Co sprawia, że samochód jest luksusowy?

  • 08.09.2022, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Co sprawia, że samochód jest luksusowy?
Termin „luksus” z definicji oznacza wygodę zapewnianą przez drogie i piękne rzeczy. Jak sugeruje termin „luksus”, samochody luksusowe są unowocześnieniem w stosunku do samochodów standardowych, które poprawiają komfort kierowcy i osiągi samochodu. W porównaniu ze standardowymi samochodami, samochody luksusowe są nie tylko bogatsze wizualnie i ekstrawaganckie, ale także posiadają najnowsze, zaawansowane funkcje. Podobnie jak samochody standardowe, samochody luksusowe są również klasyfikowane na różnych poziomach, przy czym samochody ultraluksusowe są bardziej luksusowe niż zwykłe samochody luksusowe.

Niektóre z czołowych marek samochodów luksusowych to BMW, Ferrari, Lamborghini, Land Rover i Mercedes-Benz.

W tym przewodniku zdefiniujemy samochód luksusowy i omówimy, co jest uważane za samochód luksusowy, cechy samochodu luksusowego oraz główne różnice między samochodami luksusowymi i ekonomicznymi.

Jeśli nie jesteś w stanie pozwolić sobie na zakup luksusowego samochodu, możesz wynająć go już dziś w Best of Cars!

CO JEST UWAŻANE ZA LUKSUSOWY SAMOCHÓD?

Chociaż samochody luksusowe są drogie, jest wielkim nieporozumieniem, że wszystkie drogie samochody to samochody luksusowe. Na przykład cena wywoławcza Jeepa Wranglera wynosi 145 000 AED, ale nie jest on uważany za samochód luksusowy. Co więcej, niektóre marki identyfikują się jako marka luksusowa, jak Lexus, czyli luksusowy oddział Toyoty. Jednak niektóre marki, które nie są luksusowe, mają ekskluzywne modele luksusowe. Na przykład Toyota Land Cruiser zaliczana jest do luksusowych SUV-ów.

Poniżej przyjrzymy się, co składa się na luksusowy samochód:

FUNKCJE LUKSUSOWEGO SAMOCHODU – EKSKLUZYWNE SPECYFIKACJE

Marki samochodów luksusowych integrują w swoich samochodach ekskluzywne funkcje, których nie ma w innych pojazdach, które nie są luksusowe. Te samochody są wyposażone przez producenta w najbardziej innowacyjne funkcje, a innowacyjność nie ogranicza się tylko do silników czy technologii.

Na przykład technologia zmiany koloru BMW E Ink umożliwia zmianę koloru samochodu za dotknięciem jednego przycisku. Innym przykładem ekskluzywnych funkcji w samochodach luksusowych jest funkcja Lexus Enform, którą można znaleźć w pojazdach Lexus.

FUNKCJE LUKSUSOWEGO SAMOCHODU – NIEZRÓWNANY KOMFORT

Producenci samochodów luksusowych cenią sobie jakość i komfort. Funkcje i specyfikacje pojazdu są bardziej zaawansowane i mają na celu poprawę wrażenia z jazdy za kierownicą. Samochody luksusowe mają zwykle przytulniejszą kabinę z najwygodniejszymi siedzeniami i funkcjami klimatyzacji. Produkcja tych samochodów i integrowanie w nich zaawansowanych funkcji wymaga więcej wysiłku, czasu i pieniędzy niż samochody nieluksusowe, co skutkuje wyższą ceną.

FUNKCJE LUKSUSOWEGO SAMOCHODU – CENNIEJSZE NIŻ STANDARDOWE SAMOCHODY

Wszystkie te cechy luksusowego samochodu wiążą się z wyższą ceną. Te samochody są ulepszeniem w stosunku do standardowych samochodów, co daje właścicielowi poczucie przywileju. Ludzie płacą za luksusowe pojazdy nie ze względu na ich zaawansowaną specyfikację, ale także za związany z nimi prestiż.

 Wszystko to przekłada się na wyższą cenę. Jednak, jak wspomniano powyżej, niekoniecznie oznacza to, że wszystkie drogie samochody należą do kategorii pojazdów luksusowych.

RÓŻNICA MIĘDZY LUKSUSOWYMI A EGZOTYCZNYMI SAMOCHODAMI

Zanim przejdziemy dalej, ważne jest, aby zrozumieć różnicę między samochodami luksusowymi a samochodami egzotycznymi, ponieważ te dwa terminy są często używane zamiennie, ale niepoprawnie.

Główna różnica między samochodami luksusowymi a samochodami egzotycznymi polega na tym, że samochody egzotyczne to tylko określony podzbiór samochodów luksusowych. Zaliczane do wyższych poziomów samochodów luksusowych, egzotyczne samochody łączą niezwykły poziom komfortu z innowacyjnością i wysokimi osiągami. Co więcej, samochody egzotyczne mają zazwyczaj limitowane edycje i są produkowane w niewielkich ilościach.

To kończy nasz przewodnik, w którym omówiliśmy, co jest uważane za samochód luksusowy, cechy samochodu luksusowego, popularne marki samochodów luksusowych oraz różnicę między samochodami ekonomicznymi i luksusowymi. Zgodnie z rocznym raportem rynku luksusowych samochodów używanych w ZEA z 2021 r. Mercedes-Benz jest najpopularniejszym luksusowym samochodem, zaraz za BMW, Lexusem i Land Roverem.

Artykuł przygotowany przez specjalistów z AutoCentrum Group.


 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: