Mennonici na Ziemi Ryjewskiej

  • 28.10.2021, 14:53
  • TV Kwidzyn
Mennonici na Ziemi Ryjewskiej
Ciche, zapomniane cmentarze w cieniu drzew są jedną z ostatnich pamiątek po niegdyś zamieszkujących Żuławy i Powiśle Mennonitach. Czy jedyną? Charakterystyczne domy z podcieniami, terpy na, których stoją i do dziś działające urządzenia melioracyjne są również ich dziedzictwem. To także stały element kulturowego pejzażu naszego regionu.

Mówiąc o dziedzictwie kulturowym naszego regionu zawsze przywołujemy położenie na pograniczu, które wymuszało współistnienie ze sobą różnych kultur, tradycji i wyznań. Wiemy, że na naszych terenach wcześniej mieszkali przede wszystkim Niemcy, rzadziej wspominamy o ludności żydowskiej. Najrzadziej chyba jednak kojarzymy, iż na Powiślu zamieszkiwali także Mennonici. Cóż o nich wiemy? Cóż wiemy poza tym, iż założycielem był Menno Simmons, że Mennonici to chrześcijańskie wyznanie protestanckie, powstałe na terenie Holandii? Poniższy materiał filmowy pozwoli uzupełnić tę wiedzę. Pozyskiwaliśmy ją bowiem u badaczy tej mniejszości, a prosząc o wypowiedzi zawędrowaliśmy aż do Nieszawskiego Parku Olenderskiego pod Toruniem.

 

TV Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

xyz
xyz 25.01.2022, 13:52
Pani doktor w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce, bo o nim Pani mówiła, stoi zagroda mennonicka nie z Mątowskich Pastwisk a z Kaniczek. Uzupełniona ona została chatą dla robotników sezonowych z Mątowskich Pastwisk.

Pozostałe