Spawarki światłowodowe – co warto o nich wiedzieć?

  • 09.03.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Spawarki światłowodowe – co warto o nich wiedzieć?
Spawanie światłowodowe różni się od spawania tradycyjnego. Dzięki spawarce tego typu można łączyć światłowody za pomocą łuku elektrycznego.

Wysoka jakość sprzętu

Spawarki światłowodowe mają różne parametry techniczne, gabaryty i funkcje. Garść cennych informacji na temat techniki  światłowodowej znajdziesz na https://www.interlab.pl/ i zaznajomisz się ze specyfikacją konkretnych sprzętów. Warto zyskać taką wiedzę wcześniej, aby nie kupować przysłowiowego kota w worku.

Dobór odpowiedniego urządzenia ma ogromne znaczenie dla całokształtu pracy, jaką wykonuje się za pomocą spawarki. Nie każda z nich ma poręczny uchwyt do pracy w terenie i nie każda zaopatrzona jest w dobrej jakości nożyk do cięcia włókna. Tymczasem są to bardzo ważne aspekty, ale nie jedyne, które trzeba brać pod uwagę podczas zakupów. Co jest jeszcze istotne przy wyborze sprzętu spawającego w technice światłowodowej?

Rodzaje włókien obsługiwane przez spawarkę

Nie każdy model spawarki będzie obsługiwał konkretne włókno. Wiedza o tym pozwoli Ci uchronić się przed nietrafionym zakupem. Z pewnością w specyfikacji produktu znajdziesz informacje o tym, że sprzęt będzie obsługiwał włókna jednonożowe SM i wielomodowe MM. Są jednak spawarki, za których pomocą możliwe będzie spawanie włókien BIF, DS. (DISPERSION-SHIFTED), ale też NZDS (non-zero dispersion shifted) i EDF (erbium).

Moc i czas pracy baterii

Żywotność baterii, czyli ilość cykli, które jest w stanie wytrzymać i jej pojemność to bardzo istotne parametry techniczne. Spawanie za pomocą techniki światłowodowej odbywa się w przeważającej części w terenie. Jak wiadomo, można mieć duży problem z dostępem do źródła prądu. Trzeba pamiętać, że jeden cykl oznacza nie tylko spawanie, ale też zgrzewanie. Dobrej jakości spawarki obsługują ok. 200 cykli. Co więcej, do takiego sprzętu można podpiąć baterie zewnętrzne tzw. power banki. Praca z takim urządzeniem to czysta przyjemność i oszczędność czasu.

Obudowa- najważniejsze cechy

Nie tylko to, co jest w środku spawarki, ale też cechy zewnętrzne mają istotne znaczenie. Wiadomo, że praca w terenie w trudnych warunkach nie należy do przyjemnych. Urządzenie narażone jest na wstrząsy podczas upadku oraz na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, np. deszczu. Zagrożenie dla spawarki stanowi także pył, który może dostać się do jej wnętrza. Dlatego też zwracaj uwagę na to, aby obudowa spawarki była solidna i wytrzymała. Sprawdź, czy urządzenie ma uchwyt i automatyczne zabezpieczenie przed wiatrem. To również pomoże Ci utrzymać spawarkę w dobrej kondycji przez lata.

Oprócz ww. aspektów, na które warto zwrócić uwagę, ważny jest także silnik oraz łatwość czyszczenia. Na pewno też szukasz sprzętu, który jest ekonomiczny, dlatego wybieraj takie spawarki, które oferują ultra żywotne elektrody. Ciekawym i praktycznym dodatkiem jest łączność WiFi I NFC, dzięki którym obsługa spawarki staje się jeszcze prostsza i przyjemniejsza. 

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: