Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 07:34
Reklama

Kwidzyńskie Biesiady Podróżnicze

Wszystkich ciekawych świata, miłośników podróży i przygód wykraczających poza hotelowy basen i śniadanie w cenie pobytu, zapraszamy na Kwidzyńskie Biesiady Podróżnicze. Ma to być cykliczna impreza, podczas której podróżnicy z dużym bagażem dokonań będą się dzielić swoimi wspomnieniami z publicznością oraz przekazywać praktyczne porady dotyczące dalekich i bliższych podróży.
Kwidzyńskie Biesiady Podróżnicze

Pierwsza z biesiad już 6 grudnia w restauracji Zielony Pieprz. Na jej początek kwidzyński podróżnik Piotr Opacian opowie o swojej ostatniej wyprawie na Syberię i spływie dziką i niebezpieczną rzeką Oleniok. W klimat tej ekspedycji uczestników wprowadzi tradycyjna syberyjska ucha, czyli zupa gotowana na pstrągach i szczupakach, ale to nie koniec atrakcji tego wieczoru. Trójmiejski podróżnik Michał Witkiewicz, który na swoim koncie ma eksporacje na 5 kontynentach, opowie o Ameryce Środkowej, a Paweł Kuntz wyjaśni, jak naprawdę tanio kupić bilet lotniczy do odległych krajów świata, a nawet dokona takiego zakupu na prośbę kogoś z publiczności. O dalszych atrakcjach pierwszej edycji Kwidzyńskich Biesiad Podróżniczych opowiada Piotr Opacian, który też daje przedsmak swojej historii o spływie rzeką Oleniok.

 

 

PIOTR OPACIAN 

Podróżnik, kajakarz i fotograf zakochany w dzikiej przyrodzie. Nic dziwnego zatem, że celem jego wypraw to główne takie miejsca jak Amazonia, Syberia czy Arktyka. Za samotne przepłynięcie kajakiem Rio Madidi znajdującej się w słabo poznanej Amazonii boliwijskiej otrzymał za rok 2005 statuetkę Kolosa i nagrodę dziennikarzy, a jury podkreśliło prawdziwie odkrywczy charakter tej wyprawy. Pokłosiem jego kolejnej ekspedycji do Amazonii była książka „Xingu. Rzeka wolnych Indian”. Doświadczony kajakarz morski uwielbia wymagające akweny Wysp Brytyjskich, Arktyki i chilijskiej Patagonii, gdzie samotnie przewiosłował 1000km w strefie słynnych „ryczących czterdziestek”.   

OLENIOK 2019

OLENIOK – OSTATNIA DZIKA RZEKA SYBERII?

Oleniok to jedna z ostatnich wielkich i całkowicie dzikich rzek na Ziemi. Piotr Opacian opowie o niezwykłym spływie kajakowym z prądem tej rzeki, jaki odbyła ekipa czterech polskich kajakarzy. 2 000 kilometrów przez dziewiczą przyrodę, która bardzo rzadko widuje przedstawicieli naszego gatunku. Wielotysięczna migracja reniferów, która przecięła im drogę na północ. Bezludne, księżycowe góry i tysiące ton rdzewiejącego sprzętu - przejaw imperialistycznej polityki Kremla, na który natrafili, po ponad miesiącu wiosłowania w pierwszej osadzie u wrót Morza Łaptiewów.  

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MICHAŁ WITKIEWICZ  

Podróżnik, wykładowca trójmiejskich uczelni wyższych, doradca samorządowy, dziennikarz, prezes Polskiego Klubu Przygody. Organizator i współorganizator wielu imprez turystycznych w kraju i za granicą. Członek licznych organizacji naukowych i podróżniczych. Od wielu lat aktywnie uprawia turystykę. Przemierzył ponad 120 krajów świata na pięciu kontynentach. Wędrował po bezludnej, lodowatej tundrze i walczył o życie w kazachskim stepie, pił archi z mongolskimi notablami i jadł szczury z kurdyjskimi przemytnikami, brodził po pas w błocie w syberyjskiej tajdze i przedzierał się przez amazońską dżunglę… Do jego największych osiągnięć należy zaliczyć pieszo-pontonowe, samotne ekspedycje – wzdłuż granicy Europy z Azją i w poprzek Ameryki Południowej, za które został wyróżniony w konkursie Kolosy (w 2003 i 2005 r.) – najbardziej prestiżowej nagrodzie w środowisku polskich eksploratorów i zdobywców.

 

Ameryka Centralna – obszar kontrastów

 

Trasa kilkutygodniowej wędrówki gdańskiego podróżnika wiodła przez osiem krajów Ameryki Centralnej – od Meksyku po Panamę. W trakcie autostopowej ekspedycji dotarł on zarówno do regionów chętnie odwiedzanych przez turystów, jak i do tych, do których rzadko kiedy dociera ludzka stopa. Podczas multimedialnego pokazu zobaczymy kraje pełne kontrastów: miasta z nowoczesnymi dzielnicami i luksusowymi budynkami położone obok ubogich i niezorganizowanych dzielnic. Ludzi bardzo bogatych obok biednych. Pokryte śniegiem stożki wulkaniczne, obok wilgotnych lasów równikowych. Do tego barwną i żywą kulturę: wieczory w rytmach rumby, czy tradycyjne tańce podczas świąt ludowych.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PAWEŁ KUNZ

Podróżnicze doświadczenie naszego gościa? Cóż, trochę „kręci się” po świecie. Był na 7546 m n.p.m. i 418 m p.p.m. Odwiedził ponad 100 państw świata – przebywał w największym (Rosja), najmniejszym (Watykan) i w tym podobno najważniejszym (Stany Zjednoczone). Jadł skorpiony w Chinach, pił kumys w Kazachstanie, jechał koleją transsyberyjską, zakopał skrzynkę geocachingową w Luksemburgu i wylegiwał się na plażach Goa. Namalował graffiti na murze oddzielającym Palestynę od Izraela, przeszedł szlak Arctic Circle Trail na Grenlandii, uniknął min przeciwpiechotnych w Laosie i namolnych kobiet na pograniczu Argentyny i Chile. Przejechał pustynię Takla-Makan, włóczył się po Jedwabnym Szlaku, ganiał po Arktyce w poszukiwaniu zorzy polarnej, zawiózł pomoc humanitarną do domów dziecka w Kirgistanie – i kąpał się nago na Spitsbergenie, 78° 13’N, 1100 km od Bieguna Północnego.

PODRÓŻOWANIE ZA GROSZE 

 

Myślicie, że podróże w egzotyczne miejsca wiążą się z ogromnymi wydatkami, z których znaczącą pozycją są koszty biletów lotniczych? To bzdura! Iran za 300 PLN, Arktyka za 380 PLN, Chiny za 400 PLN? Paweł Kunz, dziennikarz największego polskiego serwisu o tanim lataniu i podróżowaniu (Fly4free.pl) oraz bloger (serwis 2b3.in), przekuwa marzenia o podróżach w rzeczywistość. Okazuje się, że wiele cudownych terenów dostępnych jest za przysłowiowe grosze. Sztuką jest to, aby umieć wykorzystać okazję... i ruszyć w podróż. Nasz gość spróbuje podzielić się sekretami i trickami, które umożliwiają zakup tanich biletów lotniczych w nietypowe miejsca na świecie.


 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Irena 19.11.2019 07:14
Suuuuper opowieści. Lubię właśnie takie prawdziwe.
Reklama
Reklama