Wyciek chloru w IP Kwidzyn

  • 10.11.2014, 12:33
  • Telewizja Kwidzyn
media-artykuly-Manewry_w_IP
loadingŁaduję odtwarzacz...
Najpierw zderzenie samochodu z pociągiem przewożącym niebezpieczne chemikalia, a potem wyciek bardzo toksycznego dwutlenku chloru. Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń ZDR International Paper, które przeprowadzono w piątek na terenie kwidzyńskiej papierni.
ZDR, czyli Zakład Dużego Ryzyka Wystąpienia Awarii Przemysłowej - tak niewątpliwie można powiedzieć o International Paper Kwidzyn, w którym do celów technologicznych wykorzystuje się substancje niebezpieczne dla życia i taki kryptonim nosiły ćwiczenia przeprowadzone tam w ostatni piątek.

Takie, zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia przeprowadza się w IP corocznie. Ich celem jest ocena i poprawa wewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego na wypadek wystapienia awarii przemysłwej. Jej skutki mogą bardzo niebezpiecznie oddziaływać daleko poza teren zakładu, dlatego w ćwiczeniach uczestniczą jednostki ratowniczo- gaśnicze z terenu całego województwa pomorskiego. Na pierwszy ogień idą jednak służby IP i to od jakości ich reakcji zależy skala zagrożenia dla miasta i okolic. Scenariusz piątkowych ćwiczeń przewidywał najpierw zderzenie samochodu z pociągiem przewożącym niebezpieczne chemikalia, a potem wyciek dwutlenku chloru, używanego do bielenia mas celulozowo-papierniczych. Ratownicy z IP ewakuowali poszkodowanych w zderzeniu i zabezpieczyli miejsce katastrofy, a następnie przystąpili do ograniczenia skutków wycieku toksycznego dwutlenku chloru. Kierunek migracji trujących oparów zabezpieczały JRG PSP, które do Kwidzyna dotarły z różnych komend wojewódzkich. Naturalnie Policja, Straż Miejska i Obrona Cywilna również miały do odegrania swoje role, szczególnie w zakresie alarmowego powiadamiania ludności.
- Nie oszczędzamy na bezpieczeństwie, sporo inwestujemy w sprzęt i szkolenia naszych służb ratowniczych - powiedział nam Prezes Zarządu Internatinal Paper Kwidzyn, Marek Krzykowski - bezpieczeństwo jest dla nas sprawą priorytetową i ciągle podnosimy nasze standardy w tym zakresie.

W załączonym materiale wideo, oprócz relacji z piątkowych manewrów, znajdziecie cenne rady szefa kwidzyńskiej papierni dotyczące zachowania, w sytuacji gdyby do takiej awarii jednak doszło. Warto obejrzeć, bo pomimo tego, że dwutlenek chloru jest związkiem niezwykle niebezpiecznym, to proste rozwiązania i wiedza o tym jak się zachować może uratować Wam życie.

Telewizja Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkańcy Doliny Kwidzyńskiej
Mieszkańcy Doliny Kwidzyńskiej 11.11.2014, 09:09
Dziękujemy za cenne rady!
Gość
Gość 10.11.2014, 22:53
widzę, że Ilona też ćwiczyła :)

Pozostałe