Stłuczka i co dalej? Sprawdź, co powinieneś zrobić po kolizji

  • 04.05.2021, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Stłuczka i co dalej? Sprawdź, co powinieneś zrobić po kolizji
Wypadki chodzą po ludziach i statystycznie niemal każdemu kierowcy chociaż raz w życiu przydarzy się tego typu przykra sytuacja. Jeśli jesteś jeszcze przed tym, to znak, że znalazłeś się w dobrym miejscu. W tym artykule opowiemy Ci o tym, jak zachować się po stłuczce. Wszystko opisaliśmy w formie prostych kroków, które z całą pewnością pomogą w poradzeniu sobie z tą sytuacją.

 

Zanim zaczniemy

Nie zawsze uszkodzenia samochodu są wynikiem poczynań kierowców. Bywa tak, że szkoda to rezultat działania czynników zewnętrznych. W takich sytuacjach wielu kierowców ma wątpliwości co do tego, kto powinien zapłacić. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź: http://gazetaolsztynska.pl/590804,Auto-uszkodzone-przez-czynnik-zewnetrzny-kto-placi-za-szkode.html.

Co zrobić, gdy wziąłeś udział w kolizji drogowej?

  1. Zbierz myśli

Stłuczka to sytuacja, które może wywołać stres. Jeśli przydarzy Ci się bliższe spotkanie z innym pojazdem, najpierw spróbuj się uspokoić.

  1. Zabezpiecz pojazd

Jeśli wypadek nie był zbyt groźny, powinieneś przestawić go w takie miejsce, które nie utrudnia ruchu na drodze.

  1. Zadbaj o ewentualne ofiary

Jeśli nie byłeś w samochodzie sam, sprawdź, czy Twoi pasażerowie są cali. Następnie zajmij się kierowcom drugiego pojazdu i upewnij się, że nie potrzebuje pogotowia.

  1. Zabezpiecz miejsce kolizji

Pamiętaj o założeniu kamizelki odblaskowej i włączeniu świateł awaryjnych. Następną czynnością powinno być ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odległości 1 metra za samochodem, jeśli zdarzenie miało miejsce w terenie zabudowany. Poza obszarem zabudowanym trójkąt powinien znaleźć się w odległości od 30 do 50 metrów.

  1. Zdecyduj, czy wezwać policję

W tej kwestii wiele zależy od Ciebie i drugiego uczestnika zdarzenia. Jeśli podejrzewasz, że do kolizji doszło w wyniku złamania prawa, powinieneś zadzwonić na numer alarmowy. W sytuacji, gdy sprawa jest jasna i jesteście zgodni z drugim kierowcą, co do przebiegu zdarzenia, policja nie będzie potrzebna.

  1. Przygotuj oświadczenie o kolizji

Stosowny dokument znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela, ale nie jest to koniecznie. Tak naprawdę wystarczą tylko kartka i długopis. Zadbaj więc, by zawsze w samochodzie mieć niezbędne akcesoria.

  1. Zadzwoń do ubezpieczyciela

Twój ubezpieczyciel powinien dowiedzieć się o szkodzie oraz jej przebiegu. Wykonaj więc telefon i opisz konsultantowi wszystkie szczegóły związane ze zdarzeniem. Nie musisz się obawiać, ponieważ pracownik ubezpieczalni pokieruje rozmową za Ciebie. Jeśli masz przy sobie wspólne oświadczenie, poinformuj towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy o fakcie kolizji. Będzie to potrzebne do rozliczenia całego zajścia.

Jak widzisz, kolizja to sytuacja, którą szybko można opanować, pod warunkiem, że wykażesz się spokojem i nie pozwolisz emocjom na przejęcie na Tobą kontroli. Najważniejsze jest zabezpieczenie zarówno siebie, jak i ewentualne ofiary. Zastosuj się do powyższych wskazówek i przejdź przez ten trudny czas w miarę spokojnie.

 

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: