Teatr u Wyspiańskiego

  • 01.10.2019, 18:44 (aktualizacja 02.10.2019, 16:20)
  • TV Kwidzyn
Teatr u Wyspiańskiego
Obrazy wykonane pastelami albo wspólne malowanie witraży, rozmowy o artyście i teatr Kamishibai, czyli jak Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie oswaja Wyspiańskiego.

Dla jednych Wyspiański to wieszcz narodowy znany głównie z Wesela, dla innych to malarz kojarzący się z wizerunkami dzieci. Prawda jest jednak dużo bardziej złożona, a ze stereotypami dotyczącymi największego przedstawiciela Młodej Polski mierzy się GOK Kwidzyn. Od dawna w arsenale swoich środków przekazu GOK dysponuje metodą teatru Kamishibaj. Za jego pomocą w Pracowni Podgórze opowiadane są historie artystów, które są cennym wstępem do warsztatów plastycznych. Ich uczestnicy poznali już historie Leonarda da Vinci i Michała Anioła, teraz przyszedł czas na Wyspiańskiego.  Wybór padł na tego artystę z kilku powodów. Po pierwsze to on wprowadza w obszar kultury wysokiej folklor i ludowość tak ważne w działalności GOK-u, po drugie w Kwidzynie jest szkoła, której patronem jest Wyspiański, a GOK do swoich działań zawsze poszukuje aktywnego partnera. I tak we współpracy z II LO w Kwidzynie powstała historia, która przedstawiana jest za pomocą teatrzyku Kamishibai oraz ilustrujące ją obrazy. Podczas pracy nad projektem szybko okazało się jak, stereotypowe były wyobrażenia uczestników na temat Wyspiańskiego i jak niewielką wiedzą na jego temat dysponowali. Obok waloru poznawczego projekt ma jeszcze walor estetyczny. Jego nieodłączną częścią są warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy próbują swoich sił w ukochanej przez Wyspiańskiego suchej pasteli oraz projektują witraż, czyli formę, w której odnosił spektakularne sukcesy. Co równie ważne, uczestnicy projektu nie są tylko odbiorcami czy konsumentami kultury, ale stają się aktywnymi twórcami. Projekt jest przeznaczony  dla uczniów klas V - VIII ze szkół podstawowych oraz do młodzieży, dorosłych i seniorów z terenu Gminy Kwidzyn. Projekt realizowany jest w ramach programu "Kultura-Interwencje" dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.

 

 

TV Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MJK
MJK 09.10.2019, 18:35
Wspaniała inicjatywa
Ilona Orzechowska
Ilona Orzechowska 08.10.2019, 19:25
Cieszę się, ze uczniowie z naszej szkoły mogli brać udział w tak niesamowitym projekcie. Poszerzył on nasze horyzonty, nasza wiedzę i udowodnił, ze w każdym z nas Krysię się dusza artysty. Dziękujemy ❤️

Pozostałe