynąć będą na dwuosobowych kajakach kewlarowo-węglowych o nazwie Oleniok i długości 6,5 metra. Kajaki zostały specjalnie zaprojektowane i wyprodukowane przez polską firmę AQUARIUS - głównego sponsora sprzętowego wyprawy. W chwili gdy czytacie te słowa, Piotr Opacian wraz z towarzyszami już mierzy się z syberyjskimi meszkami i innymi zagrożeniami wyprawy po Syberii. Warto dodać, że bezludność terenów, po których się poruszają oraz ich niedostępność skazują ich na własną inwencję i zaradność w zdobywaniu pożywienia, a w razie choroby stanowią bardzo poważny problem. O tym, jak uczestnicy tej epickiej ekspedycji mają zamiar radzić sobie w takich sytuacjach opowiadał Piotr Opacian dosłownie na kilkanaście godzin przed jej rozpoczęciem. Stopy wody pod kilem i połamania wioseł!

 

 

Bieżącą pozycję wyprawy można śledzić pod tym adresem: https://eur.inreach.garmin.com/textmessage/txtmsg?extId=ff360112-7c50-4e52-909a-0cd2e8ea1772&adr=oleniok%40wioslo.pl

 

 

TV Kwidzyn

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kasia
Kasia 03.07.2019, 08:48
Pasjonat od wielu lat. Zazdroszczę i mega podziwiam!
uczeń
uczeń 03.07.2019, 00:02
dziadzio Opacian, nie zabrał w podróż żadnego ze swoich uczniów lub uczennic...mizerny MSAHalik

Pozostałe