Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 14:04
Reklama

Most w Amber Expo

Emocje związane z mostem opadły wkrótce po jego otwarciu, nie zmalało za to zainteresowanie tym nowoczesnym obiektem. W 15 miesięcy po oddaniu go do użytku, w gdańskim centrum Amber Expo odbyło się poświęcone mu sympozjum czyli wszystko o wyjątkowości naszego mostu.
Kliknij aby odtworzyć
Innowacyjność konstrukcji, polski projekt i wykonanie, prototypowe technologie budowy, czy w końcu szanse dla regionu wynikające z budowy mostu pod Kwidzynem - między innymi takie zagadnienia omawiano podczas sympozjum zorganizowanego w gdańskim centrum wystawienniczym Amber Expo.

Most, którym cieszymy się od 15 miesięcy ciągle jest, jak się okazuje, powodem do dumy dla środowisk budowlanych. Sympozjum zostało zorganizowane przez Polski Zwaiązek Inżynierów i Techników Budownictwa, Pomorską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa i Politechnikę Gdańską, aby wyraźnie podkreślić nowatorstwo konstrukcji i wynikające z tego wyzwania. A pochwalić się jest czym. Most, do widoku którego już przywykliśmy, ma najdłuższe przęsło nadwodne na całym świecie wśród mostów konstrukcji extra-dosed. Przy jego budowie zastosowano szereg rozwiązań techniczych, których innowacyjność mierzona jest skalą światową. Największym powodem do dumy dla budowniczych  jest jednak fakt, że rozwiązania zastosowane przy jego wznoszeniu są efektem pracy polskich środowisk akademickich. Nic więc dziwnego, że w sympozjum oprócz przedstawicieli budownictwa uczestniczyła silna reprezentacja naukowa z wielu uczelni wyższych oraz studenci inżynierii i budownictwa. Warto podkreślić, że sympozjum poświęcone naszemu mostowi odbyło się w ramach cyklu Honor Inżyniera, który lansuje osiągnięcia polskiej myśli inżynieryjnej.
 W załączonym materiale wideo niektórzy z uczestników sympozjum dzielą się swoimi przemyśleniami na temat mostu. Mgr inż. Robert Marszałek z GDDKiA opowie czemu wybór inwestora padł na nowatorski projekt typu extra-dosed, dr hab. inż. Wojciech Trochymiak z Politechniki Warszawskiej wytłumaczy, czym w istocie jest konstrukcja tego typu i jak most pod Kwidzynem lokuje się na tle obiektów wzniesionych na świecie, prof. dr hab. Piotr Dominiak z Politechniki Gdańskiej przedstawi szanse ekonomiczne dla regionów połączonych mostem oraz warunki niezbędne dla ich wykorzystania, a burmistrz Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak podsumuje dotychczasowe korzyści wynikające z budowy mostu.



Czytajcie również: http://www.tv-kwidzyn.pl/35,332-nie_ma_pekniec_na_moscie..html
oraz przypomijcie sobie relację z otwarcia mostu:
http://www.tv-kwidzyn.pl/35,350-most_otwarty%21.html 

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama