Komornik - kim jest i jakie są jego obowiązki?

  • 12.04.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Komornik - kim jest i jakie są jego obowiązki?
Wiele osób kojarzy studia prawnicze wyłącznie z prawnikami i adwokatami. Niski odsetek ludzi zdaje sobie sprawę, że po studiach prawniczych można zostać także notariuszem, radcą prawnym czy komornikiem. Ten ostatni zawód nie wszystkim kojarzy się pozytywnie, jednak mimo wszystko może to być zawód, który przynosi niemałą satysfakcję.

 

1. Kto może pracować jako komornik?

2. Czym zajmuje się komornik?

3. Jak przebiega licytacja komornicza?

	komornik sądowy gdańsk

Kto może pracować jako komornik?

Aktualnie w świetle prawa komornikiem może zostać wyłącznie osoba, która jest absolwentem krajowych studiów administracyjnych bądź prawniczych. O to stanowisko mogą się starać również osoby, które ukończyły zagraniczne studia prawnicze uzyskawszy stopień magistra prawa. Jednak jeszcze niedawno komornik nie musiał mieć aż takiego wykształcenia. Był to tzw. zawód quasi-prawniczy, gdyż wiele osób nie obejmujących tę funkcję nie miało typowego wykształcenia prawniczego.

Czym zajmuje się komornik?

Do głównych obowiązków sądowego komornika należą działania egzekucyjne, jakie wykonywane są w konkretnym rejonie, o czym można przeczytać na stronie https://komornikgdanskpolnoc.pl/wlasciwosc/https://komornikgdanskpolnoc.pl/ działa wyłącznie na terenie należącym do województwa pomorskiego, w ściśle określonym rejonie. Praca komornika nie należy do najmilszych. Osoba ta jest swego rodzaju funkcjonariuszem publicznym, który działa w sądzie rejonowym. Zajmuje się doręczaniem obwieszczeń, zawiadomień sądowych, zażaleń, protestów czy pozostałych dokumentów, które wymagają odbioru z potwierdzeniem konkretnej daty.

Ogromny wpływ opinii publicznej sprawił, iż komornicy postrzegani są głównie jako bezduszni, bezlitośni pracownicy aparatu sprawiedliwości. Komornik, według zwykłego człowieka, jest w stanie bez mrugnięcia okiem zabrać ostatni grosz i nie przejmować się ludzkim losem. Prawda jest zgoła inna - bardzo często dochodzi do spotkania z komornikiem tylko dlatego, że osoba wezwana do zapłaty nie wykazała się odpowiednią inicjatywą, przez co długi jeszcze bardziej rosły, aż doszło do konieczności spłaty zobowiązania w inny sposób.

Jak przebiega licytacja komornicza?

Licytacja komornicza to bardzo szczególny rodzaj licytacji, podczas której następuje sprzedaż nieruchomości lub ruchomości należących do dłużnika. Egzekucję przeprowadza sam komornik przynależący do danego sądu rejonowego. Warto podkreślić, że zanim dojdzie do licytacji, komornik przystępuje do próby wyegzekwowania należności w inny sposób, bardziej ugodowy. Licytacja jest ostatecznością, a więcej na jej temat można przeczytać na stronie https://komornikgdanskpolnoc.pl/licytacje/.

undefined

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: