Co brać pod uwagę, kiedy wybieramy okna?

  • 16.05.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Co brać pod uwagę, kiedy wybieramy okna?
Poszukując okien do własnego budynku zwracamy uwagę przede wszystkim na parametry, w końcu okna mają zabezpieczać własny budynek przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi, natomiast również gwarantować zabezpieczenie. Jednak okna mogą być także prawdziwą perełką. Dobry odcień oraz faktura konstrukcji mają ogromny wpływ na design własnego budynku. Jak dobrze wybrać okna, oraz jak przede wszystkim winien przebiegać dobry montaż okien?

Jakie okna dobrać do nowoczesnego budynku? Typy dostępnych wyrobów w NovoBudowa

Prócz ważnych parametrów okien, nabywając okna aluminiowe do nowoczesnego domu powinniśmy zwrócić uwagę na ich wygląd. Stolarka aluminiowa, to dobre związanie elegancji drzewa z wytrzymałością aluminium. Od zewnątrz konstrukcja i skrzydło zaciemnione są aluminium mocowanym do drewnianej budowy okna. Jest to jeden spośród głównie wyszukiwanych typów. Aluminium zabezpiecza okno przed niekorzystnym oddziaływaniem elementów powietrznych i zniszczeniami mechanicznymi. Wbrew pozorom profil aluminiowy od zewnątrz nie jest poświęcony jedynie do innowacyjnego budownictwa.

Dobre redukowanie hałasów

Mając dom w głośnej okolicy należałoby zwrócić uwagę na element redukowania hałasu Rw, zawierany w decybelach. Im będzie on większy, tymże lepiej okna będą zabezpieczać przed hałasami płynącymi z zewnątrz domu. W regionach o wysokim stopniu hałasu dobre będą rodzaje o Rw wynoszącym ponad 40dB, w spokojniejszych miejscach starczy element na poziomie 30dB. Do montażu maksymalnie dźwiękoszczelnych okien należy również stosować produktów o zwiększonej izolacyjności dźwiękowej.

Okna do budynku pasywnego

Oczywiście najistotniejszym elementem, na jaki powinniśmy spojrzeć dobierając okna do nowoczesnego budynku są ich wartości termoizolacyjne. By się o nich przekonać, doskonale zobaczyć wartość wskaźnika promieniowania ciepła Uw, jaki dla budownictwa pasywnego nie może być większy aniżeli 0,8 W/m2K. Nowoczesne okna wiodących wytwórców z nadwyżką realizują ową normę, dzięki nowoczesnym formom. Dzisiaj modelem są okna PCV trzyszybowe z komorami wykonanymi kryptonem czy argonem.

Uchylno-rozwierne, uchylne, natomiast może rozsuwane? Jakie okno do kuchni?

Jednym spośród nowocześniejszych oraz niezwykle funkcjonalnych podejść jest system rozsuwany PSK, jaki zapewnia dużą swobodę kompozycji parapetu czy powierzchni przed oknem. Istota funkcjonowania jest prosta. Zamiast otwierać skrzydło okna do środka pomieszczenia, starczy je przesunąć. Oszczędność miejsca jest duża. W wypadku, jeśli okno znajduje się w pobliżu zlewu, nie potrzebujemy ponosić wydatków nabytku kurka ze składaną baterią.

Okna oraz drzwi z PCV, co jest rzeczywiście istotne?

Okna oraz drzwi tarasowe zrobione z tworzywa syntetycznego PVC to teraz najpopularniejszy dobór. Wynika to z ich odporności oraz doskonałej wytrzymałości na oddziaływanie elementów powietrznych. Dobierając okna do budynku, ważnym założeniem powinny być parametry fachowe. W wypadku wielkich przeszkleń najistotniejsze są parametry termoizolacyjne. Element promieniowania ciepła Uw charakteryzuje, ile ciepła wychodzi na zewnątrz. Im mniejsza wartość, tymże większa izolacyjność cieplna oraz w konsekwencji oszczędność energii i zmniejszenie wydatków połączonych z ogrzewaniem.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: