Czy można kupić ubezpieczenie OC na raty?

  • 28.10.2020, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Czy można kupić ubezpieczenie OC na raty?
Zakup polisy OC to dla wielu kierowców spory wydatek. Zwłaszcza dla młodych, którzy nie zdążyli jeszcze wypracować sobie zniżek lub dla tych, którzy niestety mają za sobą już spowodowanie kolizji drogowej, czy wypadku. Dodatkowo, ceny ubezpieczeń rosną i jeszcze dotkliwiej obciążają domowe budżety. Co zatem? Rozwiązaniem może być zakup OC na raty. Czy jednak taka opcja się opłaca? Kiedy warto się zdecydować na ubezpieczenie samochodu na raty? Sprawdzamy.

Składkę OC możesz rozłożyć nawet na 12 rat, ale czy to się opłaci?

Zastanawiasz się, czy polisę OC możesz kupić na raty? Oczywiście, że tak. Pozostaje jednak pytanie, na ile rat można rozłożyć płatność. Tutaj w grę wchodzą nie tylko nasze indywidualne potrzeby, ale i warunki stawiane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Co prawda zdecydowana większość ubezpieczycieli oferuje możliwość płatności za ubezpieczenie w ratach, jednak nie wszystkie towarzystwa proponują takie same rozwiązania.

Najczęściej możemy skorzystać z opcji płatności w 2 ratach, czyli co pół roku. Zdecydowanie rzadziej spotykanym rozwiązaniem jest płatność w 4 ratach (ubezpieczenie kwartalne). Z kolei opłacanie składki co miesiąc, a zatem w przypadku zakupu polisy w 12 ratach, jest najmniej popularnym wariantem. Towarzystwa ubezpieczeniowe raczej nie przystają na takie rozwiązania. Łatwiej skorzystać z opcji rozłożenia składki na większą ilość rat, gdy kupujemy ubezpieczenie w pakiecie, np. OC i AC.

OC na raty bez problemu kupisz przez internet

Jeśli wybierzesz opcję zakupu OC na raty, musisz pamiętać, że system ratalny podniesie roczną składkę za ubezpieczenie. Na szczęście taką polisę można kupić online, co najczęściej obniża koszt ubezpieczenia. Dodatkowo, korzystając z internetowej porównywarki cen OC, jak np. na https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac, możesz porównać oferty ubezpieczeń przynajmniej kilku, jeśli nie kilkunastu lub kilkudziesięciu ubezpieczycieli. Także ofert z płatnością ratalną.

Kupując przez internet, a wcześniej porównując dostępne oferty, najszybciej przekonasz się, czy zakup ubezpieczenia OC na raty to w Twoim przypadku opcja korzystna, czy też nie. Wystarczy zestawić ze sobą cenę polisy w przypadku płatności jednorazowej oraz w przypadku rozłożenia na raty, a następnie porównać oferty poszczególnych ubezpieczycieli. Korzystając z porównywarki można to zrobić naprawdę szybko i łatwo.

Czy warto brać ubezpieczenie na raty?

Rozłożenie płatności OC na raty wiąże się zazwyczaj z wyższymi kosztami ubezpieczenia. Różnice i wysokość składki zależeć będą zawsze od towarzystwa ubezpieczeniowego, historii kierowcy (dostępne zniżki za bezkolizyjną jazdę) czy też samego pojazdu (rocznik, przebieg itd.).

OC na raty to z pewnością dobra opcja dla kierowców, którzy nie są w stanie ponieść kosztu ubezpieczenia jednorazowo. Z taką sytuacją się nie dyskutuje, choć wiemy, że system ratalny podnosi koszt całego ubezpieczenia. Dodatkowo, zawsze warto przyjrzeć się propozycjom ubezpieczycieli. Często bowiem najkorzystniejsze oferty są na poziomie pozwalającym zapłacić za ubezpieczenie z góry, w całości. Te najczęściej, właśnie ze względu na swoją atrakcyjność, nie podlegają rozłożeniu na raty. Ważną zasadą będzie tutaj także rozkładanie płatności na jak najmniejszą ilość rat. OC na 4 raty, czy na 12 rat zawsze będzie droższe niż na 2 raty.

 

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat zalet i wad fotelików RWF - https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/fotelik-rwf-poznaj-zalety-i-wady-fotelikow-montowanych-tylem-do-kierunku-jazdy/

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: