Jak wycenić akcje?

  • 19.07.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wycenić akcje?
Podstawowym źródłem zwrotu z inwestowania w akcje giełdowe jest wzrost ich wartości. Warto się zatem pochylić nad sposobami dokładnego oszacowania tej wartości. Początkujący inwestor musi się jednak nauczyć, jak odróżniać cenę od wartości i wyceny. Sprawdź nasz poradnik i zacznij inwestować z zyskiem!

Cena, wartość i wycena

Ponieważ pojęcia te niezwykle często są mieszane, szczególnie na początku przygody z inwestowaniem na giełdzie, warto nauczyć się je rozróżniać. 

  • cena 

Jest aktualną kwotą, po której akcje są notowane na giełdzie. Cena odzwierciedla „średnie” wyceny inwestorów. 

  • wartość 

Jest to cena, po której akcje danej spółki powinny być notowane aktualnie lub w przyszłości. 

  • wycena

Stanowi proces, w którym inwestor stara się oszacować wartość danej akcji.

Po co wyceniać akcje? 

Jest to niezwykle ważne, aby wiedzieć kiedy akcje są tanie i warto je kupić, a kiedy ich cena jest przeszacowana i lepiej je sprzedać. Jeśli zdaniem akcje są warte np. 100 PLN, a ich aktualna cena giełdowa to 10 PLN, zapewne warto je kupić. Należy przy tym oczywiście brać pod uwagę wiele różnych czynników. 

Metody wyceny akcji

Metody wyceny akcji, czyli próby oszacowania szans, czy cena danej akcji wzrośnie lub spadnie, są dwie:

  • analiza fundamentalna,
  • analiza techniczna. 

Oczywiście w ramach obu tych szkół, jest jeszcze wiele innych klas, lecz na koniec praktycznie każdy inwestor posiada indywidualne sposoby oceny sytuacji. Jeśli interesuje Cię inwestowanie w akcje, otwórz bezpłatne konto demonstracyjne na stronie Saxo Bank Polska i sprawdź swoją wiedzę i umiejętności w praktyce. 

Analiza fundamentalna

Stanowi zespół technik i metod mających na celu jak najdokładniejsze oszacowanie perspektyw biznesowych wybranej spółki. 

Analitycy fundamentalni zawsze starają się szczegółowo poznać branżę, w której dana spółka działa. Zrozumienie modelu biznesowego jest w tym przypadku bardzo ważne. Celem tej analizy jest odnalezienie realnej wartości spółki i jej akcji. 

Analiza techniczna 

Koncentruje się ona przede wszystkim na aktualnych, ale również historycznych cenach. Doświadczeni analitycy techniczni sądzą, że kluczowy sposób na uzyskanie zwrotu na akcjach to baczne obserwowanie, przewidywanie, a także niezwłoczne wykorzystywanie trendów. Przyglądając się wykresom, szukają powtarzających się wzorców, czy też obszarów popytu i podaży. Choć takie poszukiwania często przybierają wręcz formę alchemii, podstawowe założenia analizy technicznej mają pewne merytoryczne uzasadnienie i podobno czasem działają.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: