Debata kandydatów na burmistrza

  • 04.11.2014, 11:46
  • Telewizja Kwidzyn
media-artykuly-debata__014
loadingŁaduję odtwarzacz...
Wczoraj w sali audiowizualnej KCK zmierzyli się kandydaci do fotela burmistrza Kwidzyna. Organizatorami debaty było Radio Gdańsk i Dziennik Bałtycki.
Czterech kandydatów na burmistrza Kwidzyna zmierzyło się podczas debaty zorganizowanej przez Radio Gdańsk i Dziennik Bałtycki. Antoni Barganowski (SLD), Andrzej Krzysztofiak (PO), Mariusz Kunda (Kwidzyniacy) i Marek Strociak (PiS) odpowiadali na pytania Agnieszki Michajłow i Rafała Cybulskiego.

Debata trwała godzinę i był to zdecydowanie za krótki czas, aby w pełni poznać opinie i programy kandydatów na burmistrza. Zabrakło też polemiki i możliwości zadawania pytań między kandydatami.  Były za to wyniki sondażu, który na zlecenie Radia Gdańsk telefonicznie przeprowadziła pracownia Homo Homini na grupie 500 mieszkańców Kwidzyna. Błąd pomiarowy wynosi 4,4 procent.

Zdecydowanym zwycięzcą sondażu jest urzędujący burmistrz Andrzej Krzysztofiak, na którego swój głos oddałoby 48% badanych. Za nim plasuje się Marek Strociak (PiS) z 18%. Antoni Barganowski (SLD Lewica Razem) zebrał 10,7% a poparcie Mariusza Kundy (Kwidzyniacy) zadeklarowało 4% badanych. Wyniki wyglądają jednak trochę inaczej, jeżeli z ankietowanej grupy wyłączymy osoby niezdecydowane. Wtedy Andrzej Krzysztofiak sięgnie po zwycięstwo już w pierwszej turze wyborów, uzyskując poparcie na poziomie 59,5%, Marka Strociaka poprze 22%,  Antoniego Barganowskiego 13,3% a Mariusza Kundę 5% ankietowanych. Grupa niezdecydowanych to 19,5%.

Wyniki sondażu nie wprowadziły nerwowej atmosfery wśród kandydatów i debata przebiegała raczej spokojne, choć nie zabrakło drobnych przytyków. W najtrudniejszej sytuacji był urzędujący burmistrz Andrzej Krzysztofiak, ponieważ był obiektem krytyki pozostałej trójki kandydatów, z których najzacieklej atakował  Mariusz Kunda. Dla nas największym zaskoczeniem był jednak Marek Strociak, który poskarżył się na brak dialogu obecnej władzy z mieszkańcami, na co dowodem ma być wybudowanie pod jego blokiem chodnika zamiast parkingu. Pomijając tę drobną "prywatę", debata przebiegała raczej merytorycznie, choć jej formuła uniemożliwiała, i polemikę między kandydatami, i dyskusję nad programami wyborczymi poszczególnych komitetów. Te, są do siebie zaskakująco podobne w większości obszarów, wszyscy kandydaci mają podobne zapatrywania na budżet obywatelski, potrzeby edukacyjne, czy politykę społeczną. Różnie za to rozkładane są akcenty, więc wyborcy powinni sięgnąć do programów wyborczych, aby zbudować sobie pełen obraz programów poszczególnych kandydatów.
 Debata była transmitowana na żywo w Radiu Gdańsk, ale dla wszystkich, którzy jej nie słyszeli albo chcą odświeżyć sobie pamięć, publikujemy jej zapis wideo w całości. Przed Państwem Antoni Barganowski, Andrzej Krzysztofiak, Mariusz Kunda i Marek Strociak w krzyżowym ogniu, niespecjalnie gorących pytań Agnieszki Michajłow i Rafała Cybulskiego.

Telewizja Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

obiektywna
obiektywna 14.11.2014, 06:24
dla mnie Kunda jest nr 1, Kwidzyn ma szansę na nowe rozdanie
blink blink
blink blink 12.11.2014, 11:41
do gość (któryś tam ) napisałem prezydent nawiązując do Kononowicza , zwykły lapsus albo innymi słowy "oczywista omyłka"
pozdrowiony
1LO
1LO 07.11.2014, 13:58
A ja też będę głosować na Pana Kunde i wcale się sobie nie dziwie. To jedyny kandydat, który ma szanse sprawić żeby Kwidzyn nie przypominał amerykańskiego Detroit. Umarłe miasto z fabrykami. My młodzi ludzie będziemy na Pana głosować ale realnie patrząc tych wyborów nie da się wygrać. Może Pan sobie wyrobić nazwisko tylko. Nie wiem jak długo nie było Pana w Kwidzynie ale chyba Pan nie wie, że tu jest bardzo silny układ towarzysko finansowy. Wystarczy popatrzeć kto kandyduje do rady miasta z listy PO. Dyrektorzy szkół, nauczyciele, kierownicy budżetowych placówek. Ci ludzie plus cała masa przedsiebiorców, dziennikarzy, stowarzyszeń, którzy żyją z tego że maja przyjaciół w urzędzie tworzą układ który ciężko będzie przerwać. Opozycja w Kwidzynie to fikcja. Różnią ich tylko nazwy partii a tak naprawdę prywatnie ci ludzie tez są powiązani bądź zależni od władzy w mieście. Burmistrz wybudował nam nowy basen, wyremontował kino, którym się tak chwalił na debacie może nawet filharmonia mu się marzy ale prawda jest taka, że kto z tych wszystkich nowoczesnych przypadków korzysta. Nie przeciętny mieszkaniec Kwidzyna, który wolny czas spędza przed TV nie my młodzi ludzie dla których nie ma pracy. To głównie atrakcje dla rodzin, które są właśnie w tym platformowo-miejskim układzie, który jak rak niszczy miasto. Stad ten dobry humor burmistrza na debacie, bo on wie że te wybory juz są rozstrzygnięte a ta cała kampania to tylko szopka żeby stworzyć złudzenie że tu jakaś demokracja jeszcze panuje.
Gość
Gość 07.11.2014, 12:51
Blink blink. Jakbys byl z Kwidzyna to bys wiedzial ze u nas nie ma prezydenta. Jest burmistrz.
blink blink
blink blink 07.11.2014, 08:55
Obojętnie kto zostanie prezydentem i tak będzie musiał się ułożyć z lokalnym establishmentem . Najważniejsze żeby tylko nie wdrożyć planu Kononowicza !
Gość
Gość 06.11.2014, 23:42
Było zbyt mało czasu na rozszyfrowanie wszystkich kandydatów. Tym bardziej dziwię się sobie, że najbardziej podobał mi się człowiek najmniej znany w Kwidzynie. Jeżeli pójdę na wybory to poprę Mariusza Kundę.
Gość
Gość 06.11.2014, 23:41
Było zbyt mało czasu na rozszyfrowanie wszystkich kandydatów. Tym bardziej dziwię się sobie, że najbardziej podobał mi się człowiek najmniej znany w Kwidzynie. Jeżeli pójdę na wybory to poprę Mariusza Kundę.
Gość
Gość 05.11.2014, 21:25
Moja ocena debaty.

Pan Barganowski - merytorycznie wypadł najlepiej. Najbardziej podobały mi się jego wypowiedzi. Niestety nie widać było żeby mu zależało na zwycięstwie.

Pan Kunda - merytorycznie tez dobrze. Ostre wypowiedzi. Widac w nim wole walki i duzy potencjał w działaniu. Moim zdaniem to najlepszy obecnie kandydat.

Pan Krzysztofiak. Merytorycznie bardzo dobrze. Widac duza wiedzę ale zupełnie brak pomysłu co dalej. Skupia sie już tylko na administrowaniu miastem.

Pan Strociak. - myślałem że będzie lepiej abyło tak sobie. Merytorycznie dobrze przygotowany ale na tle pozostałych wypadł chyba najsłabiej a szkoda bo na tą formację najbardziej liczyłem.

Trudno jednoznacznie powiedzieć czy jest jakiś zwycięzca wszyscy wypadli bardzo dobrze. Podobała mi sie ta debata. Jednak moim zdaniem największy potencjał i chęć działania przejawiał Pan Kunda i jego bym chciał mieć jako nowego burmistrza Miasta Kwidzyna.
Gość
Gość 05.11.2014, 20:41
To ja może jako mieszkaniec powiem o co Panowie burmistrzowie powinni zadbać.
1. Czystość i estetyka miasta. Niestety ulice w mieście są brudne. Nie podoba mi się również jarmarczny charakter miasta. Wszechobecna reklama na każdym płocie nic nie daje tylko straszy odwiedzających mieszkańców. Mrugające telebimy też nie dodają estetyki.
2 Bezpieczeństwo. Z tym jest bardzo słabo. Może się przyzwyczailiśmy i wiemy gdzie nie chodzić ale dla kogoś kto nie jest z Kwidzyna odczucia są zupełnie inne. W Kwidzynie wieczorem nie jest bezpiecznie. Dużo jest rozbojów i wandalizmu jak urywane lusterka w samochodach, posprajowane ściany elewacji czy kradzieże z balkonów czy piwnic.
3. Brak parkingów w centrum i na osiedlach. Brak tez kultury parkowania samochodów. Każdy parkuje jak mu wygodnie co tylko dopełnia obraz bałaganu w mieście.
4. Brak nowoczesnego dworca autobusowego i kolejowego, słaba liczba połączeń z miasta
5. Problem pijaczków pod sklepami i bezdomnych. Ciągle się ich widzi. Straż miejska jest zupełnie bezradna w tych sprawach.
6. Brak punktu obsługi klienta w Urzędzie Miejskim gdzie można załatwić wszystkie sprawy bez szukania odpowiedniego pokoju.
7. Brak dopłat do mieszkań dla najuboższych osób. W krajach rozwinientych ta kwota stanowi dużą część budżetu miasta w Kwidzynie to jest kwota symboliczna. Osobiście nie znam nikogo kto dostaje jakieś pieniądze a potrzeby sa ogromne.
8. Zbyt duża ilość marketów w mieście, które faktycznie wywożą pieniądze z miasta i powodują że centrum miasta straszy pustymi lokalami.
9. Brak całodobowego punktu doraźnej pomocy lekarskiej. Dla osób, które nie są zarejestrowani w jakiejś przychodni lub nie mają lekarza rodzinnego oraz dla nagłych przypadków.

To tak na szybko co mnie jako mieszkańca boli w mieście najbardziej.
)(*&
)(*& 05.11.2014, 20:04
Debil to debil. Czy Rybicki, Niedźwiecki lub Różański kandydują na Burmistrza Kwidzyna? Kumasz tą różnicę?
Gość
Gość 05.11.2014, 16:32
Tak sobie tu Panowie Komentatorzy pyszczycie i pyszczycie, a potem znowu na wybory nie pójdziecie i nie zagłosujecie i tylko sobie znowu popyszczycie .....ot Polska właśnie
debil
debil 05.11.2014, 14:35
No i co tak cichutko?
debil
debil 05.11.2014, 14:28
Równie dobrze można powiedzieć, że debata była ustawiona pod kandydata PiS bo w Radzie Programowej Radia Gdańsk zasiadają Jacek Rybicki i Piotr Niedźwiecki z tejże partii, albo pod kandydata SLD, bo w radzie jest np. Andrzej Różański z Sojuszu. Ale tego przecież nie wiedziałeś, bo lepiej strzelać na oślep.
debil
debil 05.11.2014, 14:24
W debacie wzięli udział wszyscy kandydaci, nikt nie był podczas niej faworyzowany, każdy miał prawo przedstawić swój program wyborczy. Rozumiem, że już sam fakt tego, że AK zasiada w tej radzie powoduje, że jesteś zaślepiony i choćby na nią nie przyszedł, to byś powiedział, że była ustawiona. Poza tym naprawdę sądzisz, że dziennikarz jest uzależniony od jednego na 15 członków Rady Programowej?
do debil
do debil 05.11.2014, 14:19
czyli nie prawdą jest a tylko czepianiem fakt,że Kzysztofiak jest członkiem Rady Programowej Radia Gdańsk???
better dead than red!
better dead than red! 05.11.2014, 14:17
Bezstronna debata ????z jednej strony Radio Gdańsk, którego Andrzej K jest członkiem rady programowe z drugiej strony leming resortowy zięć, Rafał C.
debil
debil 05.11.2014, 14:17
A ty "red is bad" vel "Henio" widać nie bardzo wiesz kogo się czepiać, swój komentarz zamieściłeś już w drugim miejscu.
debil
debil 05.11.2014, 14:16
A może warto zadać sobie trud i sprawdzić, ile jeszcze osób prócz burmistrza zasiada w tej radzie?
red is bad
red is bad 05.11.2014, 14:14
Trzeba redaktorze podkreślić, że Andrzej Krzysztofiak to członek rady Programowej Radia Gdańsk czy nie starczyło odwagi????? Jak rzetelność to rzetelność tylko z tym to u was......
senor coconut
senor coconut 05.11.2014, 14:08
Debata bardziej mi się kojarzy w swojej pierwotnej formie z wymianą poglądów . Tutaj mamy do czynienia z festiwalem obietnic .
Pierwsza kontestacja : rewolucji w najbliższych latach nie będzie . Żaden z kandydatów na burmistrza ( a co za tym idzie ugrupowanie za nim stojące ) nie ma pomysłu na Kwidzyn . Kolejne kilometry ścieżek rowerowych jako priorytet brzmi nieco śmiesznie , jeśli w perspektywie czasu lat 10 będą być może tylko zdziczałe psy po nich biegać.
Pan Krzysztofiak faktycznie wygląda na wypalonego a i Platforma obywatelską jest tylko z nazwy - niestety partia ta we wszystkich miastach Polski jest towarzystwem wzajemnej asekuracji lokalnego establishmentu . Smutnym jest ,że żaden z pozostałych kandydatów nie brzmi wiarygodnie i rozczarowuje.
Panowie kandydaci chcą rozmawiać z obywatelami ? Proszę bardzo , samozwańczo podłożę się jako pierwszy : Praca jest priorytetem a przywrócenie życia do centrum to 2 . Coś niedobrego sie dzieje w sferze obywatelskiej - ta degrengolada poraża ! Kibolskie wojny dzieciarni i dopalacze w szkołach wydają mi się też poważnym hamulcem .
Jeśli chodzi o pracę to problem tkwi w systemie narzuconym po 1989 roku i tam należy zacząć kurację , czyli w Warszawie .
Na szczeblu lokalnym , Kwidzyn niestety musi zacząć sam tworzyć miejsca pracy - jako źródło kapitału i zaplecze prawno osłonowe - wiem ,że to wbrew neoliberalnej religii ale prawa przyrody są nieco inne niż rojenia akademików spod flagi pana Friedmana. Zamiast błagać innych o tworzenie miejsc pracy i później karmić ich z budżetu przez kolejne lata można samemu rozdawać karty , np. przez partnerstwo publiczno prywatne - a pomysłów jest mnóstwo ! Tylko jedno małe ale.... trzeba mieć WIZJĘ !!

Pozostałe