Wybory parlamentarne w Kwidzynie

  • 16.10.2019, 10:35 (aktualizacja 16.10.2019, 11:30)
  • TV Kwidzyn
Wybory parlamentarne w Kwidzynie
Kwidzyn ponownie bez posła, za to z senatorem, lewica powraca na salony, a Koalicja Obywatelska walczy o palmę pierwszeństwa z Prawem i Sprawiedliwością. Wyniki wyborów z uwzględnieniem specyfiki głosowania w powiecie kwidzyńskim i Kwidzynie oraz komentarze byłych już kandydatów i nowego senatora.

W okręgu wyborczym nr 25 bezdyskusyjnie wygrała Koalicja Obywatelska. Zdobyła ona 41, 31% głosów i wprowadziła do sejmu 6 posłów, czyli o jednego więcej niż przed czterema laty. Prawo i Sprawiedliwość musi zadowolić się poparciem na poziomie 32,1 % i 4 posłami, czyli o jednym mniej niż w 2015r. Do sejmu powrócił Sojusz Lewicy Demokratycznej, który w naszym okręgu  uzyskał 13, 47% i wprowadził jednego posła. Dla wszystkich dotychczasowych aktorów sceny politycznej zaskoczeniem jest wynik Konfederacji, która zdobywa 7,21% głosów i również wprowadza w naszym okręgu jednego posła. Najsłabiej wypada PSL, który zdobywając przychylność 5,9%, wyborców zostaje bez posła.

Powodów do zadowolenia nie brakuje za to Leszkowi Czarnobajowi (KO), który bezdyskusyjnie wygrywa z Kazimierzem Janiakiem wybory do senatu. W okręgu nar 67, obejmującym powiaty kwidzyński, sztumski, malborski i nowodworski Leszek Czarnobaj zdobywa 53 771 głosów przeliczanych na 60,9% poparcia. Jego konkurent z PiS dostaje 34 488 głosów, co daje mu 39,1% udziału w głosach. 

Koalicja Obywatelska zdecydowanie wygrywa w okręgu, ale wyniki w powiecie kwidzyńskim muszą dać sporo do myślenia lokalnym liderom tego ugrupowania. Tutaj wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, nawet mimo porażki w Kwidzynie, która zresztą też nie była jakaś porażająca. Co ciekawe, w wypadku starcia dwóch kandydatów z Kwidzyna, czyli Piotra Widza (KO) i Arwida Żebrowskiego (PiS) sytuacja wygląda już nieco inaczej. Arwid Żebrowski, startujący z wysokiego trzeciego miejsca na liście, był blisko mandatu, zdobywając  7304 głosy w całym okręgu, wobec 4460 głosów uzyskanych przez Piotra Widza. W powiecie kwidzyńskim wygrywa jednak Piotr Widz, który bierze tu 4114 głosow wobec 3111 Żebrowskiego.  Zdobyta na terenie powiatu przewaga 1000 głosów musi cieszyć Widza, podobnie jak wynik uzyskany w mieście Kwidzyn. Tutaj Piotr Widz zdobył 3033 głosy wobec 1303 uzyskanych przez Arwida Żebrowskiego. Geogafia wyników daje więc sporo do myślenia obu kandydatom, którzy jeszcze niedawno razem zasiadali w Sejmiku Województwa Pomorskiego. 

Należy też odnotować dobry wynik SLD, które zodbywa w trudnym dla siebie okręgu 71 236 głosów i po latach niebytu wprowadza posła. Lokalny reprezentant tej formacji Andrzej Śnieg zdobywa 4211 głosów. 

W materiale filmowym wyniki wyborów komentują Leszek Czarnobaj, Piotr Widz i Arwid Żebrowski. Mimo oczywistych różnic poglądów łączy ich stosunek do Konfederacji. Warto też zwrócić uwagę na słowa Arwida Żebrowskiego na temat polskiej służby zdrowia. Wszystkim byłym już kandydatom należą się gratulacje za uzyskane wyniki oraz za umiejętność utrzymania spokojnego tonu kampanii na poziomie lokalnym.

 

TV Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Peselowiec
Peselowiec 16.10.2019, 23:40
A PSL to głosów żadnych nie zdobył? Bo w sposób ostentacyjny próbuje się pominąć to ugrupowanie.
gość
gość 16.10.2019, 20:57
Widz: "system D'Hondta jest wadliwy" ha ha ha ha ha
Metoda D'Hondta pasowała PO gdy oni wygrywali, a teraz gdy nie mogą "doskoczyć" okazuje się że jest zła.
Reżimowa telewizja też nie pasuje, ale lokalna tv z hejterem z Kameny i gospodarzem tego miejsca jest OK? Rozumowanie Kalego nic poza tym.
Redaktor Bryczkowski nie skorzystał niestety z okazji zapytania o wiadukt na Owczej czy 30 mln w związku z przedszkolami - bo po co się wysilać, trzeba robić swoje.
xyz
xyz 03.11.2019, 19:37
Kubańska TV
gość
gość 16.10.2019, 20:49
A tak na marginesie, zauważcie jednak, że PiS wygrał i wasze pokrętne analizy faktu tego nie zmienią. Widz a właściwie redaktor Bryczkowski próbuje udowodnić że w powiecie odnieśli sukces. Jak zwykle mówią co chcą powiedzieć, żeby odium porażki na nich nie spadło, ale spadnie panowie, spadnie.
Knock
Knock 19.10.2019, 12:38
Jak zwyciężać to pokazał Kacper Płażyński. Ale jakoś tutaj o tym ani słowa.
Sektor C
Sektor C 16.10.2019, 12:15
Panie Wojciechu, sprawa ZUS-u nie była zamilczana przez wszystkie partie. Była zamilczana tylko przez te "poważne". Ludzie tworzący Konfederację wskazują na to od lat. No ale wiadomo, jeżeli słuchamy Konfy to tylko filipik Korwina :)

Pozostałe