Jak rozliczać JDG a jak spółkę - księgowość online czy tradycyjna?

  • 15.06.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak rozliczać JDG a jak spółkę - księgowość online czy tradycyjna?
Jeżeli prowadzisz firmę, nawet jednoosobową, zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że ciężko jest samemu wszystko zrobić.

Zamawianie i wysyłka towaru - kiedy prowadzisz sklep online, dbanie o strony internetowe oraz masa innych obowiązków sprawiają, że niestety nie masz zbyt wiele czasu na to, aby prowadzić księgowość. Siedzenie po nocy i prowadzenie księgi przychodów i rozchodów to niezbyt dobry pomysł. Sprawdź, kiedy skorzystasz z pomocy biura rachunkowego w gdańsku i jakie sprawy tam załatwisz!

Księgowość tradycyjna czy księgowość online?


Biuro rachunkowe niekoniecznie musi posiadać swoją stacjonarną siedzibę. Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z różnego rodzaju biur w sieci. Jest to doskonała opcja, zwłaszcza dla tych, którzy prowadzą jednoosobową działalność i potrzebują dostępu do księgowości o różnych porach. Kiedy rozkręcasz swój biznes i w dodatku robisz to w pojedynkę, tak naprawdę liczy się każda chwila. Księgowość internetowa pomaga rozliczyć się z ZUS i urzędem skarbowym. Automatyzacja niektórych procedur, jak na przykład fakturowanie doskonale uzupełnia strategię korzystania z takiego biura rachunkowego. Dużym plusem takiego rozwiązania jest też to, że cena za taką usługę nie jest wygórowana. Gdy prowadzisz JDG każda złotówka się przecież liczy!
 

Biuro rachunkowe dla spółek - jak rozliczają się spółki?


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością bywa znacznie bardziej korzystnym rozwiązaniem niż JDG, chociaż oczywiście wszystko zależy od rodzaju działalności. Niemniej jednak, podatek przy spółce jest znacznie mniejszy, a księgowość znacznie uproszczona. Dobry księgowy doradzi jak wypłacać dywidendy, jak rozliczyć się z wydatków i na, co zwrócić uwagę podczas prowadzenia spółki. Pamiętaj jednak, że księgowość to nie jest to samo co doradztwo finansowe, dlatego księgowy nie musi się znać na konkretnych zagadnieniach - ma po prostu rzetelnie prowadzić Twoje rachunki związane z prowadzeniem firmy. Dla dużych, średnich, a nawet małych spółek znacznie lepszym pomysłem niż księgowość online będzie biuro rachunkowe tradycyjne. Wynika to między innymi z faktu, że współwłaścicieli jednej spółki może być kilku. Wobec tego, każdy z nich powinien mieć stały dostęp do księgowości. Księgowość online daje też możliwość wglądu do danych i dokumentów dla kilku osób, ale często jest tak, że wspólnicy spółek razem zbierają się u księgowego, aby przedyskutować niektóre istotne kwestie. W przypadku dużej i średniej spółki takie zadanie byłoby znacznie utrudnione, gdybyśmy chcieli zrobić to online. Pamiętaj wobec tego, że podstawowa zasada korzystania z biur rachunkowych - internetowych lub stacjonarnych, zależy od tego, czy działasz sam na małą skalę, czy prowadzisz dużą firmę, zatrudniającą setki osób.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: