Pompa ciepła - czy to opłacalna inwestycja?

  • 05.01.2022, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Pompa ciepła - czy to opłacalna inwestycja?
Boom na OZE i bardziej ekologiczne rozwiązania energetyczne jest w Polsce widoczny już od kilku lat. Natomiast z roku na rok coraz więcej osób zaczyna inwestować w pompy ciepła. Dlaczego tak się dzieje? I czy to rzeczywiście jest dobry pomysł? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Kiedy zwróci mi się pompa ciepła?

Jeśli planujesz założenie pompy ciepła, to rentowność tej inwestycji jest uzależniona od kilku czynników. Najpierw należy wspomnieć o tym, że sam koszt takiego ogrzewania to około 30 tys. złotych w przypadku pomp powietrznych oraz 70 tys. w przypadku pomp gruntowych. Jak można zauważyć, jest to całkiem duży wydatek - i to bez ogrzewania podłogowego czy grzejników. Dlatego też w najbardziej optymalnym rozwiązaniu (zmieniamy bardzo drogi model grzewczy na pompę ciepła, udało nam się osiągnąć dofinansowanie, posiadamy fotowoltaikę, nie bierzemy kredytu etc.) pompa ciepła zwróci nam się po 5-6 latach. Natomiast najdłuższe okresy zwroty to przedział około 14-17 lat - co  i tak jest stosunkowo dobrym rozwiązaniem, głównie ze względu na wieloletnie funkcjonowanie pompy.

Źródło: https://globaleco.pl/dla-domu/pompy-ciepla-pc/

Wygoda i bezpieczeństwo

Jakie są zalety pompy ciepła? Najczęściej wymienia się (poza ekonomicznymi aspektami) kwestie wygody i bezpieczeństwa. Takie urządzenia nie wymagają zakupu i ładowania opału, czyszczenia pieca czy jego rozpalania. Jedynymi wymogiem jest stałe podłączenie do energii elektrycznej. W dodatku można ją zamontować praktycznie wszędzie - w blokach, kamienicach czy nawet w pralni we własnym domu. W przypadku pieców grzewczych jest to zazwyczaj niemożliwe.

Często wspomina się również o tym, że pompa ciepła to bardzo bezpieczne rozwiązanie grzewcze. Jest to spowodowane faktem, że nie istnieje ryzyko wybuchu przy korzystaniu z takich urządzeń. Podobnie jest z ryzykiem oparzeń, zaczadzenia i innych, szkodliwych dla nas procesów, które mogą się wydarzyć np. podczas korzystania z pieca gazowego lub instalacji olejowej.

Ekologia

Na koniec dobrze jest napisać trzy słowa o ekologicznym punkcie widzenia. Pompy ciepłą są obecnie najbardziej przyjaznym środowisku rozwiązaniem, jeśli chodzi oczywiście o urządzenia grzewcza. Nie generują zanieczyszczeń podobnych do pieców paliwowych, a spaliny wydobywane podczas produkcji prądu (jeśli opieramy się wyłącznie na energii z elektrowni) są w przeliczeniu na jednostki dużo mniej szkodliwe niż jakiekolwiek inne rozwiązanie grzewcze.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: