Fotowoltaika – montaż a zacienienie i nasłonecznienie

  • 28.09.2021, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Fotowoltaika – montaż a zacienienie i nasłonecznienie
Z paneli fotowoltaicznych wytwarzających prąd dzięki promieniom słonecznym słyszy się od dawna. Coraz częściej technologia ta montowana jest na zwykłych domach przeciętnych Polaków, co sprzyja nie tylko niższym rachunkom, ale również pozwala na ochronę środowiska naturalnego, w którym za jakiś czas będą żyły nasze dzieci. Decydując się na panele, warto jednak dokładnie przemyśleć ich montaż, by otrzymać 100% wydajności. Jak tego dokonać na dachu skośnym?

Montaż paneli na dachu domu a zacienienie

Zanim podejmiemy się montażu, należy przede wszystkim dokładnie zweryfikować wyznaczone na dachu miejsce. Istotne jest, by nie było ono zacienione. Za duże zacienienie paneli może powodować, że dostaniemy bardzo mało energii elektrycznej, co w ogóle nie wchodzi w grę przy tak drogiej instalacji. Warto dokładnie przeanalizować przebieg zacienienia dachu, jeśli w pobliżu rosną drzewa. W sytuacji, kiedy jest taka możliwość, lepiej się ich pozbyć, lub całkowicie zmienić miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych.

Są sytuacje, kiedy wydaje nam się, że instalacja będzie dobrze pracować latem nawet mimo zacienienia i da nam maksimum tego, co może wyprodukować. Jednak całkiem inaczej sprawa wygląda jesienią, zimą oraz wiosną, kiedy tego słońca znacznie mniej dociera do Ziemi, kiedy praca paneli jest ograniczona. Cienie w tych miesiącach dodatkowo się wydłużają, choć są nieco mniej nieprzeniknione, to jednak mają realny wpływ na pogorszenie pracy instalacji.

Montaż instalacji fotowoltaicznej, a kąt nachylenia dachu oraz orientacja względem słońca

Przyjęło się, że montaż fotowoltaika odbywa się przy uwzględnieniu kąta nachylenia dachu. Jeśli chcemy cieszyć się maksymalną wydajnością, dach musi charakteryzować się nachyleniem wynoszącym 35 stopni. Przyjmuje się jednak, ze odchylenie do pionu lub poziomu wynoszące ok. 15 stopni od tych 35 nie powoduje realnie większych strat energii niż 4%. Z tego powodu często panele fotowoltaiczne montuje się na dachach bez żadnych dodatkowych podpór, których kąt nachylenia wynosi 45 stopni – jest to jeden z najpopularniejszych kątów nachylenia w przypadku domów jednorodzinnych budowanych obecnie.

 Najbardziej oczywista jest orientacja względem słońca. Chodzi o to, by panele ustawiane były jak najbardziej na południe się da. Takie ułożenie zapewnia maksimum nasłonecznienia w ciągu dnia. Jednak nie oznacza to, że dachy ustawiony wschód-zachód są dyskwalifikowane. Realna strata energetyczna w takim ustawieniu to 10%, jednak rekomendowana połać to ta wschodnia.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: