E(x)plory w Starym Ogólniaku

  • 06.02.2020, 11:56 (aktualizacja 06.02.2020, 12:44)
  • TV Kwidzyn
E(x)plory w Starym Ogólniaku
Projekty z fizyki, chemii, informatyki, OZE i z wielu innych dziedzin nauki przygotowali uczestnicy konkursu E(x)plory, który już po raz drugi odbył się w ZSO nr 1 w Kwidzynie. Prace konkursowe oceniało jury złożone z przedstawicieli środowisk akademickich i biznesowych, a najlepsze z nich wezmą udział w kolejnych szczeblach konkursu, w którym nagrodami są wysokie stypendia naukowe oraz wyjazdy zagraniczne.

      Konkurs jest organizowany we współpracy z Fundacją Zaawansowanych Technologii z Warszawy, która za cel stawia sobie intelektualną aktywizację uczniów szkół średnich oraz rozwijanie ich zainteresowań z różnych obszarów nauki. Duży nacisk jest też kładziony na dostosowanie projektów do potrzeb rynkowych oraz możliwość  ich dalszego rozwijania. To dlatego wśród jurorów konkursu, oprócz przedstawicieli świata nauki, znaleźli się reprezentanci firm działających w obszarach nowoczesnych technologii oraz sektora IT. Kreatywność uczestników konkursu okazała się zaskakująca, od funkcjonalnych pomysłów o spartańskiej prostocie, do zaawansowanych projektów z dziedziny fizyki. Pomiędzy nimi projekty będące gotowymi biznesplanami lub pomysłowymi sposobami na to, aby uczynić codzienne życie lepszym i wygodniejszym. Wszystko w myśl łacińskiej sentencji Qui non est mundus melior, czyli Jest nikim, kto nie ulepsza świata.  Sporo uwagi poświęcono projektom wykorzystującym technologie przyjazne dla środowiska, ale nie tylko. Pomysłów było tyle, ilu uczestników. Innym celem konkursu jest zwrócenie uwagi uczniów szkół średnich na możliwość wiązania dalszej ścieżki edukacyjnej właśnie z obszarami nauki i badań akademickich.  Chociaż obecnie to pogląd mało popularny, to o pozycji międzynarodowej kraju decyduje umiejętność implementacji nowoczesnych technologii  w jak największej ilości obszarów jego funkcjonowania. Ważne też, aby były to technologie rodzime, które są owocem pracy rodzimych placówek naukowych. Sprawdźcie,  jaką pomysłowością wykazali się uczestnicy drugiej edycji E(x)plorów oraz jak ich kreatywność ocenili jurorzy.

 

 

Jury Szkolnego Konkursu Explory w składzie: Dorota Braziewicz i Agnieszka Duszyńska -  Fundacja Zaawansowanych Technologii, prof. Grzegorz Lentka - Politechnika Gdańska, prof. Kamil Fedus – UMK w Toruniu, Grażyna Kamowska - emerytowany Nauczyciel I LO, Mirosława Wypych - emerytowany Nauczyciel I LO, Ewa Romanow-Pękal - Prezes Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa, Marek Kamowski - emerytowany Pracownik Firmy Jabil Poland, Andrzej Wypych – Członek Rady nadzorczej Arcelor Mittal Poland, Jacek Jeżowski - Sati Polska, Rafał Mówka - Szef Działu Technicznego, Jabil Poland, Zygmunt Urbanowicz- KBR Poland, Tomasz Karaś – Dyrektor Molex Poland, Adrian Mirowski – Prezes Snarto Sp. z o. o. i Mateusz Górka – Członek Zarządu Snarto Sp. z o. o. wyłoniło zwycięzców Konkursu.

Nagrody ufundowane przez Starostę widzyńskiego i akredytację do regionalnych eliminacji Konkursu Naukowego E(x)plory otrzymali:

I miejsce - Tomek Wichowski, Marek Jarmułowicz, Piotr Bojarczuk - "Energy harvesting in daily life" (opiekun naukowy Joanna Poźniak);

II miejsce – Aleksander Sarzyniak – „iVibe – technologia usprawniająca system VAR” (opiekun naukowy Joanna Poźniak);

III miejsce – Maja Ostrowska i Zuzanna Seklecka - „Noise Indicator - Sygnalizator hałasu” (opiekun naukowy Joanna Poźniak);

III miejsce - Bernard Cesarz – ARBUZ”(opiekun naukowy Joanna Poźniak).

Nagrody Specjalne Burmistrza Miasta Kwidzyna

- Natalia Poźniak, Emilia Szramowska - „Badanie natężenie oświetlenia na ulicach średniego miasta” (opiekun naukowy Ewa Jurek);

- Jan Słomski, Karol Słomski, Miłosz Dawert - „Mniej piję i żyję” (opiekun naukowy Dagmara Brzezińska).

Nagrody specjalne ufundowane przez lokalne firmy otrzymali:

Nagrody Specjalne KBR Poland:

- Aleksander Sarzyniak – „iVibe – technologia usprawniająca system VAR”;

- Bernard Cesarz – ARBUZ”.

Nagrody Specjalne Jabil Poland:

- Tomek Wichowski, Marek Jarmułowicz, Piotr Bojarczuk - "Energy harvesting in daily life";

- Bernard Cesarz – ARBUZ”.

Nagrody Specjalne Cafe Sati:

- Tomek Wichowski, Marek Jarmułowicz, Piotr Bojarczuk - "Energy harvesting in daily life";

- Bernard Cesarz – ARBUZ”.

Nagrody Specjalne Snarto sp. z o. o.:

- Maja Ostrowska i Zuzanna Seklecka - „Noise Indicator - Sygnalizator hałasu”;

- Aleksandra Zakierska, Wiktoria Białkowska„Kosmetyki w trosce o planetę” (opiekun naukowy Marta Woźniak).

Nagroda Publiczności: Tomek Wichowski, Marek Jarmułowicz, Piotr Bojarczuk - "Energy harvesting in daily life".

Szkolny Festiwal E(x)plory był świętem nauki nie tylko dla uczniów I LO ale także dla zainteresowanych uczniów szkół powiatu kwidzyńskiego. Oprócz sesji otwartej na której wszyscy uczestnicy Festiwalu mogli zapoznać się z projektami, były wykłady i warsztaty. 

 

„Gdzie tkwi błąd? – okiem metrologa” opowiadał prof. Grzegorz Lentka z Politechniki Gdańskiej. Prof. dr hab. inż. Grzegorz Karwasz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wygłosi prelekcję pt. „Lot na księżyv”. Ponadto, podczas Festiwalu odbyły się spotkanie z podróżnikiem Piotrem Opacianem – nauczycielem I LO w Kwidzynie. Organizatorzy zadbali również o możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatach. Uczniowie zainteresowani przyrodą uczestniczyli w zajęciach Eko-incjatywy -   „Po co przyrodzie zapach”, „Jaskółki na księżycu, czyli jak ptaki dokonują niemożliwego”. Zainteresowani nowymi technologiami wzięli udział w warsztatach „Wstęp do mikrokontrolerów”. 

Tak duże przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia Starosty kwidzyńskiego i lokalnych firm: KBR, Jabil, Sati, Snarto, IP. Młodzi naukowcy otrzymali cenne nagrody (głośniki, słuchawki bezprzewodowe, smartfony, dyski zewnętrzne).

 

Uczniowie mogli uczestniczyć w wybranych warsztatach, przeprowadzonych przez przedstawicieli zaprzyjaźnionych z I LO organizacji: stowarzyszenie Eko-Inicjatywa oraz Studenckie Koło Naukowe Chip z Politechniki Gdańskiej.

Fundację Zaawansowanych Technologii, pomysłodawców E(x)plory reprezentowała Dorota Braziewicz i Agnieszka Duszyńska - koordynatorki Ogólnopolskiego Festiwalu Naukowego E(x)plory. Na podsumowaniu Festiwalu w I LO przedstawicielki Fundacji Zaawansowanych Technologii stwierdziły, że dużą wartością Festiwalu jest integracja społeczności lokalnej i  współpraca szkół, samorządu i kwidzyńskich firm.

 

TV Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe