Niedziela, 16.06.2019

Kolorowe soczewki kontaktowe – wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym użyciem

  • 28.09.2018, 11:15
  • Grupa Tipmedia
Kolorowe soczewki kontaktowe – wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym…
Wiele osób decyduje się na soczewki kontaktowe, ponieważ są praktyczniejsze niż okulary. Mogą służyć zarówno do korekty wady jak i dla ozdoby. W ostatnich latach modne stały się kolorowe soczewki, którymi możesz podkreślić lub całkowicie zmienić barwę swojej tęczówki. Zobacz, co warto wiedzieć przed ich zakupem.

Zalety noszenia soczewek kontaktowych

Każda osoba z wadą wzroku nie raz zastanawiała się, jaki sposób jej korygowania będzie najlepszy. Do wyboru są: tradycyjne okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe lub zabieg laserowej korekty wady. Okulary są najtańszą, ale jednocześnie najmniej wygodną metodą. Osoby noszące okulary nie raz doświadczyły odcisków od nosków, niemożności widzenia przez zaparowane szkła lub uporczywej konieczności każdorazowego ściągania ich do sportu czy kąpieli. Dlatego soczewki kontaktowe są bardziej komfortowym sposobem. Są całkowicie niewidoczne, bezpieczne dla oka, nie uczulają i może je nosić osoba w każdym wieku.

Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek, a o ich odpowiedni dobór powinien zadbać optometrysta. Laserowa korekcja wzroku to możliwość całkowitego wyleczenia wady wzroku przez zastosowanie specjalnego lasera, który zmienia krzywiznę rogówki oka. Niestety, ten sposób jest bardzo drogi (jego cena zaczyna się od dwóch tysięcy wzwyż, w zależności od użytego lasera i tego, jak duża jest wada oraz ma ograniczenia, np. wiekowe (zabiegowi mogą poddać się tylko osoby w przedziale 20-55 lat) czy posiadanych chorób (chorzy na cukrzycę, alergię lub jaskrę).

 

Kolorowe soczewki alternatywą dla zwykłych

Jeśli zdecydowałeś się na soczewki korekcyjne, to rozważ zakup tych kolorowych. Wybór jest ogromny: od tych delikatnie podkreślających naturalną barwę do zupełnie je zmieniających. W sprzedaży dostępne są także soczewki posiadające wzór, np. imitujący skórę węża lub oczy kota, który sprawdza się podczas balu przebierańców czy Halloween, a także powiększające oczy – imitujące postaci z japońskich komiksów. Posiadacze brązowych oczu mogą w kilka sekund zamienić się w niebiesko- lub zielonookich, i odwrotnie. Sprawdź jakie soczewki są dostępne na rynku, aby mieć rozeznanie w dostępnych kolorach i firmach.

Takie barwne soczewki niczym nie różnią się w działaniu od tych klasycznych, bezbarwnych. Aby nosić kolorowe soczewki kontaktowe nie trzeba mieć żadnej wady – sklepy stacjonarne i internetowe oferują soczewki o wartości 0.0, tzw. „zerówki”. Nie mają one żadnego wpływu na jakość widzenia, służą tylko i wyłącznie zmianie koloru lub kształtu tęczówki.

Jeżeli będzie to twoja pierwsza przygoda ze szkłami kontaktowymi, to przed ich użyciem należy pamiętać, aby zawsze zakładać je czystymi rękoma, dokładnie i regularnie czyścić soczewki specjalnym od tego płynem, tak aby żaden brud, włosek nie dostał się wraz z soczewką do oka – będzie powodował dyskomfort. Przed założeniem pamiętaj o sprawdzeniu czy wkładasz je dobrą niewywiniętą na lewo stroną. Kolorowe szkła są o tyle prostsze w tym, że na prawidłowej stronie mają intensywniejszą barwę.

Grupa Tipmedia
Podziel się: