Burzom dziejów nie dali się zgnieść - Galeria Historii Powiśla. Odc. 11

  • 31.08.2016, 11:32 (aktualizacja 31.08.2016, 11:51)
  • Telewizja Kwidzyn
media-artykuly-galeria_11
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zanim 1 września 1939 roku rozpoczęła się niemiecka agresja wobec Polski , w Kwidzynie rozegrały się wydarzenia , które dziś oceniane są jako preludium największego konfliktu zbrojnego, w historii ludzkości. W przededniu 77 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, przypominamy odcinek autorskiego cyklu Justyny Liguz, poświęcony losom uczniów i nauczycieli Gimnazjum Polskiego w Kwidzynie, internowanych przez Niemców już 25 sierpnia 1939r.

Po wakacyjnej przerwie powracamy z premierowymi odcinkami "Galerii Historii Powiśla". Tym razem Justyna Liguz opowie przejmującą historię o losach uczniów i nauczycieli Gimnazjum Polskiego dla chłopców w Kwidzynie po wybuchu II Wojny Światowej. Dzisiaj często mówi się, że najkrwawsza z wojen rozpoczęła się właśnie w naszym mieście - dlaczego? Odpowiedź na to pytanie w 11. odcinku "Galerii Historii Powiśla". Ten program powinien zobaczyć każdy mieszkaniec Kwidzyna. 
 

Telewizja Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

erwu
erwu 09.02.2017, 16:55
Myślę, że komentarze Quasara i Chwwt naruszają regulamin tego bloga, są obraźliwe, a nawet chwilami wulgarne. Dobrze by było, by je usunąć.
absolwentka LO Żeromskiego
absolwentka LO Żeromskiego 31.08.2016, 14:59
Pani Justyno super to co Pani robi! szkoda,że szkoła ( 1 LO d. Polskie Gimnazjum) nie pamieta o swoich bohaterach i w rocznice aresztowania nie uczczono ten dzień chociażby wywieszeniem flagi państwowej, jak to chociażby miało miejsce za czasów tak obrzucanej błotem komuny! także pod pomnikiem harcerzy zabrakło wart, wiązanki kwiatów czy chociażby symbolicznego znicza!
Quasar
Quasar 01.09.2016, 09:55
Teraz przypominanie Niemcom ich zbrodni jest niepoprawne politycznie w sytuacji, gdy rządzą w EU. Nie jest też przypadkiem, że dyrektorem 1 LO jest aktywny działacz PO Wesołowski, który musi być posłuszny polityce historycznej swego szefa Szetyny. Za komuny wprawdzie eksponowano zbrodnie niemieckie, za to o zbrodniach sowieckich cicho sza. Obie epoki (komunizm i postkomunizm) były zaś do siebie podobne pod względem przemilczania zbrodni ukraińskich.
Chwwt
Chwwt 01.09.2016, 17:41
Dyżurny idiota wrócił z Gdańska, gdzie w akompaniamencie gwizdów, krzyków i wyzwisk, w smrodzie płonących rac i w towarzystwie chamów z onr, wbijał kolejny gwóźdź do trumny ludzi zamordowanych na polecenie wujka Prezesa. Komuniści i postkomuniści sami nie potrafiliby lepiej zgnoić ich pamięci, gratulujemy sukcesu. Co do epok to trudno oprzeć się wrażeniu, że wraca stare. Partaitagi osłaniane przez bandytów z maczugami (teraz zaopatrzonymi w znaki polski Walczącej, to jest chichot historii), przekonanie o własnej wyższości, wynalezienie zbiorowego wroga, pogarda dla prawa i demokracji, skok na kasę i posady, kult jednostki i fałszowanie historii. Skąd my to znamy grubasie? W osiem miesięcy przebiliście chamstwem i bezczelnością osiem lat rządów platformersów, a dopiero się rozpędzacie. Czekamy na pożar reihstagu w rodzimym wydaniu.
Quasar
Quasar 02.09.2016, 09:42
Twój wódz (aczkolwiek patrząc na wygląd: kitek na włosach i tęczowa parasolka słowo mocno na wyrost...) - Alimeciarz zapowiedział zejście do podziemia. Co będziecie wysadzać? Pomniki śp. Lecha Kaczyńskiego? A propos pożaru to w Kwidzynie płonął już gmach UM. Różnie ludzie mówią o prawdziwych przyczynach. To wtedy ćwiczyliście wariant utraty władzy?
Quasar
Quasar 02.09.2016, 08:51
Dyżurny cyngiel Michnika, pospolity gęgacz i oportunista bez kręgosłupa (jak jego idol - plastelinowy ludzik Tusk) wrócił z Gdańska z manifestacji KOD i toczy pianę na patriotyzm polskiej młodzieży, którzy powiedzieli głośno "Bolkowi" i Alimenciarzowi, co o nich myślą. Nie o take Polskie walczyli... Na nic miliony żydowskiego spekulanta Sorosa wtopione w Fundację Batorego i think-tanki Balcerowicza i jego Rumuna... Po tonie, HGW tonie, Adamowicz tonie... Sypie się układ warszawski, gdański. Szetyna dwoi się i troi, ale to już ostatnie podrygi szczura przypartego do ściany.
Chwwt
Chwwt 02.09.2016, 10:35
Trudno wieprzowi z onr uwierzyć, że jak ktoś pisu nie lubi, to wcale nie musi być w KODzie czy platformie, sadło mózg zalało. Jeżeli bandziory z gdańskiej zadymy to typowa polska młodzież, to gratuluję towarzystwa, z drugiej strony takich łatwo nabrać na puste frazesy i obietnice więc rozumiem twoją, do nich atencję. Pomniki Kaczyńskiego... Stalin wyprawił piękny pogrzeb Kirowowi, jego imieniem nazywał okręty, fabryki i też stawiał mu pomniki. Dla was Lech Kaczyński wygodny jest tylko na pomniku bo żywy nie chciał gadać z Rydzykiem i rozumiał prawidła demokracji. Twój szef nie ma kucyka ale tez jest siwy. Ma za to gustowną drabinkę, z której przemawia do ludu w czasie kiedy nadal nie wie jak płodzi się dzieci, robi przelew, uruchamia i prowadzi samochód albo wylogowuje komputer. Nic się od PO nie różnicie tylko fantazji i pomysłowości wam brakuje. Nadrabiacie skalą rabunku i przekrętu.
Quasar
Quasar 02.09.2016, 10:45
Zapomniałem ubeko-neobolszewiku, żeś z ezelde. Resortowy pomiocie, poczęty na pijackiej imprezie w ZMS w gwałcie zbiorowym na matce-aktywistce, utuczony na przelewach z Moskwy, rozbijający się najpierw Wołgami i Czajkami, a teraz kapitalistycznymi suwami, kradnący dane osobowe z bazy PESEL, aby robić nowe geszefty i przekręty.
Chwwt
Chwwt 02.09.2016, 11:29
Zerknij w lusterko i przemyśl sens żartu zakończonego zdaniem "Ty się ciesz, że nie szczekasz" zanim zlustrujesz czyjeś poczęcie. Zawsze nerwowo reagujesz na słowa, których nie jesteś w stanie podważyć, zostali wam tylko troglodyci z maczugami z SA, tj. przepraszam z onr. Powstańcy warszawscy kazali wam iść do diabła, wnuczka majora Pileckiego pogoniła was aż miło, ostatni żyjący Cichociemny umieścił was na śmietniku historii i nawet najsłynniejsza córka IV RP, zwróciła wam uwagę, że przeginacie i szargacie pamięć jej rodziców. Teraz skompromitowaliście się obecnością stadionowych bandytów na pogrzebie ofiar wujka Prezesa ale to, zdaje się jedyne kadry jakie wam pozostały. Do tego jeszcze handlujecie danymi z bazy PESEL, pewnie żeby podratować upadające Skoki. W ezelde to masz kumpli padlinożerco, za forsę pobratasz się z każdym.
Quasar
Quasar 02.09.2016, 11:42
Skoro twierdzisz, że w Polsce panuje dyktatura PiS, to dlaczego chodzisz wolno i wypisujesz te brednie na forach? Dlaczego nie gnijesz w więzieniu za porównywanie legalnej partii politycznej do NSDAP, dlaczego twoje truchło nie gnije pod chodnikiem do "Solidarności" na Grudziądzkiej z kulką w głowie, dlaczego nie jedziesz w bydlęcym więzieniu na Sybir. Odpowiem ci - bo jesteś po prostu debilem, z twoją inteligencją jest coś nie teges. Znasz się tak na polityce, jak i na komputerach. Coś tam słyszałeś w TV, ale nie wypowiadaj się o rzeczach, o których nie masz pojęcia.
Chwwt
Chwwt 02.09.2016, 23:00
" A u was biją murzynów" odpowiadasz zawsze kiedy brakuje ci argumentów. Fakty są takie, że niezależnie od tego co powiedzą w reżimowych telewizjach, to zostali wam tylko troglodyci z maczugami w barwach PW. Ciekawa wizja państwa, z drugiej strony, to taką przyszłość szykujecie przeciwnikom politycznym, koktajl Pinoczeta z Jaruzelem? Wasi prokuratorzy i szpicle już pracują pełna parą, więc kto wie, co jeszcze zafundujecie knąbrnym obywatelom. Nie porównywałem "legalnej partii" (wiadomo której) do NSDAP ale podoba mi się twój sposób myślenia :)
Quasar
Quasar 03.09.2016, 15:49
Przebrzydła szumowino, pachołku moskiewski
Ty farbowana świnio, zatęchła sklerozo
Chamie zbuntowany, ty zdrajco ZOMO.
Gnido zarzygana, jadowita mendo
Ty kukło gów.niana, kacapski przybłędo
Tchórzu zafajdany, ropiejący strupie
Padalcu rozdeptany, ty wrzodzie na ***.
Ty diabelskie łajno, ty głupi żołdaku
Ty kurw.o sprzedajna, ty ruski żupaku
Wypierdku Breżniewa, ty ślepy pedale
Kurduplu tępogłowy, plugawy bęcwale.
Ty skunksie śmierdzący, pluskwo zasuszona
Wrzodzie ropiejący, ty małpo zielona
Ty strachu na wróble, zboczony sadysto
Judaszu za ruble, tępawy marksisto
Ty pało gumowa, wredny okupancie
Zakało narodowa, złamany palancie
Cuchnący pierdzielu, pełzająca glisto
Ponury skur.wielu, czerwony faszysto.
Ty sługo kremlowy, lokaju sowiecki
Ty zbóju wojskowy, pomiocie radziecki
Ty mówco obłąkany, nadęty bufonie
Za naród sprzedany piekło cię pochłonie.
Chwwt
Chwwt 05.09.2016, 14:23
Odleciałeś wyżej niż Antoni mówiąc o katastrofie smoleńskiej. Co tu komentować, pisowsko-rydzykowski wzlot intelektualny. może nagrodę ministra kultury dostaniesz... on już aktorów klasy c, za słabych nawet żeby w telenoweli zagrać, dyrektorami teatrów robi, to ten wierszyk też może mu się spodobać. Podeślij panu profesorowi, może przeczyta jak już ustali zwycięzcę przyszłorocznego festiwalu w Gdyni.
Quasar
Quasar 06.09.2016, 11:32
Kiedy wreszcie krypto-bolszewiku zakumasz, na czym polega demokracja? W demokracji to Naród wybiera większość, która formułuje rząd. Nie możesz obalić demokratycznie wybranej władzy, musisz czekać do następnych wyborów i przekonywać ludzi (jeżeli ktoś będzie chciał słuchać takiego dziadyge), że 8 letnie rządy PO były ucieleśnieniem państwa doskonałego i należy znowu ich wybrać. Nie rób tego jednak zbyt uporczywie, bo możesz skończyć z rozbitym nosem.
Chwwt
Chwwt 06.09.2016, 12:21
Kiedy wreszcie krypto-faszysto (z tym krypto to lekka przesada, nie kryjesz swoich nazistowskich i rasistowskich poglądów) zrozumiesz na czym polega demokracja? W demokracji nie wprowadza się rozwiązań zapożyczonych z putinowskiej Rosji ani z III Rzeszy, nie kwestionuje się wyroków niezawisłych sądów, nie zwalnia się hurtem dziennikarzy ani prokuratorów, nie zleca się kręcenia propagandowych filmów ani nie cenzuruje się głównego wydania wiadomości. W demokracji nie powierza się władzy w ręce jednego superministra o zacięciu i aparycji Pawki Korczagina i nie pozwala mu się odpowiadać tylko przed Bogiem i Prezesem, w demokracji, nawet głupi minister, nie mówi, że kolorowe kredki to symbol środowisk LGBT, neofaszyści nie defilują ze szturmówkami po ulicach a obywateli nie dzieli się na sorty, ani ze względu na poglądy ani na rasę, narodowość czy preferencje seksualne. W demokracji minister nie ma prawa ustalać co jest etyczne a co nie, szczególnie kiedy jest konformistą migrującym z partii do partii, od tego jest konstytucja. W demokracji nie łamie się zasad konstytucji, nawet jeżeli magister administracji, podparty opinią profesora prawa o ruch drogowym, uważa, że z woli ludu, ma do tego prawo. Na koniec ty worku sadła, powiem Ci, że nasyłanie na ludzi szturmowców w brunatnych koszulach albo troglodytów z maczugami, na których malują sobie symbole walki o demokrację właśnie, z demokracją nie ma nic wspólnego, nawet jeżeli tak uważa łajdak nikczemnej postury, któy polecenia wydaje z drabinki do zmieniania firan.
Quasar
Quasar 06.09.2016, 13:12
Dalej palancie nie rozumiesz, na czym polega demokracja. To nie sądy są niezawisłe, ale sędziowie w procesie orzekania. Wiem, że ta niezlustrowana mafia przydziela sobie uprawnienia do stania ponad prawem, bycia sędziami we własnej sprawie i do wypowiadania posłuszeństwa państwu, ale i z nimi zrobi się porządek. Zaczniemy od ujawniania zeznań majątkowych. Dalej, wyroki sądów w zaawansowanych demokracjach są szeroko komentowane - sędzia to nie bóg, a polski sędzia często posiada niskie standardy etyczne. W zaawansowanych demokracjach "zwycięzca bierze wszystko". Tak zrobiła wcześniej PO i teraz nie płacz i nie zachowuj się jak Kali. Za 4 lata może znowu wam się uda, lud ma krótką pamięć niestety. W demokracji panuje wolność słowa - ktoś może dzielić na sorty, inny nazywać rodaków bydłem, a inne brodaty mędrzec Syjonu, że nie dorośli do demokracji. Pogódź się wreszcie ciemniaku z tym, ze w demokracji panuje pluralizm poglądów. Ty nie lubisz narodowców, a inni nie lubię pedałów - i w demokracji muszą się tolerować, ćwioku niedouczony. W demokracji prezes TK nie może się uważać za Ajatollacha, bo również owej konstytucji podlega. W demokracji może istnieć nawet Komitet jej Obrony, a ludzie mogą twierdzić, że Ziemia jest plaska. Zrozum to wreszcie faszysto, bolszewiku i pederasto w jednym, że o zoofilii nie wspomnę.
Chwwt
Chwwt 06.09.2016, 16:05
Widzę, ze w tym waszym bolszewicko-hitlerowskim chlewie, wszyscy uważają się za Ajatollachów, nie tylko Prezes ale nawet taki przekręt jak ty. Nie masz pojęciach ani o zaawansowanych demokracjach ani o żadnych, z wyjątkiem operetkowych. Operetka jest wasz kwidzyński oddział partii rządzącej, tacy sami nieudacznicy jak ty, którzy nawet referendum, żeby odwołać leśnego dziadka, zorganizować nie potrafią ale już nie mogą doczekać się dobrej zmiany, głównie przy korycie. Ponieważ jesteście tępi to dalej będziecie wpieprzać ochłapy, z wyjątkiem brodatego doktora oczywiście, a lesnie dziadki dalej będą rządzić i miastem i powiatem. Wcale nie trzeba będzie czekać aż 4 lat żeby pogonić wasz rząd, swoja pazernością i skokami na publiczne pieniądze zrujnujecie budżet tego kraju w dwa lata i żadne podatki od supermarketów nie pomogą, nawet jeżeli dopiszecie wszystkim, po paręnaście tysięcy do hipotek ich domów, za jakieś tajemnicze przekształcenia użytkowania wieczystego. Wtedy powiecie, że to wina lemingów i znowu rozwiążecie parlament. Troglodyta z maczugą wyłazi z ciebie na każdym kroku, tyle że dostajesz zadyszki po wejściu na pierwsze piętro, więc marsze niepodległości to możesz sobie, co najwyżej sfotografować. Jak patrzysz na swoje podbródki w lustrze, to bardziej myślisz o zoofilach czy pederastach, bo jedno i drugie pasuje.
Quasar
Quasar 06.09.2016, 18:49
Od kiedy to lewaku szkolony przez GRU martwi cię kondycja kwidzyńskiego PiS? Geografia polityczna jest nieubłagana - na tzw. ziemiach odzyskanych od zawsze wygrywał SLD (wcześniej SdRP), a potem UW i PO (wczoraj w ZOMO, potem w ORMO - dzisiaj jestem za Platformo). Nie bez powodu to czerwone, resortowe miasteczko pełne osiadłych ubeków, milicjantów i trepów z rodzinkami zwane jest Lemingradem. Nie zapominajmy jeszcze o szlachcie z narodu "wybranego", przybyłej z Armią Czerwoną w walonkach i kufajkach. O ile jednak polska szlachta (którą staraliście się razem z Gestapo wytłuc) wywodzi się z rycerstwa i posiada prawdziwe herby, to waszym herbem jest skrzyżowany sierp i młot na tle puszki z tuszunką, zresztą produkcji amerykanskiej, bez której pomocy nie wygralibyście tej wojny, bo nie mieliscie nawt sukna na mundury. Do sajuza na abarot - swołocz!
CHwwt
CHwwt 07.09.2016, 11:13
Cieszy mnie, nie martwi. Jest w tym coś, że na PiS głosuje tzw. Polska B, tak jak brexit głosowali ludzie starsi, słabo wykształceni, zamieszkujący małe miejscowości i wieś. Szlachta to z was zagonowa, wystarczy zerknąć na ryje i nazwiska kwidzyńskiego aktywu PiS, a nawet internacjonalna, w bliskim wam ujęciu bolszewickim. Już ci kiedyś, sklerotyku pisałem, że dziedziczycie tradycje rycerstwa spod Chojnic, Ujścia i Piławiec, a ty zerknij wokół siebie, na bliskich ci ludzi i zastanów się kogo sam masz za przodka, fuj.
AM
AM 07.09.2016, 21:29
Pozdrowienia z Polski "B", z Koziego Grodu. Tymczasem "walcz" dalej w swojej "słusznej" sprawie.
Quasar
Quasar 07.09.2016, 12:46
Nie Polska "B" tylko PRAWDZIWA, katolicka i patriotyczna Polska (pozbawiona Kresów) - głosuje na PiS. Na was głosuje wieś post-PGR-owska i miasteczka milicyjno-ubecko-trepowskie typu Kwidzyn na "ziemiach odzyskanych", zasiedlone po wojnie w większości przez podejrzaną hołotę przywiezioną z Sojuza na kozach. Do tego należy dodać różowy, trockistowski salon z krakówka i warszawki, brodatych mędrców Syjonu z uniwerków i z MSZ, sędziów i prokuratorów stalinowskich i ich resortowe dzieci, rozsiane w aparacie sprawiedliwości i mediach. No i oczywiście pomioty Targowiczan. Doprawdy - doborowy elektorat.
Chwwt
Chwwt 07.09.2016, 19:21
I śmiesznie i strasznie, zupełnie jak u Redlińskiego. Najgorsze jednak jest to, że ludzie o takich poglądach rządzą teraz Polską. Swoją drogą ciekawe czy prominentni działacze kwidzyńskiego PiS, pochwaliliby twój rasizm, trudno mi wyobrazić sobie pana doktora w roli antysemity.
Quasar
Quasar 08.09.2016, 08:49
I nie fikaj koleżko, bo za lżenie Narodu Polskiego jest paragraf.
Chwwt
Chwwt 12.09.2016, 20:35
Koleżanko to możesz sobie mówić do waszych posłanek, których uroda dorównuje inteligencji, ja sobie wypraszam. Jesteś dla mnie zwykłym chamidłem i opryszkiem, zgniłą rzodkiewką, która razem ze swoimi ponurymi kolesiami, szarga reputację całego narodu i rujnuje kraj. Wcale się nie dziwię, że najbardziej nienawidzą was ci, którzy przeżyli wojnę albo pamiętają ostatnie lata II RP. Brunatna zaraza, troglodyci z maczugami i tyle. Mam nadzieję, że w jakimś tramwaju, twoi protegowani z onr, na widok twojego pulchnego ryja i tłustych kudłów, najpierw każą ci zaśpiewać hymn a potem skopią ci dupę, bo będziesz im wyglądał zbyt semicko.
Quasar
Quasar 08.09.2016, 08:45
I kto to mówi - ten który w 1968 krzyczał: "pisarze do piór! studenci do nauki!, syjoniści do Syjonu!". Wiesław! Wiesław! Wiesław!
Quasar
Quasar 02.09.2016, 10:59
Dla twojej informacji - z komputera się "nie wylogowuje". Można się wylogować jako autoryzowany użytkownik z sieci komputerowej lub systemu operacyjnego tudzież z aplikacji z autoryzowanym dostępem. Tyle wiesz o komputerach co Stalin o prawach człowieka.
Chwwt
Chwwt 02.09.2016, 11:33
jak podpieprzałeś dane osobowe z bazy PESEL, to się nie zalogowałeś, wylogować się więc nie musiałeś. typowe dla użytkowników bez autoryzacji
ELC
ELC 01.09.2016, 22:09
Zamilcz chamie zbuntowany!
Quasar
Quasar 31.08.2016, 12:31
Wszystko ładnie - pięknie, tylko dlaczego ta pani nie pracuje na wyższej uczelni, tylko specjalnie dla niej założono "pracownię historyczną" podległą burmistrzowi?
TNT
TNT 01.09.2015, 21:20
Najlepsza do opowiadania bajek.
Gość
Gość 15.09.2013, 23:38
Święte słowa!!!
Andrzej L
Andrzej L 13.09.2013, 20:11
Justyno to co robisz i jak robisz zasługuje na najwyższe słowa uznania. Masz je ode mnie i od nas wszystkich,którzy chętnie czytamy i słuchamy Twojej "Galerii Historii Powiśla". Dzięki i prosimy o więcej.
Gość
Gość 13.09.2013, 09:22
Świetnie Pani opowiada. Dziękuję za kolejną porcję ciekawostek historycznych.
Gość
Gość 12.09.2013, 21:04
Pani Justyno niezły z pani Sherlock Holmes! Bardzo ciekawy odcinek. Dawno, dawno temu człowiek musiał znać historię "starego" ogólniaka na pamięć (szczególnie jako bean), ale teraz po latach miło było posłuchać. Dziękuję

Pozostałe