Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 00:50

Wielki sukces Wojtaszka.

Kwidzyński arcymistrz szachowy, Radosław Wojtaszek, pokonał mistrza świata Magnusa Carlsena w trzeciej rundzie turnieju Tata Steel Chess w Wijk aan Zee w Holandii.

Radosław Wojtaszek (13.01.1987r.) swoją przygodę z szachami rozpoczął w wieku czterech lat. Dwa lata później zdobył swój pierwszy tytuł mistrza Polski. Od tego czasu, regularnie odnosi sukcesy na arenie nie tylko krajowej ale również międzynarodowej. Do swojej kolekcji może teraz dodać triumf nad mistrzem świata, Magnusem Carlsenem.

Wojtaszek jest obecnie klasyfikowany na 15. pozycji w światowym rankingu FIDE. Jego pojedynek z  z Carlsenem miał podwójny podtekst. Na Olimpiadzie w Tromsoe w sierpniu 2014 roku Norweg wygrał z Polakiem, który w listopadzie był szefem sztabu sekundantów Hindusa Viswanathana Ananda w meczu o mistrzostwo świata. Jak ocenił ocenił wiceprezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski, Wojtaszek był lepiej przygotowany i ani przez chwilę nie oddawał inicjatywy.

Jak podaje portal www.sport.pl, w 28. posunięciu Carlsen popełnił decydujący błąd, który Wojtaszek wykorzystał z całą bezwzględnością. W ten sposób po raz pierwszy w powojennej historii królewskiej gry Polak pokonał urzędującego mistrza świata. Turniej w Wijk aan Zee, rozgrywany po raz 77., uważany jest za szachowy Wimbledon a do udziału w nim zapraszani są najwybitniejsi zawodnicy.

Co ciekawe, historycznego zwycięstwa w trunieju Tata Steel Chess, Radosław Wojtaszek, dokonał w dniu swoich 28 urodzin a zatem sprawił sobie idealny prezent. Gratulujemy i czekamy na kolejne triumfy szachisty.

Ostatni raz rozmawialiśmy z Radkiem na turnieju szachowym zorganizowanym z okazji Święta Niepodległości: