Złamał sądowy zakaz, jechał autem z cofniętym licznikiem

  • 27.01.2020, 13:56
  • KPP Kwidzyn
Złamał sądowy zakaz, jechał autem z cofniętym licznikiem
Kwidzyńscy policjanci podczas kontroli pojazdu marki BMW wykryli różnicę we wskazaniu drogomierza. Właściciel samochodu będzie musiał to wyjaśnić. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że mężczyzna posiada zakaz prowadzenia pojazdów. Zgodnie z art. 306 a kk. ingerencja w licznik samochodowy lub zmiana jego wartości zagrożone są karą do 5 lat więzienia.

      W piątek 24 stycznia br. w godzinach południowych funkcjonariusze z  Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie na ulicy Machutty zatrzymali do kontroli 37-letniego mężczyznę kierującego pojazdem marki BMW. Podczas sprawdzenia odczytu drogomierza okazało się, że w listopadzie 2019 r. w trakcie badań technicznych stan licznika pojazdu wskazywał wartość 499100, natomiast w czasie piątkowej kontroli drogomierz wskazał liczbę 499046 km. różnica wyniosła 54 km.

     Na miejsce przyjechali policjanci z grupy dochodzeniowo - śledczej, którzy wykonali oględziny, zrobili zdjęcia, zabezpieczyli ślady, przesłuchali kierującego, sporządzili dokumentację służbową. Zebrany materiał dowodowy i kolejne czynności, jakie w tej sprawie realizują policjanci, mają na celu wyjaśnienie ww. nieprawidłowości. Ponadto w trakcie sprawdzenia mężczyzny w policyjnych systemach wyszło  na jaw, że posiada on aktualny zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez  Sąd Rejonowy w Kwidzynie na okres 36 miesięcy za jazdę pod wpływem  alkoholu.
   

    Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 roku podczas każdej kontroli  drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu CEPiK. Znowelizowane przepisy kodeksu  karnego (art.306a) stanowią, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność spoczywa na osobie zlecającej ingerencję w licznik, jak i na wykonawcy takiej usługi.

     Warto pamiętać, że : Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas gdy
zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.  Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

     Od 1 czerwca 2017 roku,  weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego.  W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą  prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15. Warto też wiedzieć, że  w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

KPP Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe