Zaspokojenie popytu na metale szlachetne. Co się szykuje?

  • 29.07.2022, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Zaspokojenie popytu na metale szlachetne. Co się szykuje?
Większości osób metale szlachetne kojarzą się z biżuterią, a metale rzadkie – przeważnie z niczym. Ale jedne i drugie są niezbędne niemal w każdej gałęzi przemysłu, tymczasem ich pozyskanie ze źródeł pierwotnych nawet przy obecnych cenach produktów przestaje być opłacalne.

Wzrost zapotrzebowania

Zapotrzebowanie na metale rzadkie i szlachetne rośnie – są one potrzebne już nie tylko w branżach, z którymi się je typowo kojarzyło, ale także w zastosowaniach, w których wcześniej korzystano z innych materiałów. Sama skala produkcji czy to w branży chemicznej, elektronicznej czy automotive też rośnie, więc i popyt wzrasta. To znaczy, że kiedy odwiedza się skup metali szlachetnych ceny są tam coraz wyższe. Recykling metali jest istotnym źródłem surowca, tym bardziej że są to już materiały o przewidywalnym poziomie jakościowym, co dla ich dalszego przerobu jest naprawdę istotne.

Skupy takie jak zlomskup.eu stanowią dziś istotne ogniwo w łańcuchu dostaw metali ziem rzadkich oraz metali szlachetnych, a w kolejnych latach ich rola prawdopodobnie jeszcze wzrośnie.

Koszt związany z wydobyciem

Zaspokojenie popytu na metale szlachetne ze znanych złóż jest już dziś często trudne. O ile oczywiście można prowadzić poszukiwania kolejnych miejsc, w których można by było prowadzić wydobycie, to jest to proces kosztowny, a kopalnie metali ziem rzadkich są jednym z najbardziej inwazyjnych środowiskowo obiektów, więc ich otwarcie obwarowane jest mnóstwem zastrzeżeń. Z tego też powodu każdy skup metali szlachetnych cennik musi dopasować w taki sposób, aby z rynku ściągnąć jak najwięcej złomu metali rzadkich i szlachetnych. Bez tego właściwie nie da się utrzymać równowagi na rynku – już dziś zresztą widać, że przy tak niskim poziomie recyklingu ceny materiałów rosną w szybkim tempie.

Prognozy cenowe

Choć skup metali rzadkich cennik układa z uwzględnieniem bieżącej koniunktury, to nie trzeba być doświadczonym analitykiem, żeby przewidzieć dalszy wzrost cen. Dla firm dostarczających złom szlachetny do skupu jest to z jednej strony dobra wiadomość, ale z drugiej – należy pamiętać, że rosnąć będą również ceny wyrobów, do których produkcji się te surowce wykorzystuje. Tym bardziej jednak próba zrównoważenia – lub przynajmniej spowolnienia – wzrostu cen gotowych produktów przez oddawanie złomu do skupu, wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Oczywiście przy analizie cenników warto pamiętać o tym, że ceny zależą także od formy czy standardowej czystości materiału. To, co trafi na skup, dopiero później zostanie poddane obróbce, żeby cenne surowce odzyskać, a to często też dość kosztowny proces. Niemniej – zawsze bardziej opłaca się sprzedać złom szlachetny, niż korzystać z innych metod utylizacji.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: