Leczenie zaburzeń osobowości – kto może pomóc?

  • 14.07.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Leczenie zaburzeń osobowości – kto może pomóc?
Wsparcie psychiatryczne w leczeniu zaburzeń osobowości jest niezwykle ważne. Im szybciej osoba chora trafi do specjalisty, tym lepiej dla niej i jej otoczenia. Co warto wiedzieć o tego rodzaju zaburzeniach?

Zaburzenia osobowości – czym się objawiają?

Choroba ta przejawia się wykształceniem u człowieka nieprawidłowych cech osobowości. Obejmuje całą grupę zaburzeń psychicznych, które utrudniają właściwe funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Wpływ na to może mieć chociażby oddziaływanie niekorzystnych wpływów rodzinnych, genetycznych, biologicznych, a także psychospołecznych. Dlatego też każdy przypadek prowadzony przez psychiatrę jest rozpatrywany indywidualnie. Dotarcie do przyczyn problemów pacjenta pozwala lekarzowi lepiej zrozumieć jego problemy oraz dopasować najlepsze możliwe leczenie. Współczesna medycyna wyróżnia osiem rodzajów zaburzeń osobowości. Są to osobowości: paranoiczne, schizoidalne, dyssocjalne, chwiejne emocjonalnie, histirioniczne, anankastyczne, lękliwe i zależne.

Leczenie zaburzeń osobowości – jak ważne jest pierwsze spotkanie?

Pierwszym krokiem do leczenia zaburzeń osobowości jest oczywiście udanie się do psychiatry. Decyzja ta nikomu nie przychodzi łatwo, wielu traktuje ją jako ostateczność. Jednak im szybciej chory uda się do specjalisty, tym lepiej. Pierwszy wywiad pozwala lekarzowi poznać problem i jego źródła. W celu dokładniejszej diagnozy może on także zlecić dokładniejsze badania psychologiczne. Dzięki temu uda się wykluczyć inne zaburzenia psychiczne czy zmiany zachodzące w mózgu. Pod tym linkiem dowiesz się więcej na ten temat https://psychiatrzy.pl/zaburzenia-osobowosci/. Gdy psychiatra postawi diagnozę, może wówczas zaproponować odpowiednie leczenie zaburzeń osobowości. Najczęściej jest to długoterminowa psychoterapia. Lekarz prowadzący może także zdecydować się na uzupełnienie jej o farmakoterapię. Pozwoli to zmniejszyć nasilenie objawów. Jednak przyczyny zaburzeń mogą zostać wyleczone dzięki psychoterapii. Dokonanie zmian w strukturze osobowości pacjenta jest jednak długotrwałe i wymaga cierpliwości od każdej ze stron. Efekty leczenia pozwolą jednak pacjentowi żyć w społeczeństwie bez obaw o wykluczenie.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: