Jeszcze jeden taki zlot...Szałamaja dziś!

  • 01.03.2014, 12:16
  • Telewizja Kwidzyn
media-artykuly-gory_szalamja014
loadingŁaduję odtwarzacz...
Pierwszy weekend marca to tradycyjnie już czas harcerskiego śpiewania. W tym roku Festiwal Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Poezji Śpiewanej Szałamaja obchodzi 30 urodziny. Jubileuszowe spotkanie harcerskiej braci rozpoczął imponujący Koncert Trzydziestolecia.
Już od trzydziestu lat, w pierwszy weekend marca, Kwidzyn staje się Mekką śpiewających harcerzy z całej Polski.
Tegoroczną, jubileuszową edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Poezji Śpiewanej Szałamaja rozpoczął przygotowany z prawdziwym rozmachem, jak na urodziny przystało, Koncert Trzydziestolecia. 

 
Podczas koncertu zaprezentowali się laureaci poprzednich edycji festiwalu, którzy przypomnieli trzydziestoletnią historię Szałamai. Niektóre z wykonywanych utworów dorównują wiekiem festiwalowi, ale do dziś rozbrzmiewają przy harcerskich ogniskach w całej Polsce. Uroczysty nastrój wieczoru zbudował związany od lat z Szałamają Leszek Kopeć - bard, poeta i dziennikarz radiowy, którego zapowiedzi idealnie oddawały sens harcerskiego śpiewania. Wielkim finałem pierwszej części urodzinowego koncertu było brawurowe wykonanie "Szałamai", czyli utworu, który prawie od samego początku stał się hymnem festiwalu. Autor tej znanej wszystkim polskim harcerzom piosenki, pierwszy komendant i pomysłodawca festiwalu harcmistrz Mieczysław Dzikowski został odznaczony Srebrnym Krzyżem Za Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego. Tym samym odznaczeniem została wyróżniona harcmistrzyni Dorota Łoś, a Krzyżem Brązowym harcmistrzynie Wiesława Szkutnik i Jadwiga Ludwiczak. 
  W tym roku, zamiast hymnu Szałamai, prezentujemy inną piosenkę autorstwa druha Dzikowskiego. "Idę w góry" jest w środowisku miłośników piosenki harcerskiej i turystycznej utworem kultowym, o czym najlepiej świadczy gromki aplauz, jakim została nagrodzona. 
   Obszerny materiał z jubileuszowej edycji Szałamai już niebawem znajdzie się na naszej stronie www, a widzowie Telewizji Kwidzyńskiej będą mogli również obejrzeć fantastyczny Koncert Trzydziestolecia.  
Szałamaja trwa. Czuwaj!

Telewizja Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość
Gość 03.03.2014, 21:59
Witam, chciałabym dowiedzieć się czy będzie dostępny również materiał z koncertu laureatów tegorocznej XXX Szałamai, który odbył się 1 marca wraz z wywiadami przeprowadzanymi na terenie kwidzyńskiego teatru?

Pozostałe