Dziura w drewnianych schodach. I co dalej?

  • 09.05.2022, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Dziura w drewnianych schodach. I co dalej?
Drewniane schody zachwycają niezmiennie od wielu lat. Nowe zawsze wyglądają pięknie. Jednak warto pamiętać o właściwej pielęgnacji drewna, aby jak najdłużej zachować ich wygląd. Niestety z biegiem lat, bardzo często pojawiają się ubytki, przerwy lub uszkodzenia mechaniczne na tego typu schodach. W jaki sposób poradzić sobie z tego typu problemem? Czy trzeba zatrudniać specjalistów? Czy należy wymieniać całe schody?

Jakie są domowe sposoby na wypełnienie dziur lub innych ubytków w drewnianych schodach?

Decydując się na wykonanie schodów drewnianych w domu, warto skorzystać z usług firm profesjonalnie zajmujących się  tym obszarem, wiele  z nich można znaleźć w dużych miastach, jak np. Gdańsk. Z czasem drewniane schody mogą niestety ulegać drobnym uszkodzeniom z racji tego, że to naturalny materiał. Poniżej podajemy  kilka ich reparacji, warto dopasować sposób do wielkości ubytku w naprawianej powierzchni. 

  1. Możliwość użycia past akrylowych lub kitów. Można nimi wypełnić szczeliny lub dziury w drewnianej podłodze, lub schodach. Można je kupić zazwyczaj w różnych kolorach, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie kolor pasujący do naprawianej podłogi. Kity bardzo dobrze sprawdzą się przy naprawie drewnianych schodów z racji tego, że wysychając, pozostają delikatnie plastyczne. W związku z tym nie kruszą się i mają bardzo wysoką przyczepność, renowacja może okazać się strzałem w dziesiątkę. Kitów najczęściej używa się do naprawy podłogi czy schodów, gdyż są to miejsca narażone na uszkodzenia mechaniczne i właśnie z tym kit świetnie sobie radzi.
  2. Można skorzystać ze szpachli. W sklepach zazwyczaj są dwa rodzaje: rozpuszczalnikowe oraz wodne. Jest to bardzo często wybierany sposób. Użycie szpachli jest bardzo trwałe. W zależności od wielkości dziury warto czasem nałożyć szpachlę podwójnie. Szpachlę bardzo często stosuje się również do renowacji różnych mebli.
  3. Kolejnym sposobem, który można wykorzystać w celu wypełnienia ubytków w drewnie, jest użycie gotowych zestawów naprawczych. Można nimi wypełnić niewielkie ubytki, oraz większe przerwy w drewnie. Zazwyczaj tego typu zestawy składają się z kilku wosków o różnych kolorach, narzędzia do topienia wosków, gąbki polerskiej oraz często szpachelki. Woski można ze sobą mieszać w celu uzyskania odpowiedniego koloru.
  4. Następną możliwością, z której można skorzystać to pisaki lub korektory do drewna. Zazwyczaj tego typu opcje sprawdzają się tylko w przypadku delikatnych rys lub malutkich ubytków.

Jak przygotować schody do ich załatania?

Najważniejsze to dobrze oczyścić powierzchnię, która będzie naprawiana. Trzeba ją dobrze umyć i oczyścić z wszelkiego kurzu oraz brudu. Następnie w zależności od tego, czy drewno ma tłustą powierzchnię, należy ją przetrzeć preparatem odtłuszczającym. Dopiero po całkowitym wyschnięciu można zabrać się do łatania ubytków w drewnianych schodach. Warto pamiętać o tym, że bez względu na to, jaki sposób zostanie ostatecznie zastosowany, długość trwania efektu zależy to jedynie od nas samych. Zazwyczaj regenerację schodów należy powtarzać co kilka lat.

Źródło: https://www.stolmark.pl/

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: