Panele słoneczne nowej generacji

  • 09.05.2022, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Panele słoneczne nowej generacji
Odnawialne źródła energii, w tym korzystanie z paneli fotowoltaicznych stało się już bardzo popularne. Decyduje o tym nie tylko praktyczność i oszczędność tego rozwiązania, ale również względy ochrony środowiska i dobra naszej planety. Takie rozwiązanie na pozyskiwanie źródeł ciepła jest idealnym sposobem na oszczędności dla wielu z nas. Warto wiedzieć, że wciąż prowadzone są prace nad udoskonaleniem tego systemu. Czym charakteryzować się będą panele słoneczne nowej generacji?

Odnawialne źródła energii, w tym korzystanie z paneli fotowoltaicznych stało się już bardzo popularne. Decyduje o tym nie tylko praktyczność i oszczędność tego rozwiązania, ale również względy ochrony środowiska i dobra naszej planety. Takie rozwiązanie na pozyskiwanie źródeł ciepła jest idealnym sposobem na oszczędności dla wielu z nas. Warto wiedzieć, że wciąż prowadzone są prace nad udoskonaleniem tego systemu.

Popularność paneli fotowoltaicznych

Wraz ze wzrostem cen energii oraz większą świadomością społeczeństwa pod względem ochrony środowiska, oraz ekologicznych rozwiązań, zainteresowanie fotowoltaiką wzrasta. Duży wybór firm oferujących systemy takie jak fotowoltaika, znajdziemy w dużych miastach takich jak np. Gdańsk. Decyzja o instalacji paneli słonecznych, to krok w stronę oszczędności, ochrony środowiska i czystego powietrza w naszej okolicy.

Panele słoneczne nowej generacji

W ostatnim czasie opracowany został system tandemowych paneli słonecznych, osiągających rekordowy poziom konwersji. Pomimo sukcesu  prace nad udoskonaleniem systemu nadal trwają. Zespół złożony ze specjalistów i profesorów z kilku niemieckich uniwersytetów, opublikował w dzienniku Nature opracowanie pt. “Perowskitowo-organiczne tandemowe ogniwa słoneczne z interkonektem z tlenku indu”. Można tam przeczytać o tym jak naukowcy opracowali tandemowe ogniwo słoneczne, osiągające 24-procentową sprawność mierzoną na podstawie frakcji fotonów przekształcanych w energię elektryczną. Stanowi to rekord świata pa polu tandemowych ogniw słonecznych.

Te ogniwa słoneczne łączą w sobie dwa alernatywne materiały absorpcyjne, zamiast bazować tylko i wyłącznie na krzemowym półprzewodniku. Materiałami tymi są: związki na bazie węgla (w pewnych warunkach mogą one przewodzić prąd elektryczny) oraz perowskity oparte na związku halogenowo - ołowiowym (cechują go doskonałe właściwości półprzewodzące).

Powyższe technologie mają wiele zalet, m.in wymagają o wiele mniej materiałów do produkcji, niż ogniwa krzemowe i pochłaniają znacznie szerszy zakres widma słonecznego.

Dzięki m.in zminimalizowaniu strat wynikających z użycia materiałów paneli, naukowcom udało się zwiększyć sprawność ogniw z początkowych 20 do historycznych 24%. Dalsze prace i symulację wykazały, że w przyszłości fotowoltaika stanie się jeszcze bardziej oszczędna, gdyż możliwe będzie uzyskanie ogniw tandemowych o sprawności ponad 30%.

Źródło: https://ecosynergia.pl/

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: